Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2012 - Migawka
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy już, że zapraszamy na 41 Plener Migawki do Puszczy Bukowej, więc w tej audycji postaramy się przybliżyć Państwu ten las. Dawno nie fotografowaliśmy przyrody, ale robienie zdjęć w kniei wcale do łatwych nie należy. Spróbujemy więc wypunktować te trudności, na jakie można się będzie natknąć w Puszczy, poza tym wypadałoby dowiedzieć się więcej o niej samej. Dlatego też zaprosiliśmy Krzysztofa Matysiaka fotografa, członka Klubu Kniejołaza, który to Klub stara się dbać i przypominać o tym pięknym leśnym kompleksie. Warto na pewno zajrzeć na www.bukowa.szczecin.pl i na www.krzysztofmatysiak.pl/przyroda. Puszcza Bukowa ma historię liczoną w setkach i tysiącach lat, zapraszamy do słuchania relacji z naszego spaceru.
Szczecińskie środowisko fotograficzne niezmiernie zasmuciła informacja o niespodziewanej śmierci fotoreportera Kuriera Szczecińskiego Sławomira Borka. Od lat związany z miastem i mediami lokalnymi zaskarbił sobie sympatię i szacunek kolegów oraz czytelników. Jego odejście przygnębiło szczecińskie środowisko fotograficzne, czemu dawali wyraz także Państwo we wpisach na portalu społecznościowym Facebook. Dlatego do tej audycji zaprosiliśmy Przyjaciół Sławka, Jerzego Undrę - do niedawna Polska Agencja Prasowa - oraz Roberta Stachnika z Kuriera Szczecińskiego. Wspomnienie w pierwszej części audycji, w drugiej zapraszamy na rozmowę z francuską fotoreporterką wojenną Christine Spengler. Autorka "Kobiety na wojnie" opowiada o swoich przeżyciach. Tłumaczy - i w rozmowie aktywnie uczestniczy - Krystyna Łyczywek.
W pierwszej części Migawki łączymy się z Arturem Magdziarzem, który tym razem nie w naszym studiu w Szczecinie, a na fotograficznym wyjeździe. I to nie byle gdzie, bo w Toskanii. Byliśmy tam już wcześniej - na tej stronie znajdą Państwo bez problemy tak galerię zdjęć, jak i całą audycję, jaką tam zrealizowaliśmy. A przez telefon pytamy Artura między innymi o to, jak znaleźć inspirację w miejscu, w którym było się tak wiele razy. W drugiej części programu spotykamy się z fotoreporterem Polskiej Agencji Prasowej Marcinem Bieleckim. Przyznajemy szczerze - ponieważ Marcin wielokrotnie w Migawce gościł, nie mieliśmy planu, aby poświęcić więcej czasu jego najnowszej wystawie. Ale ją - przypadkowo - zobaczyliśmy. I stwierdziliśmy, że nie możemy o niej nie powiedzieć. Co oczywiście jest przyczynkiem, aby znowu podpytywać Marcina o jego reporterski warsztat.
Dawno w Migawce nie poruszaliśmy tematów technicznych, więc tym razem proponujemy małą wycieczkę. Niech będzie poetycko: wyruszamy na wędrówkę z promieniem światła, który wpada przez obiektyw na matrycę naszego aparatu. A później poezja się kończy i zaczyna "szara" fizyka i technologia. W tym programie nie mieliśmy jednak ambicji przedstawić Państwu optycznych wzorów czy przekroju fotodiody na matrycy, ale staraliśmy się przekazać te informacje, które mogą być potrzebne fotoamatorowi w jego pracy. Taka wiedza, która może się przydać na etapie wyboru aparatu czy obiektywu. Mamy nadzieję, że również bardziej zaawansowani słuchacze znajdą tutaj coś dla siebie.