Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2011 - Migawka
Być może Państwo zdziwią się, że najnowszą audycję publikujemy w internecie jeszcze przed premierą na antenie Polskiego Radia Szczecin, ale z racji wyjątkowej daty naszego najnowszego pleneru, wydaje nam się to uzasadnione. Bo spotykamy się w sobotę (zamiast dzień później, w ostatnią niedzielę miesiąca) 30 lipca o godzinie 16 przy Moście Długim w Szczecinie. Chcemy więc dać naszym słuchaczom chwilę, aby mogli zaplanować popołudnie tak, aby przyjść na nasze spotkanie. Program nagraliśmy w piątek, postanowiliśmy na własne oczy przekonać się, czy galeria, jaką opublikujemy po 31 Plenerze - zatytułowanym "Zdjęcia do szuflady" - będzie mogła zainteresować artystycznie.
Portret to jeden z najbardziej oczywistych i "ogranych" tematów na zdjęcia. Począwszy od tych rodzinnych, poprzez fotografie wakacyjne - my, ktoś na tle czegoś - poprzez artystyczne wizje aż po formy niemalże abstrakcyjne - pojęcie jest niezwykle rozległe. Czy trudne do zdefiniowania? Na pewno niejednoznaczne. Dlaczego bowiem, patrząc na jeden portret, mówimy o nim "arcydzieło", a na inny, wydawałoby się, podobny, w ogóle nie zwrócimy uwagi? Co o tym decyduje? Czy jest w ogóle definicja, która w sposób jednoznaczny może nam pomóc w tych rozważaniach?
W zasadzie tytuł audycji mógłby wystarczyć za cały opis do najnowszego wydania Migawki. Skoro spotkaliśmy się wspólnie ze słuchaczami programu na kolejnym plenerze, naturalną koleją rzeczy tydzień po omawiamy nadesłane przez Państwa fotografie. Ostatnie spotkanie de facto trwało trzy dni i jak wynika z lektury maili, które nadeszły do naszej redakcji, tegoroczna edycja Spoiw Kultury zebrała wiele bardzo pozytywnych recenzji. Ilość fotograficznych okazji dosłownie przyprawiała o ból głowy. Z drugiej strony - o ironio - wcale nie tak łatwo było je wykorzystać. Przede wszystkim przez trudne warunki oświetleniowe, co zawsze jest dużym wyzwaniem, tak dla sprzętu, jak i dla fotografa. Jednak, to co na początku wydaje się nie do opanowania, z biegiem czasu, a przede wszystkim, dzięki praktyce, staje się fascynującym i bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem. Zapraszamy więc do naszej Galerii Migawki, aby przekonać się, jak z tym zadaniem poradzili sobie uczestnicy 30 Pleneru Migawki.
Mamy nadzieję, że nie zanudzimy słuchaczy Migawki tematyką fotografii koncertowej/teatralnej, ale po prostu nie mogliśmy się oprzeć pokusie, aby nie pójść na Spoiwa Kultury i nie porozmawiać jeszcze raz na ten temat.

Tym razem mogliśmy to zrobić na podstawie wykonanych podczas imprezy fotografii, staraliśmy się zwrócić uwagę na popełnione błędy oraz podpowiedzieć kilka "patentów" na zrobienie udanego kadru podczas naszego najnowszego, 30 Pleneru Migawki. To wyjątkowe spotkanie, bo trwa już od czwartku, zresztą w naszej relacji usłyszą Państwo także głosy osób, które spotkaliśmy na Spoiwach Kultury.

Dzisiaj podsumowanie imprezy, jej ostatni dzień, no i oczywiście spotkanie plenerowiczów Migawki o godzinie 16.30 przed Teatrem Kana. Zapraszamy serdecznie i czekamy na zdjęcia wykonane - przypomnijmy - nie tylko dzisiaj - można także zaprezentować prace z wczoraj i przedwczoraj.
Festiwal Spoiwa kultury, zwany wcześniej Festiwalem Artystów Ulicy, to jedno z tych wydarzeń, na które czekamy i z zainteresowaniem zgłębiamy program w poszukiwaniu ciekawych spektakli. Impreza jest wręcz wymarzona dla pasjonatów fotografii, pod warunkiem wszakże, że nie przestraszymy się tłoku, oraz trudnych warunków oświetleniowych. W tej audycji tłumaczymy pokrótce, jak sobie radzić z szumem oraz na jakie nastawy w aparacie należy zwrócić uwagę. W drugiej części audycji spotkaliśmy się z Darkiem Mikułą z Teatru Kana, który opowiedział nam o programie tegorocznych Spoiw Kultury.

Zapraszamy na 30 Plener Migawki - spotykamy się w sobotę 9 lipca o godzinie 16.30 przed Teatrem Kana, oczywiście serdecznie zachęcamy Państwa do udziału w imprezie już od czwartku 7 lipca, czekamy na zdjęcia zrobione w ciągu całego Festiwalu. Od poniedziałku 4 lipca, od godziny 17 można w Piwnicy Kany odbierać bezpłatne zaproszenia na zamknięte spektakle - polecamy! Szczegóły wkrótce w dziale Aktualności Migawki.