Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2009 - Migawka » Archiwum 2009, kwiecień
Czy w dobie cyfrowej fotografii XXI wieku warto jeszcze zadawać takie pytanie? Wszak automatyka aparatu robi za nas całą "brudną robotę", ustawia ostrość, dobiera parametry ekspozycji a nam pozostaje naciśnięcie spustu migawki. Po co więc jeszcze o tym rozmawiać? A czy oglądając zdjęcia nie mamy czasami dziwnego wrażenia i czy nie zadajemy sobie pytania, jak to możliwe, że jedne fotografie są, jak to się mówi, "ostre jak brzytwa", inne za to, chociaż także wydają się ostre, są jakieś takie nijakie, mało kontrastowe? Od czego to zależy?
Można szybko odpowiedzieć, że niezmiernie istotna jest klasa obiektywu, ale to tylko część prawdy. Bo nie wszystko zależy od sprzętu, a w instrukcji chyba każdego aparatu, nawet tego najdroższego (!), jest na przykład obrazek jak należy trzymać sprzęt, żeby uzyskać poprawną fotografię. Tak więc, wbrew pozorom, chyba jednak jest jeszcze o czym rozmawiać. Ktoś może powiedzieć, że to przysłowiowe "dzielenie włosa na czworo", ale, przywołując inną mądrość ludową, można dodać, że "diabeł tkwi w szczegółach".

Poza tym w audycji gość, Ewelina Cybulska z Akademickiego Klubu Turystycznego "Kroki" zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym. Polecamy!
MIGAWKA-Program z 18.04.09
Posłuchaj audycji Andrzeja Kutysa