Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2012 - Migawka
Do naszego studia zaprosiliśmy tym razem szczecińskiego twórcę, Tomasza Lazara. Laureat wielu konkursów, reportażysta. Do Migawki przyszedł tuż po powrocie z prestiżowych warsztatów w USA. Jakie jest amerykańskie podejście do fotografii, jak przebiegały spotkania z najlepszymi twórcami i edytorami wielkich tytułów prasowych - między innymi o tym rozmawiamy w tej audycji. Tomasz Lazar opowiada także o swoich studiach w Czechach i o tym, jakie obiektywy używa najchętniej. Zapraszamy do wysłuchania jego opowieści i oglądania zdjęć (jedno wyróżnione na wystawie po konkursie BZ WBK), tak na żywo, jak i na stronie www.tomaszlazar.pl
Otaczają nas na każdym kroku, narzekamy, że brzydkie, szare i przygnębiające - ale przecież bardzo często w nich mieszkamy, mówimy o nich "dom". Bloki - świadectwo czasów w jakich żyjemy. Tylko jak często je fotografujemy? Nie są niczym piękny pejzaż, nawet miejski. Ale dlaczego by nie spróbować? Szczególnie, że w Szczecinie mamy pełen przegląd blokowisk, w każdym niemalże stylu. I lata jeszcze przedwojenne i lata 50-te, 60-te, 70-te i tak dalej, a każde wyglądają nieco inaczej. Jaka jest ich historia, jak je fotografować - te informacje w naszym najnowszym programie. Bo już za tydzień, w ostatnią niedzielę stycznia wybierzemy się aparatami, aby podczas naszego 37 Pleneru Migawki pokazać szczecińskie blokowiska. W naszej podróży w poszukiwaniu ciekawych tematów towarzyszy nam miejski przewodnik Przemek Głowa.

Poza tym w tej Migawce krótko odwiedzamy - i gorąco polecamy - dwie ekspozycje: po konkursie BZ WBK Press Photo, to w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich, oraz "Mandżuria - ostatnie chwile ludów północy" Pawła Chary - to w Galerii Kapitańskiej. Gorąco polecamy!!!
Pogoda była i fajna i fatalna - bo chodniki i ulice lśniły od deszczu, a w kałużach tworzyły się ciekawe odbicia. Tylko niestety to nie był wiosenny czy letni deszczyk, tylko wredny zimowy szczeciński opad. Ale dla Państwa to nie była przeszkoda. Bardzo wiele osób przyszło pod szczeciński magistrat, aby wspólnie cieszyć się z naszego nowego kalendarza i posłuchać Migawki na żywo. Znamienici goście - znaczy się plenerowicze, i prezydent Piotr Krzystek, i prezes Radia Szczecin Adam Rudawski - atmosfera była bardzo sympatyczna. Ale oczywiście najważniejsze są zdjęcia. I te z 36 Pleneru Migawki, zatytułowanego "Magia Świateł", prezentujemy już w naszej Galerii. Oraz, jak zawsze, rozmawiamy o tych kadrach w audycji. Poza tym, zapraszamy na pewną wystawę.
Ależ to się wszystko dobrze "poskładało": Migawka na żywo w Radiu Szczecin - i to z rozpoczęcia Pleneru i z okazji premiery naszego kalendarza na 2012 rok. Do "Magii Świateł", czyli tematu naszego 36 spotkania wrócimy za tydzień, gdy będziemy omawiać nadesłane przez Państwa zdjęcia.

Teraz cieszymy się z najnowszej prezentacji prac, jakie udało się "ustrzelić" na naszych Plenerach. Nie było łatwo wybrać, wiele fotografii na to zasługiwało, ale musieliśmy zdecydować się na 12 zdjęć. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy uczestnicy naszych Plenerów czują się docenieni, bo to dzięki Wam, wspaniałej atmosferze naszych spotkań, mogliśmy wydać ten kalendarz. W tym roku to oficjalny kalendarz Radia Szczecin, więc dziękujemy prezesowi naszej rozgłośni, Adamowi Rudawskiemu, że było to możliwe.

W audycji rozmawiamy z Autorami zdjęć z kalendarza, ale i czekamy na piękne fotografie z naszego 36 Pleneru. Minęły 3 lata - ależ ten czas minął! - i nieraz wpisywaliśmy się w to, co dzieje się w Szczecinie. Teraz nasze miasto po raz kolejny walczy o miano najpiękniej oświetlonego w Polsce - dlatego "Magia Świateł". Bardzo cieszymy się, że zaproszenie do tej Migawki przyjął także prezydent Szczecina Piotr Krzystek, który zaprosił do robienia zdjęć podczas 36 Pleneru Migawki i głosowania w plebiscycie.