Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2010 - Migawka » ARCHIWUM - 2010, sierpień
Jednym z tych przyjemniejszych aspektów fotografii jest możliwość odkrywania różnych ciekawych miejsc. Często specjalnie układamy wakacyjne, czy weekendowe plany, aby znaleźć coś, co nas zaskoczy, zainspiruje do zrobienia pięknego zdjęcia. Nieraz podczas plenerów Migawki byliśmy bardzo zadowoleni, bo słyszeliśmy od Państwa, że nie spodziewaliście się, jak ładnie gdzieś może być, że nigdy tu nie byliście i cieszycie się, że gdzieś w nowe miejsce, dzięki naszemu spotkaniu, trafiliście. Osobną kategorią takich odkryć są lokalizacje ogólnie znane, wydaje się, opatrzone, a przez to niegodne uwagi. I jakież bywa nasze zdziwienie, kiedy okazuje się, że można tam odnaleźć prawdziwe bogactwo fotograficznych tematów. Taki jest budynek Urzędu Wojewódzkiego na Wałach Chrobrego.
Z zewnątrz znamy go świetnie. Przecież nie wyobrażamy sobie panoramy Wałów Chrobrego bez jego charakterystycznych wież obrośniętych bluszczem i potężnego, czerwonego gmachu. Prawdziwe fotograficzne odkrycie możemy jednak znaleźć wewnątrz. Jak się okazuje, od kilku lat ekipy konserwatorskie pracują nad przywróceniem mu oryginalnego wyglądu z początku XX wieku. Na efekty nie trzeba było długo czekać. I tak oto odkrywamy, a to pięknie zdobione drzwi, a to kawałki polichromii, a to sale wyłożone oryginalną boazerią. W dodatku w 2011 roku minie dokładnie 100 lat od jego zbudowania i zachodniopomorski wojewoda postanowił tę okrągłą rocznicę upamiętnić. Od przyszłego roku dostępne będą trzy specjalnie wytyczone trasy wycieczkowe. Ale możemy wybrać się do Urzędu Wojewódzkiego już teraz, aby wziąć udział w konkursie fotograficznym, którego tematem jest właśnie ten gmach. Okazuje się, co odnotowujemy z wielką satysfakcją, że fotograf może bez przeszkód chodzić po korytarzach i robić zdjęcia. Szczegóły znajdą Państwo na stronie internetowej zachodniopomorskiego urzędu.

Poza tym w audycji witamy znamienitego Gościa. Renata Gluza jest zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika "Press". Gazeta pisze o rynku medialnym w Polsce i na świecie. Jest też organizatorem niezwykle prestiżowego konkursu dla fotoreporterów, czyli znanego pewnie świetnie miłośnikom fotografii, Grand Press Photo. Już wkrótce wystawa z najlepszymi zdjęciami tegorocznej edycji trafi do Szczecina, wernisaż zaplanowano na wtorek 17 sierpnia w Klubie XIII Muz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i do oglądania znakomitych fotografii.

A skoro tak, to w cyklu "Migawka poleca", oczywiście, zapraszamy do oglądania zdjęć z Grand Press Photo. To naturalnie nie jest to samo, co wielkoformatowy wydruk na wystawie, no ale właśnie, warto to sobie porównać. Adres: www.grandpressphoto.pl
MIGAWKA-Program z 14.08.10
Posłuchaj audycji Andrzeja Kutysa