Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2010 - Migawka » ARCHIWUM-2010, październik
Kolejna audycja poplenerowa to znowu okazja, aby omówić sobie nasze spotkanie i naturalnie zająć się tym, co najważniejsze, czyli przysłanymi przez Państwa zdjęciami. Przypominamy bowiem, że fotograficzne łowy organizowane przez autorów Migawki, mają być przede wszystkim bodźcem do wyjścia z domu, próbą oderwania od lektury specyfikacji technicznych body czy obiektywów. Są zachętą do najlepszego sposobu nauki, czyli po prostu do robienia zdjęć. Nasze XXI spotkanie zatytułowaliśmy "Fotograficzna Machina Czasu", wyruszyliśmy bowiem z misją, aby po wielu latach uwiecznić na naszych kadrach takie same widoki, jakie kiedyś, w dawnych czasach, zrobili ludzie z aparatami w dłoniach. Nie da się ukryć, że tym razem przypadła nam rola odtwórców, ale, co widać doskonale w Galerii Migawki, Państwo potraktowali temat bardzo poważnie i jak się okazało, z tych kadrów dało się "wycisnąć" naprawdę wiele.
Nieco inaczej niż przy okazji innych plenerów, mając na uwagę specyfikę naszego ostatniego spotkania, nie omawialiśmy konkretnych, poszczególnych zdjęć. W tej Migawce oczywiście cofamy się do ostatniej niedzieli września, ale bardziej rozmawiamy o ogólnych wrażeniach i odczuciach, jakie towarzyszyły nam robiąc współczesne zdjęcia dawnego Szczecina. Okazało się bowiem, że jest dobry moment, aby trochę pofilozofować na temat fotografii. Czy to tylko zwykłe "lanie wody"? Naturalnie, nam wydaje się, że nie. Chcąc zostać fotografikiem warto bowiem zastanowić się, czym są dla nas zdjęcia, jaką funkcję mogą pełnić i co nas w danych kadrach urzeka. Zastanowiliśmy się także, czy łatwo było osiągnąć zadowalający efekt posługując się pracami zrobionymi przez innych.

Na początku programu zaglądamy też na moment do Kolonii, gdzie zakończyły się właśnie kolejne targi Photokina. Wielka fotograficzna impreza cieszy się od lat zainteresowaniem miłośników robienia zdjęć, to także dobry moment, aby producenci mogli zaprezentować swoje nowości. Czy było ich dużo, czy szykuje się kolejna fotograficzna rewolucja? - między innymi o tym rozmawiamy w tym wydaniu Migawki.
Posłuchaj audycji Andrzeja Kutysa