Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2010 - Migawka » ARCHIWUM 2010, maj
Na dzień przed siedemnastym Plenerem Fotograficznym Migawki (na który wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy, szczegóły poniżej w Aktualnościach) postanowiliśmy, co widać w tytule audycji, nieco pofilozofować. Temat jest o tyle interesujący, że często właśnie o zdjęciach pejzażowych, krajobrazowych mówi się, że są "magiczne", a my przecież pojedziemy uwiecznić piękno przyrody w naszym województwie. Naturalnie to określenie można zastosować do zdjęć z każdej kategorii fotograficznej sztuki i najprostszą, najbardziej oczywistą odpowiedzią na pytanie postawione w tytule audycji jest ta, że decyduje dobrze zbudowany kadr. Ale czy tylko?
Weźmy taki przykład: mamy oto przed sobą zdjęcie zrobione 100 lat temu. Pod względem kadru, dajmy na to, może i nic nadzwyczajnego, a i tak prawdopodobnie powiemy o nim, że jest "magiczne". Dlaczego? W tym przypadku zdecydowała data jego zrobienia, jest wyjątkowe, bo pokazuje świat jakiego już nie ma, sposób zbudowania ujęcia schodzi w tym przypadku na nieco dalszy plan. Tak więc, jak widać chociażby z tego przykładu, o "magiczności" zdjęcia decyduje wiele różnych czynników, w tej Migawce staramy się powiedzieć o nich nieco więcej. Zastrzegając jednocześnie, że nie ma jednoznacznej, łatwej odpowiedzi. Chociażby dlatego, że nasze gusta są różne, z łatwością można by sobie wyobrazić sytuację, kiedy o danym ujęciu ktoś powie, że jest wspaniałe, a ktoś inny je totalnie skrytykuje...

W drugiej części audycji witamy gościa z Radomia. Jacek Brożek jest członkiem grupy fotograficznej Pro Foto (www.profoto.art.pl), jej członkowie szczególna estymą darzą właśnie fotografię krajobrazową. Podpytujemy więc naszego gościa, jak sobie poradzić na naszym jutrzejszym plenerze, jak szukać tych "magicznych" kadrów.
MIGAWKA-Program z 29.05.10
Posłuchaj programu Andrzeja Kutysa