Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2010 - Migawka » ARCHIWUM - 2010, wrzesień
Robienie zdjęć wieczorem to jedna z przyjemniejszych form realizowania swojej pasji. Przecież każdy entuzjasta fotografii docenia momenty, kiedy coś, wydawałoby się, zwykłego i banalnego, dzięki wypełnieniu ciekawym światłem, staje się nagle magiczne i zupełnie nieoczekiwanie piękne. Dlatego pejzażyści męczą się ze wstawaniem bladym świtem, dlatego też późnym popołudniem i wieczorem, biorą statywy w dłoń, aby "złapać" zachód słońca i następującą zaraz po nim "niebieską godzinę". Czyli moment, kiedy resztki dnia widać jeszcze na niebie, ale już zapalają się światła miasta. To jest "magiczna, niebieska godzina". Nazwana tak od barwy nieba, daje entuzjaście fotografii wspaniałą okazję, aby złapać kadr, którym można się później pochwalić.
"Miasto w niebieskiej godzinie": taki oto był temat naszego dwudziestego (już dwudziestego!) Pleneru Fotograficznego Migawki. Mieliśmy nadzieję, że Państwo docenią uroki wieczornego oświetlenia Szczecina. I, co wynika z maili, jakie dotarły do naszej Redakcji, wydaje się, że cel został osiągnięty. Czy to samo możemy powiedzieć o zdjęciach, które prezentujemy w Galerii Migawki? Oczywiście najlepiej i najprościej samemu wyrobić sobie zdanie na ten temat. My, tradycyjnie, tydzień po plenerze siadamy, oglądamy i komentujemy Państwa prace. Cieszymy się, że jak zawsze tak wiele osób chętnie uczestniczyło w naszej fotograficznej zabawie. Mamy też nadzieję, że XX plener zainspiruje do własnych poszukiwań pięknych kadrów uchwyconych podczas "niebieskiej godziny".

Dziękujemy szczecińskiemu Sigma ProCentrum za pomoc w organizacji pleneru i wypożyczenie obiektywów uczestnikom naszego spotkania.

W Migawce nie zabrakło również Gościa. Udało się nam połączyć ze znanym polskim fotografikiem i podróżnikiem, Pawłem Charą. To mieszkaniec naszego regionu, urodzony w Dębnie, wyprawiał się i do Chin i do Indii czy Nepalu. Jednak, jak sam podkreśla, najlepiej na początku szukać piękna w swojej najbliższej okolicy. On sam robi zdjęcia naszego regionu, zachodniopomorskiemu poświęcił zresztą swoją najnowszą książkę. Między innymi o tym rozmawiamy w tej audycji. I, oczywiście, w cyklu "Migawka poleca" zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.pawelchara.pl
MIGAWKA-Program z 04.09.2010
Posłuchaj audycji Andrzeja Kutysa