Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2011 - Migawka » ARCHIWUM 2011, marzec
Marzenie fotografa: mały aparat, najlepiej o wymiarach kompaktu, z wielką matrycą jakości najlepszych lustrzanek i do tego jasny obiektyw o ogromnym zakresie ogniskowych i znakomitymi osiągami w całym swoim zakresie. Wizja jak na razie nieosiągalna, aczkolwiek producenci sprzętu robią wiele, aby nas przekonać, że oto już, właśnie teraz, dzięki ich nowemu produktowi dokonała się długo oczekiwana rewolucja. Rzeczywistość naturalnie weryfikuje te buńczuczne zapowiedzi, ale z drugiej strony technologiczny wyścig daje nam, amatorom fotografii, możliwość wybierania spośród wielu ciekawych konstrukcji. Ciekawych, ale i kontrowersyjnych, takich jak chociażby tak zwane "spacer zoomy".
Bywają różne, od zakresów całkiem "normalnych", typu 18-70, 18-105, 28-105 i 28-70 (na pełnej klatce), po konstrukcje ekstremalne, na przykład 18-270. Często dostajemy je w zestawie z aparatem: są wygodne, lekkie, ale z drugiej strony - z racji ceny - dosyć ciemne i nie najostrzejsze. Ultra zoomy typu 18-200 kosztują więcej, dają nam jeszcze większą swobodę fotografowania, ale przez wielu są krytykowane, bo wystarczy prześledzić ich osiągi, aby zdać sobie sprawę, że najwyższą jakość obrazu osiągają w stosunkowo niewielkim swoim zakresie ogniskowych i przysłon. Ale jakie są wygodne! Koniec z żonglerką obiektywami, można się skupić tylko na fotografii.

Dyskusja na ich temat jest gorąca: wygoda kontra jakość. W tej audycji, z racji naszego kolejnego 27 Pleneru Migawki - jego tematu i koncepcji - rozmawiamy na ich temat. Nie oczekujcie jednak Państwo, że jasno powiemy: jesteśmy "za", albo jesteśmy "przeciw". Argumenty są mocne, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie...
MIGAWKA-Program z 26.03.11
Posłuchaj audycji z 26 marca 2011 roku.