Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2012 - Migawka
Zwana "Polinezją Północy" wyspa to prawdziwy raj dla fotografów. Nieziemskie czy raczej księżycowe krajobrazy, piękne, ośnieżone szczyty i zjawiskowe wodospady - taka właśnie jest Islandia w obiektywie naszego Gościa. Gdy na antenie Radia Szczecin emitowano tę audycję, my właśnie robiliśmy zdjęcia na 42 Plenerze Migawki - wspominamy o tym w kontekście tego programu gdyż właśnie podczas tych naszych fotograficznych spotkań poznaliśmy Bartka Bitnera - stąd i wiemy, że miał okazję łapać kadry tak daleko od Szczecina. Więc zaprosiliśmy naszego słuchacza do audycji, aby opowiedział nam o robieniu zdjęć na Islandii. Bo to wcale nie jest takie proste, jak by się mogło wydawać - dlaczego, zapraszamy do słuchania audycji. Jedno jest jednak pewne - efekt wynagradza wszystkie trudy. O czym można się przekonać, oglądając zdjęcia Bartka w naszej Galerii Migawki. W audycji przygrywają nam - jakże by inaczej - islandzcy królowie klimatu z Sigur Ros.
Fotografia industrialna cieszy się wśród słuchaczy dużym zainteresowaniem, dlatego z ogromną radością przyjęliśmy zaproszenie do Fabryki firmy Cargotec, która leży niedaleko Stargardu Szczecińskiego. Okazja tym przyjemniejsza, że na pomysł zorganizowania tam naszego 42 Pleneru Migawki wpadł nasz słuchacz Stanislav Michno. Poniżej znajdziecie Państwo - tak na zachętę - kilkanaście zdjęć, które Stanislav zrobił w swoim zakładzie pracy, po którym też oprowadza nas w tej audycji. Co można tam sfotografować? Artur Magdziarz jak zawsze służy radą i podpowiedzią, zapraszamy do słuchania programu. I bardzo dziękujemy dyrektorowi, pan Adam Ryniak osobiście zaprasza nas na 42 Plener Migawki w Fabryce Cargotec. Plener wyjątkowo nie w ostatnią niedzielę miesiąca, zapraszamy w sobotę 30 czerwca - szczegóły poniżej, w dziale Aktualności.
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule tej audycji wydaje się prosta i oczywista: jeżeli przykładowo mamy konto na portalu społecznościowym - zarówno tym stricte fotograficznym, jak i bardziej ogólnym - publikujemy tam i już. Jednak w pewnym momencie to już przestaje wystarczać. Czy też inaczej: czujemy, że warto by było odsyłać widzów, których zainteresuje nasza praca, na własną, dedykowaną tylko nam witrynę. Stron różnych fotografików jest w internecie multum, zarówno tych dobrych, jak i tych słabszych. Wyglądają bardzo różnie: od ascetycznych aż po "rozbuchane" dodatkami i bajerami. Kwestia gustu i o tym raczej dyskutować nie chcemy, każdy wszak ma swoje preferencje. Są jednak pewne cechy wspólne, które odróżniają strony dobre od złych. Dobre - czyli intuicyjne w obsłudze, dzięki którym rzeczywiście możemy promować swoje zdjęcia. Jak je tworzyć - o tym mówimy w tej audycji.
Z zaproszeniem tego znanego w Szczecinie fotografika nosiliśmy się już od dłuższego czasu i tak się szczęśliwie złożyło, że nadarzył się wreszcie odpowiedni pretekst ku temu. W czasie Dni Morza Sail Szczecin nieopodal Kruzenszterna można było bowiem obejrzeć wystawę zdjęć morskich naszego Gościa. Z którym umówiliśmy się właśnie przy tej ekspozycji i na żywo, w scenerii Wałów Chrobrego, rozmawialiśmy o doświadczeniach fotograficznych Marka Czasnojcia. Co sądzi o obecnych możliwościach uprawiania tego zawodu i co lubi, a czego nie, w tej profesji - odpowiedzi między innymi na te pytania w najnowszym wydaniu Migawki.
Łatwo nie było - po pierwsze: było bardzo ciemno. Patrząc na wskazania światłomierza okazało się, że podobne warunki panują w ciemnej sali na koncercie. Bez statywu - ani rusz, o czym boleśnie się przekonała także nasza redakcja. Po drugie: jak wyseparować obiekt, gdy wszędzie w kadr wchodzą nam różne chaszcze i gałęzie. Ale Państwo wiedzieli o tych trudnościach, a jednak nie odstraszyły i spotkaliśmy się w ostatnią niedzielę maja, aby obfotografować Puszczę Bukową. Efekty w naszej Galerii, zdjęcia omawiamy tradycyjnie w audycji tydzień po Plenerze Migawki. A skoro została nam jeszcze chwila czasu, zastanawiamy się, gdzie się wybrać na wakacje. Oczywiście z aparatem, a niekoniecznie z rodziną...