Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2012 - Migawka
W sumie zgodnie z oczekiwaniami, po publikacji dwóch ostatnich audycji, które poświęciliśmy na skrótowe omówienie podstawowych funkcji jednej z najpopularniejszych ostatnio cyfrowych ciemni, czyli programu Adobe Lightroom 4, do naszej redakcji dotarło sporo maili dotyczących różnych aspektów działania tego programu. Niezmiennie uważamy, że aby wykorzystać w pełni możliwości naszych aparatów, warto zdjęcia robić w formacie RAW, a później w domu wywoływać samemu, na przykład właśnie w Lightroomie. Jak - kolejny odcinek do odsłuchania, zapraszamy.
Tydzień temu rozmawialiśmy o module "Library", w tej audycji przechodzimy do tego najważniejszego, z naszego punktu fotografa, czyli zakładki "Develop". Już pobieżne spojrzenie na ilość różnych parametrów, które możemy tam zmieniać, powinno uzmysłowić nam, że aparat produkujący pliki w formacie JPG, ma nieporównywalnie mniej do zaoferowania w tej materii. Dzięki pracy w Lightroomie czy jakiekolwiek innej cyfrowej ciemni, możemy "dopieścić" niemalże każdy detal naszej fotografii. Nie ma oczywiście szans, abyśmy w pół godziny wyjaśnili wszystkie niuanse, które zajmują po setki stron w książkach, ale staramy się nieco przybliżyć ten program do wywoływania zdjęć i oswoić Państwa z myślą, że jeżeli jeszcze tego nie robimy, to najwyższy czas zacząć.
Skoro w niemalże każdej Migawce namawiamy Państwa do robienia zdjęć w plikach RAW i później obrabiania ich - wywoływania - do formatu JPG w cyfrowej ciemni naszego komputera, to czas najwyższy powiedzieć nieco więcej o chyba najpopularniejszym w tej chwili programie do tego przeznaczonym. Na rynku jest już Adobe Lightroom 4, który daje naprawdę ogromne możliwości wykreowania obrazu, jaki tylko sobie wymyślimy. Zanim jednak przejdziemy do funkcji stricte fotograficznych, postaramy się zaznajomić nieco naszych słuchaczy z modułem zwanym "Library" czyli biblioteka. Daje on ogromne możliwości zapanowania nad naszymi zbiorami zdjęć. Te funkcje tego programu są nieraz lekceważone, postaramy się więc przekonać Państwa, że niesłusznie. A za tydzień to, "o tygrysy lubią najbardziej", czyli "mięso" i rozmowa o module "Develop", którego używamy do wywoływania fotografii.
... i nie tylko, bo w audycji znaleźliśmy też chwilę czasu, aby zastanowić się nad prawidłową obróbką zdjęcia, nazwijmy umownie, "pocztówkowego". Czyli jakiego dokładnie? Zapraszamy do słuchania audycji, gdzie szczegółowo wyjaśniamy, co mamy na myśli, chociaż pewnie intuicyjnie wszyscy wiedzą, o co chodzi. A w pierwszej części programu tradycyjnie rozmawiamy o zdjęciach, które Państwo przysłali do naszej Redakcji po 43 Plenerze Migawki. Tym razem pogoda nam nie dopisała, co jednak bynajmniej nie oznacza, że nie udało się "Pocztówek ze Szczecina" zrobić. Co widać w dziale Galeria na naszej stronie.