Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2022 - Migawka
MIGAWKA-Program z 31.07.22
W poniedziałek 1 sierpnia o godzinie 18 w Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się wernisaż wystawy "Kwiaty Polne" przygotowanej przez działającą w ramach Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Grupę Fotograficzną GF 16 x 24. W studiu Migawki gościliśmy Mariana Kowalskiego i Stanisławę Sidorowicz z Grupy (wspominamy też zaangażowaną w przygotowanie ekspozycji Bożenę Żylińską), którzy opowiedzieli o ich pracy. W drugiej części audycji razem z Andrzejem Kusem z Żeglugi Szczecińskiej zapraszamy na sobotę 20 sierpnia, na imprezę "Żagle 2022", która odbędzie się w trzeci weekend sierpnia na Wałach Chrobrego i Łasztowni. Fotografowanie żaglowców to zawsze świetna zabawa, więc pójdziemy tam w ramach 144. Pleneru Migawki.
MIGAWKA-Program z 24.07.22
Nie raz zdarzało się, że w Migawce zapraszaliśmy na wystawy, na których nie jest najważniejsza wartość artystyczna zdjęć - a to, co przedstawiają, jaką historię ilustrują. I dzisiaj właśnie takie dwie prezentowane w plenerze ekspozycje. "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948" przygotowana przez dziennikarza Piotra Semkę - oraz "Historia w kopercie" pokazywana przed Centrum Dialogu Przełomy. Tam zresztą, na "dachu" tej instytucji na placu Solidarności, również można zobaczyć bardzo przykre kadry z niszczonej przez rosyjskiego agresora Ukrainy.
MIGAWKA-Program z 17.07.22
W tym programie rozmawiamy ze studentem szczecińskiej Akademii Sztuki. Mikołaj Tomczak jest uczniem Tomasza Lazara - a przede wszystkim, laureatem tegorocznego Grand Press Photo, w sekcji Young Poland zajął I miejsce w kategorii Stories (Historie). Pytaliśmy między innymi o kulisy powstania nagrodzonego reportażu, opowieści o człowieku, który wybrał życie w izolacji i spokoju. Poza tym, Mikołaj chętnie odnajduje się w fotografii streetowej, ma też w portfolio zdjęcia artystyczne i koncepcyjne.
MIGAWKA-Program z 10.07.22
W tej Migawce mamy studio pełne gości, a rozmawiamy o fotografii eksperymentalnej, solarigrafii, której jednym z wynalazców jest szczeciński twórca Paweł Kula. Tym razem camera obscura posłużyła uczniom Technikum Łączności i Mulitmediów Cyfrowych w Szczecinie, uczestnikom projektu który prowadził Tomasz Łój z Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach. Odbył się już wernisaż, zdjęcia możecie na żywo w MOK-u oglądać. A w akapicie pod audycją dzięki uprzejmości organizatorów kilka wybranych prac również pokazujemy. W studiu zaś Tomasz Łój, oraz reprezentujący także innych autorów uczniowie Mariusz, Nika, Oskar i Kacper.
MIGAWKA-Program z 03.07.22
W pierwszej części audycji zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem najnowszego Zeszytu Szczecińskiego. Paweł Miedziński dotarł do wcześniej nie publikowanych zdjęć Witolda Chromińskiego, pierwszego w Szczecinie twórcy, który miał legitymację Związku Polskich Artystów Fotografików. Później gościmy w studiu foto-team.pl, które doskonale znamy - i mamy niespodziankę. Z Marcinem Haczykiem rozmawiamy o zdjęciach, które zrobiliście na 143. Plenerze Migawki "1050 lat po w Cedyni". A na koniec okazuje się, że trzy osoby uczestniczące w Plenerze Migawki będą mogły wywołać swoje zdjęcia w nagrodę - jest to teraz w ogóle łatwiejsze, bo foto-team.pl ma nową stronę specjalnie dedykowaną zlecaniu wydruków.