Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nasz Słuchacz ma rodzinę chorą na covid-19, sam też ma objawy. Niestety nie ma auta, nie chce też wsiadać do taksówki czy podróżować komunikacją miejską do punktu testowania. Jak informuje rzeczniczka zachodniopomorskiego NFZ Małgorzata Koszur: "lekarz wystawiając e-skierowanie na wykonanie testu, zaznacza w systemie potrzebę skierowania do pacjenta karetki wymazowej. Karetkami i harmonogramem ich pracy zarządza Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna". Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego MOPR Maciej Homis. Pan Maciej mówił też o zasadach dot. wypłaty zasiłków osłonowych.

Jedna ze szczecińskich klas maturalnych chciała zorganizować studniówkę, niestety pandemia pokrzyżowała te plany. Problem jednak pojawił się w momencie zwrotu 12 tys. zł zaliczki. Naszym gościem był jeden z maturzystów, pan Paweł oraz Miejski Rzecznik Konsumentów Longina Kaczmarek.

W audycji powróciliśmy do sprawy poruszonej w ub. wtorek - zwrotu pieniędzy za uszkodzoną wyrzynarkę, kupiona w sklepie sieci Lidl. O tym na jakim etapie jest sprawa poinformował nas pan Bogumił: "po waszej interwencji otrzymałem maila. Proponują mi rozwiązanie problemu, oferując na początku 10 zł w formie kuponu na kolejne zakupy w sklepie on-line. Po mojej odpowiedzi, że kwota na którą mnie oszukali to 18,18 zł i nie przystaje na ich ofertę, otrzymałem kolejnego maila, że oferują kupon o wartość 20 zł. Następnie ja odpowiedziałem, że nie chcę kuponu, tylko zwrot pieniędzy na moje konto. Napisano mi, że nie ma takiej możliwości". Teraz sieć proponuje 40 zł w kuponach. Pan Bogumił ma prawo żądać zwrotu pełnej kwoty - mówiła Longina Kaczmarek.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Od dziś apteki mogą wykonywać bez skierowań testy na obecność covid-19. Jak to wygląda w praktyce? Na razie nieciekawie, w województwie jest tylko kilka punktów. Naszym gościem był prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Wojciech Chmielak.

Mamy sporo sygnałów od naszych Słuchaczy, którzy zostali ukarani za parkowanie przy ul. Ogińskiego, w tzw. PPN, czyli w strefie o nazwie Płatny Parking Niestrzeżony. Kierowcy skarżą się m.in. na złe oznakowanie. Naszym gościem był rzecznik miejskiej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim.

W Szczecinie trwa tzw. torowa rewolucja, część ulicy Wyzwolenia jest zamknięta, a ruch przekierowano na ul. Ofiar Oświęcimia. Tam z kolei duży odcinek jest jednokierunkowy z jednym pasem, tworzą się korki, m.in. ze względu na to, że jest tam przystanek autobusów - zwrócił na to uwagę nasz Słuchacz, pan Aleksander. Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.

Napisała do nas pani Emilia: "pracuję w budynku przy ul. Klonowica 1a w Szczecinie, obok znajduje się rozległy, zamknięty teren przylegający do terenu ZDiTM. Od kilku miesięcy mieszka tam sarna. Początkowo nie zwracaliśmy na nią uwagi bo różne zwierzęta w mieście się kręcą, ale nadeszła jesień i zima, a sarna wciąż tu jest. Codziennie wychodzi i przez kilka godzin szuka jedzenia wśród wyschniętych traw. W listopadzie powiadomiłam Straż Miejską, mieli powiadomić łowczego. Wrzucamy co kilka dni jabłka i marchew, ale nie mamy pewności, że ona to zjada. Nie wiemy do kogo jeszcze się zwrócić z prośbą o pomoc, żeby ją złapać i uwolnić". Naszym gościem był pełniący obowiązki łowczego miejskiego Ryszard Czeraszkiewicz.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Pijackie burdy, hałasy i brud - to codzienność w jednym z mieszkań w kamienicy przy ul. Żupańskiego w Szczecinie. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek. Do tematu powrócimy.

