Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Spora wyrwa na ul. Struga - informuje pan Marek. Trwają prace, uszkodzona została instalacja - mówił rzecznik szczecińskiego ZWiK Tomasz Makowski.

Dobra wiadomość - przy wybudowanej niedawno ul. Szafera ustawiono 6 ławek. Domagali się tego mieszkańcy, w tym Rada Osiedla Zawadzkiego - Klonowica. Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.

Dziadek pana Pawła zmarł po pobycie w szpitalu. Nasz Słuchacz uważa, że placówka w Dębnie nie wykonała badania USG, które ułatwiłoby diagnozę. Czekamy na komentarz szpitala, pan Paweł był dziś naszym gościem.

Niezbyt dobre informacje dla mieszkańców Gminy Dobra - od 1 stycznia będą podwyżki za wywóz śmieci. Naszym gościem kierownik Wydziału ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji w Urzędzie Anna Budzyńska.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W audycji poruszyliśmy temat braku chodnika przy drodze Warzymice - Będargowo. Są szanse na tę inwestycję - mówiła naczelnik Wydziału Dróg Publicznych w Starostwie Powiatowym w Policach Magdalena Sochanowska.

Czad niestety znów zbiera śmiertelne żniwo, ostatnio poruszaliśmy też temat wentylacji w mieszkaniach. Dziś naszym gościem był Krzysztof Nowakowski z firmy Gaz-Pom.

Szczecińska "słupkoza" wciąż wywołuje sporo emocji. Naszym gościem był ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. transportu Bartosz Jakubowski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Napisała do nas pani Izabela: "wypadki na skrzyżowaniu Małopolskiej i Matejki zdarzają się od wielu lat przynajmniej raz w tygodniu! Raz na miesiąc dochodzi do bardzo poważnych zdarzeń głównie z tramwajem. Trudno jest wyjechać z ul. Małopolskiej przy rozpędzonych autach, spieszących do następnych świateł. Kiedyś była ostrzegawcza sygnalizacja, lustra po remoncie już nie ma! Dlaczego? Na poprzednim skrzyżowaniu zrobiono sygnalizację choć nie ma tam wypadków".

Kosze przy Al. Jana Pawła II już bez daszków. Niestety stały się one łupem złodziei. Naszym gościem była rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie Hanna Pieczyńska. Pani Hanna mówiła też o wyłączonych światłach na skrzyżowaniu ulic Zaleskiego i Wyspiańskiego oraz o postępie prac na ul. Kolumba.

Napisała do nas pani Anna w ul. Boguchwały 12 w Szczecinie: "od lipca 2022 mamy szlam zalegający w studzience ściekowej w części wspólnej piwnicy. Na całej klatce schodowej unosi się nieprzyjemny zapach, pomimo cały czas otwartych okien. Odór w piwnicy uniemożliwia korzystanie z pomieszczeń piwnicznych. Zapach z fekaliów dostaje się również do mieszkań, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Mieszkańcy skarżą się na ból głowy i nudności". Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego ZWiK Tomasz Makowski.

Czy w Szczecinie panuje "słupkoza"? Jakie przepisy to regulując? Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Drogowego.

Pan Piotr jechał w weekend pociągiem Szczecin - Berlin, niestety część podróży odbywa się zatoczonym autobusem zastępczym. Pan Piotr był naszym gościem, a także rzecznik Zachodniopomorskiego Zakład Polregio w Szczecinie.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Zbliża się kolejna fala mrozów, czy zima zaskoczy drogowców? Nasi Słuchacze postulują, by utworzy stronę lub aplikację, która pokazywałaby gdzie w danym momencie jest np. pługopiaskarka. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Mateusz Grzeszczuk.

Nasza Słuchaczka mieszkająca przy ul. Pocztowej w Szczecinie od kilku tygodni ma "cudowny" kran, z którego leci wyłączenie ciepła i gorąca woda. Nie ma zimnej. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek.

Konflikt na linii nauczyciel - uczennica - rodzice w szkole podstawowej w Dołujach. Naszymi gośćmi byli dyrektor placówki Elżbieta Walczyk oraz p.o. Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Jerzy Sołtysiak.

