Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2010 - Migawka » ARCHIWUM 2010, maj
I jeszcze raz wracamy do tematu wyrabiania sobie fotograficznych nawyków. Już od dwóch audycji (z 24 kwietnia i 8 maja, zapraszamy do Archiwum) staramy się namówić Państwa do ćwiczenia swojego warsztatu, aby w perspektywie czasu robienie poprawnych technicznie zdjęć stało się czymś odruchowym. Coś, co na początku jest chwilami trudne i żmudne, czemu poświęcamy dużo uwagi, bo przecież trzeba pamiętać o tylu różnych parametrach i ustawieniach czy to aparatu, czy obiektywu, przestaje zajmować naszą głowę. Możemy skupić się tylko i wyłącznie na komponowaniu wspaniałych kadrów. I to działa! Naprawdę!
Bardzo dużo już mówiliśmy na ten temat w poprzednich programach, dzisiaj kontynuujemy rozmowę o wykorzystaniu naszej wiedzy w praktyce. Czyli dalej zastanawiamy się, jak ustawiać nasz sprzęt, aby w danej sytuacji zdjęciowej pracował optymalnie. Skupiliśmy się w tej Migawce przede wszystkim na portrecie, wszak jest to przecież ten rodzaj fotografii, który uprawiamy bardzo często. Bo nawet jeżeli nie marzy się nam kariera portrecisty (przykładowo: najwięcej frajdy daje nam robienie zdjęć abstrakcyjnych), to i tak jeżeli pstrykamy zdjęcia do rodzinnego albumu, to portretów tam nie brakuje. Czyli staramy się odpowiedzieć na kilka tradycyjnych pytań: jakie iso matrycy, jaka ogniskowa obiektywu, jaka przysłona/głębia ostrości i najlepiej w jakim oświetleniu utrwalać wizerunki naszych bliskich, znajomych czy nieznajomych. Kilka prostych pojęć, kilka prostych (?) podpowiedzi, co sprawi, że nasz portret będzie pod względem technicznym prawidłowy. Oczywiście osobną kwestią jest, czy sam kadr jest udany, ale, powtórzmy to jeszcze raz - właśnie po to trzeba najpierw wyćwiczyć warsztat, aby później zastanawiać się tylko nad kompozycją, a nie ustawieniami i grzebaniem w menu aparatu.

Poza tym w audycji znowu przenosimy się na wschód Polski. I znowu do Lublina (patrz Migawka z zeszłego tygodnia), tym razem rozmawiamy o wyjątkowym albumie na którym uwieczniono Kresy II rzeczpospolitej. O niezwykłej kronice lat 20 i 30-tych z fotografiami Henryka Poddębskiego, wydanej przez lubelskie wydawnictwo "Ad Rem" rozmawiamy z jednym ze współautorów, Leszkiem Dulikiem. Zaś kilkanaście zdjęć z tej pięknej książki można obejrzeć w naszej Galerii Migawki. Zapraszamy.
MIGAWKA-Program z 15.05.2010
Posłuchaj programu Andrzeja Kutysa