Rodzice dzieci uczących się w Centrum Kształcenia Sportowego otrzymali pismo: "w przypadku zakażenia COVID 19 wykrytego u dzieci/uczniów z danej grupy/klasy - na kwarantannę skierowane będą tylko uczniowie niezaszczepieni, którzy uczą się we własnym zakresie (bez nauczania zdalnego). Pozostała część grupy/klasy uczyć się będzie w trybie stacjonarnym." Na sprawę zwrócił uwagę radny Rady Miasta Szczecina Dariusz Matecki. Naszym gościem był Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak.

Autobus linii nr 527 miał dziś w nocy odjechać z przystanku przy ul. Wawrzyniaka o godz. 2:19. Czekał na niego nasz redakcyjny kolega, Marcin Kokolus. Niestety kierowca nie zatrzymał się - mimo, że widział, że ktoś chce wsiąść. Wyjaśniamy sprawę - może ona dotyczyć każdego pasażera komunikacji.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasz stały Słuchacz, pan Przemek zwrócił uwagę na powtarzający się problem w Gryfinie - jest tam wiadukt (w ciągu drogi wojewódzkiej nr 120) i nie pierwszy raz utknął tam tir. Naszym gościem był dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie Michał Żuber.

Nasz Słuchacz, pan Bogumił kupił wyrzynarkę w sklepie sieci Lidl. Urządzenie zepsuło się, okazało się, że na wymianę na nowe trzeba czekać kilka miesięcy. Pan Bogumił poprosił o zwrot pieniędzy, ale zamiast 148,99 zł otrzymał tylko 130,81 zł. Jak się wytłumaczyła sieć? Chodzi o różnice kursowe. To niedopuszczalna praktyka - mówiła Longina Kaczmarek, Miejski Rzecznik Konsumenta w Szczecinie.

Napisała do nas pani Marzena: "od kilku dni nie przyjeżdża o 7:30 i 7:40 autobus numer linii 68. Powoduje to ogromne problemy dla mieszkańców części Warszewa i Żelechowej. Ludzie spóźniają się regularnie do szkoły i do pracy, ci, którzy tracą cierpliwość czekając na przystanku przy ul. Axentowicza idą „stadnie” na Komuny Paryskiej, co powoduje ogromny tłok w autobusie 107. Ci, którzy doczekali przyjazdu autobusu 68 tłoczą się jak sardynki w puszce (trzeba dodać , że na tej linii kursują krótkie autobusy) a po drodze są SP nr 10, dawne TEM i przedszkola. Zadzwoniłam dzisiaj (25 stycznia) do ZDITM, jak mi powiedziano problem jest znany i ale nic nie mogą zrobić i mogę sobie złożyć ewentualnie skargę". Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.

Z cyklu "rachunki grozy" za gaz - taki otrzymało m.in. Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów, w grudniu 9 tys. zł, teraz aż 18 tys. Czekamy na komentarz spółki PGNiG Obrót Detaliczny, dziś naszym gościem była prezes Stowarzyszenia Aleksandra Mazur - Woroniecka.

Izba Administracji Skarbowej ostrzega przed oszustami, oto cały komunikat: "ostrzegamy przed telefonami od nieznanych osób, które podają się za pracowników urzędów skarbowych lub Ministerstwa Finansów (MF). To próby wyłudzenia danych podatników. Przypominamy: resort finansów nie prowadzi telefonicznej weryfikacji prowadzonych spraw, ani nie zbiera w ten sposób informacji o podatnikach. Osoby podające się za pracowników urzędów skarbowych lub MF telefonują przykładowo w sprawach dodatków do PIT-u lub podejrzanych przelewów. Przypominamy, że urzędy skarbowe i MF nie prowadzą telefonicznej weryfikacji prowadzonych spraw, ani nie zbierają w ten sposób informacji o podatnikach. Podobne próby wyłudzeń mogą pojawić się w wiadomościach wysyłanych przez oszustów, którzy próbują uzyskać od nas pieniądze lub informacje.
Co warto zrobić W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu i próby wyłudzenia danych? Użyj w swoim telefonie funkcji 'przekaż' albo 'udostępnij' i przekaż treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084. Zgłoszenie zostanie przekazane do analityków CERT Polska. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników! W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu lub próby wyłudzenia danych, które dotyczą Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej, prosimy o przekazanie zgłoszenia na incydent@mf.gov.pl"
. Naszym gościem była rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Małgorzata Brzoza.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Napisał do nas Słuchacz: "już dwukrotnie doszło w centrum Szczecina, przy Al. Wojska Polskiego 26 - 28 - 30 - 32 do groźnych pożarów pojemników na odpady segregowane. Do ostatniego zdarzenia doszło 19 stycznia, po godz. 15:00. Sprawa bardzo groźna ze względu na szkodliwy dym i możliwość zajęcia mieszkań". Naszym gościem był kierownik administracji osiedlowej nr 1 w Spółdzielni Mieszkaniowej Śródmieście Robert Klecha.

