Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE
MIGAWKA-Program z 14.08.22
w tej audycji, zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia, kontynuujemy przegląd tego, co wydarzyło się w Migawce w pierwszej połowie roku - 5 Plenerów na które Was zaprosiłem - i bardzo wielu gości. Często impulsem do rozmowy są ogłaszane wyniki różnych konkursów - Klaudia Chwastek zdobyła wyróżnienie w sekcji otwartej, kategorii "architektura" na Sony World Photography Awards 2022. Nagrody trafiały także do szczecinian, Jan Monkiewicz zdobył laur za "Zdjęcie roku" w konkursie organizowanym przez Photo Magazine. Z wielką przyjemnością odwiedzam też wystawy. Niestety Timm Stütz nie mógł wziąć udziału w spotkaniu w Willi Lentza, ale o ekspozycji "Człowiek/przestrzeń" tego świetnie znanego w Szczecinie i poza twórcy rozmawialiśmy z Andrzejem Łazowskim, Andrzejem Grabą Grabowieckim i Andrzejem Krupińskim. Oczywiście to tylko fragmenty audycji, polecamy całość - i za tydzień w sobotę 20 sierpnia widzimy się na Plenerze Migawki
MIGAWKA-Program z 07.08.22
W tej audycji trochę wspomnień, jesteśmy po przełomie roku, sezon urlopowy w pełni - i to dobry moment, aby przypomnieć, co wydarzyło się w audycji przez minione już 7 miesięcy 2022 roku. W pierwszej części, dzisiaj, parę fragmentów nagrań z naszych Plenerów Migawki. Spotkań otwartych dla wszystkich chętnych, niezależnie od sprzętu i umiejętności. Dotychczas w 2022 roku spotkaliśmy się 5 razy. Przypominamy fragmenty relacji, jakie nagrano w czasie Plenerów Migawki. Oczywiście szykujemy się też do kolejnego spotkania podczas imprezy "Żagle 2022" w Szczecinie. Szczegóły w programie za tydzień - wtedy też przypomnimy fragmenty wywiadów gości, którzy w tym roku odwiedzili audycję.
MIGAWKA-Program z 31.07.22
W poniedziałek 1 sierpnia o godzinie 18 w Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się wernisaż wystawy "Kwiaty Polne" przygotowanej przez działającą w ramach Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Grupę Fotograficzną GF 16 x 24. W studiu Migawki gościliśmy Mariana Kowalskiego i Stanisławę Sidorowicz z Grupy (wspominamy też zaangażowaną w przygotowanie ekspozycji Bożenę Żylińską), którzy opowiedzieli o ich pracy. W drugiej części audycji razem z Andrzejem Kusem z Żeglugi Szczecińskiej zapraszamy na sobotę 20 sierpnia, na imprezę "Żagle 2022", która odbędzie się w trzeci weekend sierpnia na Wałach Chrobrego i Łasztowni. Fotografowanie żaglowców to zawsze świetna zabawa, więc pójdziemy tam w ramach 144. Pleneru Migawki.
MIGAWKA-Program z 24.07.22
Nie raz zdarzało się, że w Migawce zapraszaliśmy na wystawy, na których nie jest najważniejsza wartość artystyczna zdjęć - a to, co przedstawiają, jaką historię ilustrują. I dzisiaj właśnie takie dwie prezentowane w plenerze ekspozycje. "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948" przygotowana przez dziennikarza Piotra Semkę - oraz "Historia w kopercie" pokazywana przed Centrum Dialogu Przełomy. Tam zresztą, na "dachu" tej instytucji na placu Solidarności, również można zobaczyć bardzo przykre kadry z niszczonej przez rosyjskiego agresora Ukrainy.
MIGAWKA-Program z 17.07.22
W tym programie rozmawiamy ze studentem szczecińskiej Akademii Sztuki. Mikołaj Tomczak jest uczniem Tomasza Lazara - a przede wszystkim, laureatem tegorocznego Grand Press Photo, w sekcji Young Poland zajął I miejsce w kategorii Stories (Historie). Pytaliśmy między innymi o kulisy powstania nagrodzonego reportażu, opowieści o człowieku, który wybrał życie w izolacji i spokoju. Poza tym, Mikołaj chętnie odnajduje się w fotografii streetowej, ma też w portfolio zdjęcia artystyczne i koncepcyjne.
