Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2010 - Migawka » ARCHIWUM-2010, październik
W tej Migawce wracamy do ćwiczeń warsztatowych. Ponieważ fotografia jest bardzo rozległa, nie poruszaliśmy dotychczas tematu, który dla wielu jest czymś fascynującym, wprowadzającym w świat zupełnie innych zdjęć. Makrofotografia kojarzy się przede wszystkim z kadrami na których utrwalono świat przyrody, ale tej najmniejszej. Czyli na takich fotografiach widzimy przede wszystkim owady, pąki kwiatów czy liście. Oczywiście to nie koniec możliwości makrofotografii, można w ten sposób wykreować zupełnie magiczne obrazy przedmiotów codziennych. Jeżeli chodzi o tematy w makrofotografii, można powiedzieć, że są wręcz niewyczerpane.
Robienie zdjęć makro to nie jest jednak łatwa sprawa. Począwszy od ograniczeń, jakie wiążą się ze sprzętem: bo warto kupić specjalny (bynajmniej nie najtańszy) obiektyw, bo skoro fotografujemy z naprawdę bardzo bliskich odległości, mamy problem z głębią ostrości i oświetleniem, aż po specyficzne zachowanie świata przyrody, bo owady bynajmniej nie są bardzo chętne do pozowania. Tak więc w tej Migawce postaraliśmy się przybliżyć Państwu świat mikro w obiektywie makro, mamy nadzieję, że to zachęci do pogłębienia wiedzy na ten temat, a przede wszystkim, że wyjdziecie w teren i spróbujecie swoich sił w tej niełatwej dziedzinie fotografii.

O aspekty praktyczne chcieliśmy zapytać fotografika, który z makrofotografii uczynił przedmiot swojego największego zainteresowania. Paweł Bieniewski fotografuje owady, co wydaje się niezbyt łatwe, chociaż efekty potrafią być spektakularne. Niestety, tym razem nie udało się nam połączyć, zapraszamy więc na stronę benas.atspace.com a z Panem Pawłem porozmawiamy za tydzień.
MIGAWKA-Program z 16.10.10
Posłuchaj audycji Andrzeja Kutysa