Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2012 - Migawka
W tytule audycji nazwa dopiero co zakończonych targów fotograficznych w Kolonii, czyli rozmawiamy o nowinkach, jakie tam pokazano. Ale uczciwie ostrzegamy, żeby nie oczekiwali Państwo dokładnej listy producentów i ich nowych produktów wraz z dokładnym omówieniem. Takie dane można bez problemu znaleźć w internecie, my zaś staramy się przeanalizować, jakie trendy mamy w tej chwili w przemyśle fotograficznym. Oczywiście kilka nazw konkretnych modeli pada, ale - z racji naszych naturalnych zainteresowań i preferencji, a także ze względu na to, na jaki sprzęt Państwa niezmiennie namawiamy od początku istnienia Migawki - tak więc jeżeli już, to zainteresujemy się nowymi lustrzankami, a nie przykładowo, kompaktami.
Berlin - ileż to my się nasłuchaliśmy od Państwa o tym, aby wrócić do stolicy Niemiec z aparatami w ręce. Fakt, byliśmy tam ostatnio na VI Plenerze Migawki trzy lata temu - czas szybko upłynął i wiele razy słuchacze sugerowali nam, że tym razem powtórka będzie dobra, a przede wszystkim oczekiwana. No to jedziemy - za tydzień w sobotę. Wiemy, że tym sposobem plenerowicze Migawki na żywo nie posłuchają - ale po całodziennym chodzeniu po mieście, wydaje nam się, że niedzielny odpoczynek się przyda. A poza tym, wszystkie programy można znaleźć przecież właśnie tutaj, na naszej stronie. Szczegóły w audycji, zapraszamy do słuchania.
Co jakiś czas w Migawce wychodzimy z naszego studia, aby sprawdzić, co można zobaczyć w salach wystawowych szczecińskich galerii. I skoro w ostatni weekend lata za oknami chmury i plucha, jest to okazja, aby odwiedzić Zamek Książąt Pomorskich. Tam można przekonać się, jak wygląda Afganistan w obiektywie wieloletniego fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej Jerzego Undro. Autora gościmy w programie, opowiada o swoich kadrach i specyfice pracy w wojennych warunkach. A po weekendzie koniecznie trzeba odwiedzić Książnicę Pomorską, aby zobaczyć zdjęcia jednego z najlepszych szczecińskich fotografików. "Maciej Jasiecki - fotograf niepokorny", to tytuł wystawy. Dodajmy jeszcze: fotograf niedoceniony. O Macieju Jasieckim opowiadają jego przyjaciele, znajomi, fani jego twórczości. Polecamy! Poniżej, w naszych Aktualnościach znajdziecie także Państwo audycję Agaty Rokickiej Machina Czasu, poświęconą także Maciejowi Jasieckiemu - to inne spojrzenie od naszego, warto się przekonać, jakie.
Jak my lubimy takie właśnie Plenery, jak ten ostatni - czyli odkrywanie nowych miejsc do fotografowania i obserwowanie, jaką frajdę sprawia to uczestnikom naszych spotkań. Cieszymy się również, że dostaliśmy dużo zdjęć z naszej wizyty w Starej Cynkowni przy ulicy Kolumba w Szczecinie. Prezentujemy je poniżej, w dziale Galeria, a w audycji tydzień po tradycyjnie omawiamy te kadry, które wzbudziły nasze zainteresowanie. I już zapraszamy - wszystkich, niezależnie od sprzętu i umiejętności - na kolejny, 45 Plener Migawki pod koniec września. Prawdopodobnie, znowu będzie można robić zdjęcia z miejsca, w którym się znajdziemy, oraz ujęcia portretowe - ale o tym poinformujemy w stosownym czasie. A jeszcze a propos 44 Pleneru - nie znaleźlibyśmy się w Starej Cynkowni, gdyby nie pomoc Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział w Szczecinie, dziękujemy jeszcze raz i zapraszamy na organizowany przez nich jesienią Westiwal, czyli Festiwal Architektury.
Portret i architektura - takie dwa tematy proponujemy Państwu do zrealizowania na naszym najnowszym 44 Plenerze Fotograficznym Migawki. Sprawa jest o tyle ułatwiona, że z obydwoma będzie można się zmierzyć w tym samym miejscu, czyli w Starej Cynkowni na ulicy Kolumba 4 w Szczecinie. Zaprosili nas tam organizatorzy Westiwalu, czyli Festiwalu Architektury, który od pięciu lat odbywa się w naszym mieście. W trakcie którego nie brakuje zresztą fotografii. Organizatorzy: Barbara Ostachiewicz, Tadeusz Szklarski i Maciej Gardiasz ze Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział w Szczecinie, opowiedzą nam nie tylko o samej imprezie. Skoro rozmawiamy z architektami, nie omieszkamy ich zapytać, jak fotograf powinien patrzeć na architekturę.