Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2012 - Migawka
W przededniu naszego najnowszego, 38 Pleneru Fotograficznego Migawki zapraszamy do przypomnienia sobie zagadnień związanych z lampą błyskową, blendą - czyli ogólnie rzecz biorąc doświetlaniu naszego modela lub modelki. Bo w końcu umówiliśmy się na spotkanie w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim właśnie po to, aby zrobić "Portret we wnętrzu", prawda? Mamy nadzieję, że te kilka porad pomoże w zrealizowaniu tematu. Oczywiście namawiamy gorąco, aby poszukać coś na własną rękę, wszak mnogość chociażby książek na ten temat świadczy, że praca ze sztucznym oświetleniem to coś znacznie więcej, niż postawienie na przeciwko lampy. Do tego jeszcze mieszamy źródła światła, sztuczne i mieszane, więc zabawy będzie mnóstwo. To nie jest proste wbrew pozorom, potrzeba praktyki, no ale może właśnie przełamiemy się właśnie podczas 38 Pleneru Migawki?
Tegoroczna decyzja jury wręcz nie dała nam wyboru: po prostu musieliśmy - i zresztą bardzo chcieliśmy - osobiście pogratulować szczecińskiemu fotografikowi, Tomkowi Lazarowi, wielkiego sukcesu na tym jakże prestiżowym konkursie. Drugie miejsce w kategorii "People in the News" to wspaniała wiadomość, no i dobry punkt wyjścia do rozmowy o tej edycji World Press Photo. Robimy to w Migawce regularnie, zachęcamy do odwiedzenia Archiwum i odsłuchania audycji z lat poprzednich. Czy nasze zdanie na temat World Press Photo się zmieniło, co sądzimy o zdjęciach z tej edycji - te tematy w drugiej części programu. W pierwszej krótka rozmowa z Tomkiem Lazarem: staraliśmy się zadać te pytania, które nie padły w jakże licznych wywiadach, których udzielił już po zdobyciu nagrody. I przypominamy, że mieliśmy to szczęście, aby z nim rozmawiać jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu jury - szukajcie Migawki z 28 stycznia 2012 roku.
Zima to dobry czas na odwiedzanie wystaw, prawda? Tę Migawkę zaczynamy od wizyty na wernisażu wystawy "Szczecin - Moje Miasto", którą zorganizowało koło fotograficzne Fotosenior, działające przy Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku. Spotykamy się także podczas Plenerów Migawki, dobrze, że po raz kolejny fotografia okazuje się sztuką bez barier- także wiekowych. Podczas naszej krótkiej wizyty dowiedzieliśmy się, od kiedy działa koło Fotosenior i jak pojmuje fotografię. W drugiej części audycji testujemy sprzęt wystawiony na trudne warunki atmosferyczne, Temat jest znany i szeroko omówiony - wystarczy poszukać w sieci -my przypominamy ogólne zasady, jak obchodzić się z aparatem i obiektywami wystawionymi na mróz i słotę.
No i kto by pomyślał? Szare, smutne, nieciekawe - głosi stereotyp... A tu okazuje się, że "Blokowisko" może być niezwykle ciekawym tematem do fotografowania. Mimo trzaskającego mrozu frekwencja jak zawsze dopisała - dziękujemy bardzo i od razu zapraszamy do oglądania naszej Galerii po 37 Plenerze Fotograficznym Migawki. Tradycyjnie niezmiernie cieszymy się, że znaleźli Państwo tak wiele różnych kluczy do pokazania tego swoistego fenomenu, jakim jest współczesne osiedle mieszkaniowe. Niezmiennie w następnej audycji po naszym spotkaniu siadamy przed komputerem i oglądamy przesłane przez Państwa prace. Zapraszamy do oglądania i słuchania audycji - oczywiście zachęcamy do wyrobienia sobie własnego zdania, my wyróżniliśmy pewne kadry, być może komuś spodobają się inne...