Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2010 - Migawka » ARCHIWUM - 2010, sierpień
Z tygodniowym opóźnieniem, w tej audycji zapraszamy do podsumowania naszego XIX Pleneru Fotograficznego Migawki. Tym razem mieli Państwo dwa tematy do zrealizowania: "Szczecin z lotu ptaka" oraz "Jarmark Jakubowy". Jakie jest nasze miasto oglądane z góry? Zadaliśmy Państwu i sobie to pytanie przede wszystkim dlatego, bo wydawało nam się, że wielu z nas nie do końca zdaje sobie sprawę jak interesująco wygląda Szczecin z takiej właśnie perspektywy. Zresztą w ogóle szukanie nowego, innego spojrzenia na fotografowany temat, to jedno z najważniejszych zadań z jakim mierzy się fotoamator. Druga część pleneru, zrealizowana w czasie "Jarmarku Jakubowego", była za to świetną okazją, żeby poćwiczyć robienie zdjęć reporterskich.
Na kładce przed Bazyliką Archikatedralną w Szczecinie spotkaliśmy się w ostatnią niedzielę miesiąc, 31 lipca o godzinie 16, tak, żeby mieć jeszcze godzinę do rozpoczęcia się Korowodu Jakubowego, który przeszedł głównymi ulicami naszego miasta. Trzeba przyznać, że ta barwna procesja dawała mnóstwo okazji do zrobienia ciekawego zdjęcia. Jeżeli ktoś marzy o karierze fotoreportera, to była idealna okazja, aby "posmakować" blasków i cieni takiej pracy. Bo i warunki oświetleniowe nie były łatwe ze względu na duże kontrasty, poza tym trzeba pracować naprawdę szybko. Nie ma zbyt wiele czasu na zastanowienie, bo okazje na ładną fotografię bardzo szybko wtedy bezpowrotnie uciekają. Jak z tym zadaniem poradzili sobie słuchacze Migawki? Zapraszamy do wysłuchania audycji i oglądania zdjęć w Galerii Migawki.

Poza tym w programie znamienity Gość. Państwo zapewne pamiętają, że w zeszłym tygodniu bardzo polecaliśmy wizytę podczas wernisażu wystawy zdjęć Wacława Wantucha. W szczecińskiej Willi Lentza prezentowane są 33 wielkoformatowe fotografie pod tytułem "Akt". W wykonaniu Wacława Wantucha ten znany od wieków temat nabrał zupełnie innego wymiaru. Niestety, sam twórca na wernisaż nie dotarł, ale na szczęście dał się namówić na chwilę rozmowy przez telefon. Artysta opowiada jak osiągnął tak spektakularne rezultaty, dlaczego właśnie zdecydował się na akt i jak postrzega swoje prace.

Na koniec w dziale "Migawka poleca", znowu zaglądamy do internetu i tym razem zachęcamy do odwiedzenia witryny amerykańskiego fotografika Michaela Andersona www.michaelandersongallery.com Zwłaszcza teraz, w czasie wakacji warto zainspirować się pięknymi zdjęciami podróżniczymi tego twórcy, który odwiedził wiele pięknych miejsc na Ziemi.
MIGAWKA-Program z 7.08.10
Posłuchaj programu Andrzeja Kutysa