Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2019 - Migawka
MIGAWKA-Program z 31.03.19
Do Migawki zgłosił się Waldemar Jaszczak, fotograf, który w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie prowadzi sekcję poświęconą fotografii właśnie. Była okazja, żeby o tym porozmawiać, jak w dzisiejszych czasach dzieciaki uczą się robienia zdjęć i co sprawia im trudności. Jest też pytanie/prośba/apel do słuchaczy Migawki - być może zalega Wam gdzieś w domu niepotrzebny już sprzęt fotograficzny? Im się może przydać, jeżeli macie taką wolę, skontaktujcie się z naszym gościem (linki macie w tym opisie). A w drugiej części audycji omawiamy zdjęcia po naszym 119. Plenerze Fotograficznym Migawki na meczu piłkarek Olimpii Szczecin. Wybrane kadry w akapicie pod audycją, niezmiennie polecamy całą Galerię na tej stronie.
MIGAWKA-Program z 24.03.19
Tym razem, dzięki uprzejmości klubu Olimpia Szczecin mieliśmy okazję ćwiczyć fotografię sportową podczas meczu piłkarek nożnych. Rywal był trudny - czy łatwo robiło się te zdjęcia, przekonamy się za tydzień, gdy wyślecie swoje kadry do redakcji Migawki. A my je oczywiście pokażemy w dziale Galeria. Na razie polecamy posłuchanie relacji z Pleneru. Wcześniej rozmowa z Boguszem Borkowskim. Członek STF-u tym razem pokazał swoją autorską wystawę w klubie Delta w Dąbiu. I właśnie o tej dzielnicy na Prawobrzeżu Szczecina traktuje ta ekspozycja. Autor pokazał swoich sąsiadów - i siebie - w ich małym miejscu na Ziemi.

Aha - jeżeli macie ochotę poćwiczyć fotografię koncertową, to w imieniu mojego zespołu Rosegarden zapraszam na nasz występ w sobotę 30 marca o godzinie 18 w Studiu Koncertowym Radia Szczecin S-1 im. Jana Szyrockiego. Wstęp wolny.
MIGAWKA-Program z 17.03.19
W tym programie jeden gość: prezes szczecińskiego klubu piłkarskiego kobiet Olimpia Szczecin. Maciej Buryta opowiada nam o drużynie, bo już za tydzień w sobotę 23 marca spróbujemy swoich sił w fotografii sportowej na meczu piłkarek Olimpii. Drużyna jest młoda, perspektywiczna, chociaż spotkanie z KKS Czarni Sosonowiec łatwe nie będzie. W tej Migawce więc trochę o sporcie i trochę o fotografii. Bardzo przydadzą się teleobiektywy, trochę szczęścia i wyczucia chwili. A jak zrobić udane zdjęcie sportowe? - ktoś zapyta. Oczywiście ten temat nie raz pojawiał się w audycji, ostatnio w ubiegłym roku, roku Mundialu rozmawialiśmy o tym z fotoreporterem Polskiej Agencji Prasowej Marcinem Bieleckim. Warto posłuchać również tej archiwalnej audycji.
MIGAWKA-Program z 10.03.19
W ramach życzeń dla wszystkich fotografujących Pań, tym razem wybrałem się z mikrofonem Radia Szczecin na prezentowaną w ramach I Transgranicznego Festiwalu Kobiet wystawę nieformalnego kolektywu twórczego miGO. O wystawie „Ewolucja stanów emocjonalnych – poprzez bezsilność” opowiadały jej Autorki: Dominika Odrowąż, Marianna Ruszczyńska, Magdalena Seredyńska. Czarno-białe portrety - cytując opis wystawy - "to opowieść o doświadczaniu różnych emocji. Za pomocą portretu prowadzimy widza od stanu wyciszenia poprzez stopniowe budowanie napięcia, aż do uwolnienia nagromadzonych emocji i poczucia wewnętrznej harmonii. Fotografie są inspirowane obserwacją doświadczania różnych emocji, samego życia i tego co ono ze sobą niesie".

MIGAWKA-Program z 03.03.19
Warto było szukać rytmów i linii prowadzących, takich, dzięki którym nasz wzrok na przykład kieruje się wgłąb kadru. Te wszystkie elementy, dzięki którym wydawałoby się dwuwymiarowa fotografia nabiera głębi. Warto było pamiętać o odpowiednim ustawieniu czułości matrycy, były miejsca, gdzie było dosyć ciemno. Przydawały się jasne obiektywy, także po to, żeby - właśnie - uzyskać małą głębię ostrości. Dzięki uprzejmości władz spółki Zakład Unieszkodliwiania Odpadów mogliśmy zrobić zdjęcia EcoGeneratora - potocznie zwanego spalarnią odpadów. Niesamowita z fotograficznego punktu widzenia instalacja. Jakie zdjęcia zrobiliście, sprawdźcie koniecznie całą galerię, a w tym akapicie zdjęcia o których mówię w audycji.

Gdy będziecie oglądaj zdjęcia nasze w Galerii Migawki, zwrócicie być może uwagę, że redakcja pozwoliła sobie na opublikowanie większej ilości zdjęć Was - uczestników Pleneru Migawki. To nasz przywilej, dokumentowanie tego, co dzieje się w Radiu Szczecin i w Migawce.

Ale ilość zdjęć z Pleneru się zgadza.