Nowe prawo dot. przejść dla pieszych miało poprawić bezpieczeństwo. Statystyki pokazują jednak coś innego - jest gorzej. Naszym gościem był instruktor nauki jazdy Filip Grega.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasi Słuchacze zwracają uwagę, że w biurach obsługi klienta spółki Enea są problemy z dostępnością druków umożliwiających skorzystanie ze stałej ceny prądu. Naszym gościem była Berenika Ratajczak z biura prasowego Grupy Enea S.A..

Napisała do nas Emilia: "problem dotyczy poruszania się pieszych po odcinku od Warzymic, gdzie kończy się chodnik, do samej szkoły w Będargowie. Po drodze jest cmentarz. Droga jest intensywnie uczęszczana przez samochody. Nie mamy na tym odcinku chodnika. Są często ostre zakręty. Nie ma jak zejść na pobocze. Mieszkańcy boją się o swoje bezpieczeństwo. Mając małe dziecko nie jest się w stanie przejść tym odcinkiem z wózkiem. Jest tu ograniczenie prędkości do bodajże 50 km/h jednak często samochody jeżdżą tutaj z większą prędkością". Naszym gościem była dyrektor szkoły Podstawowej w Będargowie Agnieszka Leśniewska.

Od dziś osoby używające do ogrzewania mieszkań i domów urządzeń elektrycznych mogą wnioskować o dopłaty - 1000 zł lub 1500 zł w zależności od rocznego zużycia. Naszym gościem był rzecznik Szczecina ds. pomocy społecznej Maciej Homis.

Napisał do nas pan Marcin Bury "mieszkam w Szczecinie przy ul. Sienkiewicza. Od ponad roku prowadzę boje z UM w Szczecinie w sprawie skrzyżowania ul. Sienkiewicza i Domańskiego. Płyty chodnikowe są popękane, nastąpiło niebezpieczne dla pieszych nachylenie, a krawężnik został wciśnięty poniżej poziomu jezdni. Strach pomyśleć co to będzie w zimie, kiedy będzie ślisko, będzie padał śnieg, itd. W związku z tym zwracałem się do ZDiTM, Wydziału Inwestycji Miejskich i Wydziału Gospodarki Komunalnej z prośbą o interwencję u Wykonawcy budowy Węzła Łękno, w związku z niszczeniem drogi przez pracowników poruszających się samochodami ciężarowymi (korespondencja w załączeniu). Niestety jestem odsyłany od Annasza do Kajfasza, a z ostatniego pisma WKG wynika, że problemu w zasadzie nie ma". Pan Marcin był naszym gościem.
PRS-074 AAD604A73A7743ECAB068A60045DC7F7
Nasz Słuchacz wezwał policję w sprawie awanturującego się sąsiada, który miał być pod wpływem alkoholu. Okazało się, że awanturnik nie był pijany. Naszym gościem był mł. asp. Paweł Pankau z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Pan Adam zwrócił uwagę na sytuację w szkole podstawowej nr 51: "proszę poruszenie tematu dotyczącego automatycznej (na pierwszej wywiadówce rozdane karty do podpisania) przynależności do Miejskiego Klubu Pływackiego dzieci uczących się m.in. w sportowej klasie pływackiej. A co się z tym wiąże obowiązkowe opłacanie składek członkowskich, w niemałej kwocie 120 zł miesięcznie dla uczniów klas od 4 do 8". Naszym gościem był dyrektor placówki Dariusz Szklarski.

Mieszkańcy Pilchowa protestują w sprawie planów budowy kompostowni. W ocenie sołtysa Ireneusza Todorskiego, który był naszym gościem inwestycja nie tylko pogorszy warunki środowiskowe, ale także znacznie zwiększy ruch samochodów ciężarowych. Naszym gościem był też zastępca burmistrza Polic Maciej Greinert.

Automatyzacja jest dobra, ale nie zawsze. W wielu autach kierowcy mogą włączyć tryb automatycznego włączania świateł. Niestety nie zawsze przekłada się to na bezpieczeństwo, bo system może nie wykryć zmiany pogody. Zdjęcie takiej sytuacji wysłał nam ekspert ds. bezpieczeństwa Marek Konkolewski, który był naszym gościem.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasi Słuchacze mają sporo wątpliwości nt. finansowania przez NFZ usług stomatologicznych i tzw. dopłat np. do usług lepszej jakości. Naszym gościem była rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Koszur.

