Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2019 - Migawka
MIGAWKA-Program z 27.10.19
Na zaproszenie Stowarzyszenia '1839 Assosciation w ramach Zachodniopomorskich Dni Fotografii 2019 do Szczecina przyjechała Danuta Jackiewicz. To członek Stowarzyszenia Historyków Fotografii, publicystka fotograficzna, do 2019 r. kurator zbiorów ikonograficznych i fotograficznych Muzeum Narodowego w Warszawie, autorka trzech albumów o fotografach Warszawy: Karolu Beyerze, Maksymilianie Fajansie i Konradzie Brandlu. Wczoraj (sobota 26.10) wygłosiła wykład „Fotografia polska w dziewiętnastowiecznej Europie". A o ile słuchacie Migawki w dniu premiery, w niedzielę 27.10, to o godzinie 16 w Starej Rzeźni rozpocznie się prelekcja „Fotografia – światowa promocja wynalazku A.D. 1839". I między innymi o tym rozmawiamy w tej Migawce.
MIGAWKA-Program z 20.10.19
W Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF na Wydziale Elektrycznym ZUT-u od początku października można oglądać wystawę warszawskiego fotografika Eugeniusza Helberta "21 Kartek... z Kajeciku...". Ponieważ tak się złożyło, że nie udało się przyjść z mikrofonem na wernisaż wystawy, to zaprosiliśmy twórcę do studia Polskiego Radia w Warszawie, aby porozmawiać o tych czarno-białych zdjęciach. Będzie je można oglądać w Szczecinie do połowy listopada, więc cały czas jest jeszcze możliwość odwiedzić galerię ZPAF-u. A co o zdjęciach mówi sam autor, dlaczego porzucił fotoreporterkę i nad czym jeszcze pracuje, między innymi o tym posłuchacie w tym wywiadzie.
MIGAWKA-Program z 13.10.19
Jeżeli chcielibyście znać "patent" na w miarę regularne wizyty w studiu Migawki - to sprawa jest wbrew pozorom prosta. Trzeba fotografować, trzeba prężnej grupy, która dba o jakość zdjęć i która ciężko pracuje nad swoimi kolejnymi wystawami i wydawnictwami. Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne spełnia te warunki. Po raz kolejny więc miło było ich zaprosić do programu, tym razem z okazji zbliżającej się premiery ich najnowszego albumu "Kamienice Szczecina". Także w Migawce nie raz na Plenerach fotografowaliśmy Szczecin, również budynki naszego miasta, więc z tym większym zainteresowaniem wypytaliśmy prezesa STF Tomasza Seidlera oraz wiceprezesa Bogusza Borkowskiego o szczegóły przedsięwzięcia, którego finał będziemy mieli 21 października o 18 w Starej Rzeźni na Łasztowni.
MIGAWKA-Program z 06.10.19
Na spacer po tej dzielnicy Szczecina zaprosiła nas Rada Osiedla Nowe Miasto. Dostaliśmy mapki i ruszyliśmy fotografować. Plenery Migawki są zawsze otwarte dla wszystkich chętnych, niezależnie od sprzętu i umiejętności. Spotykamy się w umówionym miejscu - tym razem to był most prowadzący na Wyspę Jaskółczą - od ulicy Kolumba w Szczecinie, niemalże naprzeciwko kolejowego Dworca Głównego. Zawsze robimy sobie zdjęcie rodzinne. Plenery Migawki to nie warsztaty, każdy chodzi tam gdzie ma ochotę i w takim tempie jakie mu pasuje. Wiecie - jedni fotografują szybko, inni cyzelują. Na takich spacerach jak ten po szczecińskim Nowym Mieście po prostu można iść w swoją stronę, chociaż oczywiście jest to też okazja do spaceru wspólnego i wymiany fotograficznych doświadczeń. A tu wybrane zdjęcia, koniecznie obejrzyjcie też całą Galerię na tej stronie poniżej.