MIGAWKA-Program z 10.07.22
W tej Migawce mamy studio pełne gości, a rozmawiamy o fotografii eksperymentalnej, solarigrafii, której jednym z wynalazców jest szczeciński twórca Paweł Kula. Tym razem camera obscura posłużyła uczniom Technikum Łączności i Mulitmediów Cyfrowych w Szczecinie, uczestnikom projektu który prowadził Tomasz Łój z Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach. Odbył się już wernisaż, zdjęcia możecie na żywo w MOK-u oglądać. A w akapicie pod audycją dzięki uprzejmości organizatorów kilka wybranych prac również pokazujemy. W studiu zaś Tomasz Łój, oraz reprezentujący także innych autorów uczniowie Mariusz, Nika, Oskar i Kacper.
MIGAWKA-Program z 03.07.22
W pierwszej części audycji zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem najnowszego Zeszytu Szczecińskiego. Paweł Miedziński dotarł do wcześniej nie publikowanych zdjęć Witolda Chromińskiego, pierwszego w Szczecinie twórcy, który miał legitymację Związku Polskich Artystów Fotografików. Później gościmy w studiu foto-team.pl, które doskonale znamy - i mamy niespodziankę. Z Marcinem Haczykiem rozmawiamy o zdjęciach, które zrobiliście na 143. Plenerze Migawki "1050 lat po w Cedyni". A na koniec okazuje się, że trzy osoby uczestniczące w Plenerze Migawki będą mogły wywołać swoje zdjęcia w nagrodę - jest to teraz w ogóle łatwiejsze, bo foto-team.pl ma nową stronę specjalnie dedykowaną zlecaniu wydruków.
MIGAWKA-Program z 26.06.22
Upał, szczęk oręża, dobre humory, aparaty i my - uczestnicy 143. Pleneru Migawki w boju fotografii reporterskiej podczas prób do widowiska historycznego z okazji 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią. Na szczęście dla nas - i zgodnie z przewidywaniami - na miejscu nie było tak wielu widzów, więc można się było naprawdę sprawnie poruszać, nawet po placu przygotowanym dla bojowników. Oprócz tego, można było robić zdjęcia biegaczy, można było ruszyć do pobliskich Siekierek, aby zobaczyć odremontowany most kolejowy. Krótka relacja w tym programie - za tydzień w Migawce oczywiście rozmowa o zdjęciach, jakie tam zrobiliśmy.
MIGAWKA-Program z 19.06.22
W przyszły weekend, w czasie Dni Cedyni, odbędzie się duża rekonstrukcja historyczna z okazji 1050. rocznicy bardzo znanej z historii Polski średniowiecznej bitwy. Pomyśleliśmy, że to fajna okazja do fotografowania. Szczególnie, że już kiedyś na tego typu wydarzeniu tam byliśmy (to był 112. Plener Migawki). A żeby uniknąć wielkiego tłoku, pojedziemy tam w sobotę 25 czerwca na godzinę 13.30 (szczegóły w audycji i Aktualnościach poniżej). Właśnie w sobotę odbędzie się próba tej rekonstrukcji. Później, wieczorem, można będzie fotografować obrzędy Nocy Kupały - a i na odnowiony most kolejowy w Siekierkach też będzie się można wybrać (tam byliśmy już, na starym obiekcie, z 87. Plenerem Migawki). O szczegółach rozmawiamy z dyrektorem Muzeum w Cedyni Michałem Potapińskim, oraz organizatorem samej rekonstrukcji Grzegorzem Kuklewskim - którym dziękujemy za pomoc w organizacji 143. Pleneru Migawki.
MIGAWKA-Program z 12.06.22
Moment jeszcze przed rozpoczęciem wernisażu to jest naprawdę dobry czas na rozmowę o fotografii z jej twórcą czy twórcami. Tę tradycję w Migawce kontynuujemy. Niestety Timm Stütz nie mógł wziąć udziału w spotkaniu w Willi Lentza, ale o ekspozycji "Człowiek/przestrzeń" tego świetnie znanego w Szczecinie i poza twórcy rozmawialiśmy z Andrzejem Łazowskim, Andrzejem Grabą Grabowieckim i Andrzejem Krupińskim. W drugiej części audycji gościmy w szczecińskiej bibliotece ProMedia - tam o swoich pracach na wystawie "Ukraina, przed" opowiadają Magdalena Kumor, Adrian Aleksiewicz, Bogusz Borkowski oraz Tomasz Seidler.
12