Na jakim etapie jest wypłata dodatków węglowych w Szczecinie? W ostatnich tygodniach były z tym problemy - Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie przelało pieniędzy na ten cel, w końcu ub. tygodniu środki przekazano. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. pomocy społecznej Maciej Homis.

Pracownik Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinku jest pochowany od 1989 r. w Kwaterze Kombatantów na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Naszymi gośćmi byli historyk hobbysta, który to odkrył Dariusz Trawiński, oraz członek komisji gospodarki i ochrony środowiska, były zastępca Prezydenta Szczecina Leszek Duklanowski.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W ostatni piątek, prawdopodobnie z powodu Black Friday, Szczecin był zakorkowany bardziej niż zwykle. Korek był m.in. na skrzyżowaniu ul.Wyszyńskiego z ul.Grodzką. Około g.15.00 wóz strażacki na sygnale przez kilka minut pokonywał to miejsce. Czy pełna aut Brama Portowa bardzo utrudnia strażakom wyjazd z remizy przy ul.Grodzkiej? Odpowiada aspirant Przemysław Majer z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Nasz stały Słuchacz pyta, czy pacjent, który odbywa wizytę u stomatologa w ramach kontraktu z NFZ może być przez nakłaniany przez lekarza na konieczność dopłaty do droższych materiałów w trakcie takiej wizyty. Okazuje się, że wizyta w ramach NFZ nie może być łączona z leczeniem odpłatnym. Tę kwestię wyjaśnia lekarz - stomatolog dr n. med. Agnieszka Ruchała-Tyszler, była wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, laureatka plebiscytu Hipokrates 2022.

Mgły na drogach utrudniają jazdę. Kiedy należy używać świateł przeciwmgłowych? Rozmowa z Arkadiuszem Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Inny stały Słuchacz skarży się, że w gminie Stare Czarnowo wszystkie latarnie są wyłączone w godzinach 23-5. O powodach tej decyzji mówi Paweł Kuźniar - kierownik Referatu Organizacyjnego w Urzędzie Gminy Stare Czarnowo.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nasz Słuchacz zwrócił uwagę na trwającą (jego zdaniem) zbyt długo budowę kanalizacji w Wielgowie i bałagan w pobliżu ulic Tczewskiej i Bałtyckiej. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Tomasz Makowski.

Sporo pytań naszych Słuchaczy nt. wniosków dot. zamrożenia cen prądu - m.in. czy można użyć profilu zaufanego, jeśli chcemy mieć podwyższony limit. Naszym gościem była Berenika Ratajczak z biura prasowego ENEA S.A..

Zadzwonił do nas pan Rafał, który od jakiegoś czasu mieszka w samochodzie na parkingu przy ul. 1 Maja przy jednym z marketów w Szczecinie - o sprawie informowali nas Słuchacze. Naszymi gośćmi byli pan Rafał oraz prezes Stowarzyszenia Feniks w Szczecinie Arkadiusz Oryszewski.

Temat bezpieczeństwa elektrycznych aut wciąż żywy - m.in. dotyczący sytuacji, gdy taki samochód się zapali. Naszym gościem był rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Są pieniądze na wypłatę dodatków węglowych. Wczoraj przelaliśmy na konta samorządów ponad 37 milionów złotych - mówił w naszej audycji wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. O tym, że pieniądze nie są wypłacane, mimo poprawnie złożonych wniosków od wielu tygodni informowali nas Słuchacze, m.in. ze Szczecina, Pełczyc i Świdwina. Szczecin otrzymał ponad 1,4 mln zł, środki trafiły tez Świdwina i innych samorządów - poinformował wojewoda Zbigniew Bogucki. Na dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł mogą liczyć gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Tylko we wrześniu do mieszkańców naszego województwa z tego tytułu trafiło blisko 250 mln złotych

A jak sytuacja wygląda w przypadku najemców lokali komunalnych, którzy również opalają węglem? Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego MOPR-u Maciej Homis.

Wandale zdemolowali polanę rekreacyjną przy ul. Orłowskiej w szczecińskim Skolwinie. Naszym gościem był Maciej Zaśko z portali skolwin.info.

Black Friday, Black Week, Cyber Monday - konsumenci w ostatnim czasie są atakowani różnymi hasłami. Jak nie dać się nabrać na wirtualne promocje? Naszym gościem była rzeczniczka Inspekcji Handlowej w Szczecinie Beata Manios.
1234567