Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2011 - Migawka
Z racji grudniowych świąt i przełożonego spotkania, w styczniu spotykamy się na dwóch Plenerach Fotograficznych Migawki. Ostatnio co prawda fotografowaliśmy w Szczecinie, ale naszym celem było ćwiczenie umiejętności fotoreportera. Tym razem wracamy do robienia zdjęć naszemu miastu. Zapraszamy na plener pod tytułem "Szczecin - Paryż północy". Określenie to powstało przede wszystkim w nawiązaniu do gwiaździstych placów, jakich nie brak w Szczecinie - zresztą plac Grunwaldzki swego czasu obfotografowaliśmy bardzo solidnie przy okazji pleneru Migawki - mamy jednak nadzieję, że nie tylko takie fotografie dostaniemy po naszym już 25 spotkaniu. Czy to oznacza, że mamy szukać idealnych podobieństw do widoków jakie oglądamy w stolicy Francji? A może trzeba znaleźć swój klucz do tematu? Nad tym zastanawiamy się w tym wydaniu Migawki. W drugiej części audycji powracamy natomiast do fotografii reporterskiej.
Z takimi zdjęciami stykamy się bez przerwy: chociażby oglądając ulotkę z hipermarketu czy przepatrując internetowe serwisy aukcyjne. I o ile w tym pierwszym przypadku od strony technicznej raczej nie ma się do czego przyczepić, o tyle w tym drugim, jeżeli chcemy kupić przedmiot używany, bardzo często jest on kiepsko sfotografowany. Jest nam wtedy trudniej podjąć decyzję - kupić czy nie kupić, bo trudno określić w jakim stanie jest dany towar. A może to właśnie my chcemy coś sfotografować i wystawić na aukcję. Na przykład stary aparat czy obiektyw? W tej Migawce staramy się podpowiedzieć, jak w domowych warunkach zaimprowizować mini studio do fotografii produktowej: na co zwrócić uwagę, jakich błędów się wystrzegać.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 19, czyli od tylu lat kibicujemy Jurkowi Owsiakowi, a my spotkaliśmy się po raz 24, co oznacza, że wspólnie fotografujemy od 2 lat. Cieszymy się z tego bardzo i mamy nadzieję, że na tym się nie skończy, szczególnie, że w nieodległej perspektywie mamy plener styczniowy, jak zawsze (z wyjątkami potwierdzającymi regułę) w ostatnią niedzielę miesiąca. Tymczasem tydzień po ćwiczeniach w reporterce spotykamy się i omawiamy zdjęcia, które mieli Państwo okazję zrobić podczas 19 Finału WOŚP. "Orkiestrę od kuchni" mogliśmy fotografować obiektywami Sigma, dziękujemy za to Sigma ProCentrum Szczecin.
Jeżeli zastanowili się Państwo, cóż znaczy ten nieco enigmatyczny tytuł tego wydania Migawki, już wyjaśniamy: to temat naszego najnowszego, XXIV Pleneru Migawki. Ostatnia niedziela grudnia wypadała w drugi dzień świąt, więc tradycyjnie przełożyliśmy nasze spotkanie na początek stycznia, dokładnie w niedzielę 9. A że w ten dzień zaplanowano XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to... chyba już wszystko jasne - zarówno temat audycji, jak i pleneru. W tej Migawce po raz kolejny podejmujemy kwestie związane z fotografią reporterską. Być fotoreporterem, czyli wchodzić tam, gdzie postronni ludzie nie mogą, fotografować najważniejsze, przełomowe wydarzenia w Polsce i na świecie - to marzenie wielu. Ale to naprawdę trudna dziedzina fotograficznej sztuki.