Napisał do nas pan Michał: "dwa lata temu zaczęła się przebudowa węzła Głębokie. Na parkingu stały porzucone 3 samochody: Nissan, Daewoo i Opel. Wykonawca prac wywlókł je w głąb lasu, poza teren budowy. Opel po jakimś czasie zniknął, Daewoo się spaliło i też zniknęło, a Nissan zdekompletowany stoi do dziś. Znak pokazuje, że to niby teren wojska, ale wg geoportalu to teren gminny. Komu więc nie chce się w końcu posprzątać?". Naszymi gośćmi byli rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach oraz rzecznik miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Andrzej Kus.

Nasz Słuchacz często korzysta ze stacji kolejowej Szczecin - Gumieńce. Przeszła ona niedawno remont, ale brakuje niestety systemu nagłośnienia, który umożliwia emitowanie komunikatów dla pasażerów. Naszym gościem był Bartosz Pietrzykowski z biura prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

ZUS ostrzega: "dostajemy sygnały od klientów, że oszuści podszywają się pod numer infolinii ZUS. Bądź ostrożny! Numer i nazwę dzwoniącego, które wyświetlają się na ekranie telefonu, da się zafałszować. Nie podawaj dzwoniącemu danych osobowych, w tym danych logowania do PUE ZUS". Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału ZUS Karol Jagielski.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Była interwencja i będą konsekwencje - szczecińska Straż Miejska ukarała dwóch kierowców aut zaparkowanych na miejscach dla niepełnosprawnych przy J. Głębokim. Naszym gościem była rzeczniczka SM Joanna Wojtach - jak mówiła - teraz wysokość mandatu za zajęcie bez uprawnień miejsca dedykowanego osobom niepełnosprawnym to 800 zł i 5 pkt karnych.

Na rynku jest sporo testów na obecność koronawirusa, niestety też i o różnej jakości. Jak nie dać nabić się w butelkę? Naszym gościem była prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

Napisał do nas pan Waldemar, który mieszka w jednym z wieżowców przy ul. Kostki - Napierskiego w Szczecinie: "w budynku jest zainstalowana nowa instalacja hydrantowa, ale w żadnej że skrzynek (12 pieter) nie ma klucza, aby w razie pożaru z tego hydrantu skorzystać. Na początku myślałem, że może nowe, że nie sprawdzone, że klucze zostaną w końcu uzupełnione, ale mija 6 lat i kluczy brak". Naszym gościem był rzecznik Komendanta Miejskiego PSP w Szczecinie kpt. Franciszek Goliński.

Napisała do nas mama dziecka, które uczęszcza do Przedszkola Publicznego nr 43 w Szczecinie-Dąbiu: "chciałabym zwrócić się do Państwa z prośbą o zainteresowanie się absurdem niekończących się kwarantann w w/w przedszkolu. Pragnę na początku podkreślić, że jestem osobą, która rozumie obecną sytuację pandemiczną, zaszczepiłam się trzema zalecanymi dawkami szczepionki przeciw covid-19 i zaczęłam szczepić moje niespełna sześcioletnie dziecko. Od listopada grupa "Marynarze" była już na ośmiu kwarantannach. Wspomnę tylko, że te kwarantanny zahaczyły o długi weekend w listopadzie, mikołajki oraz całe święta Bożego Narodzenia. Od tamtego czasu dziecko nie uczęszczało ciągiem do przedszkola dłużej niż 10 dni roboczych". Naszym gościem była rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

Spore zmiany od jutra na ul. Wyzwolenia - o szczegółach mówiła rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie Hanna Pieczyńska.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W audycji sporo telefonów Słuchaczy o porannej gołoledzi - nietrudno zgadnąć, że nie są to głosy przychylne służbom drogowym.

Jest nowa, kolejna organizacja ruchu ne węźle Kijewo,. Słuchacze narzekają na jej słabe oznakowanie - chodzi o zjazd na Stargard, jadąc od Kołbaskowa. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA Mateusz Grzeszczuk.

Dziwnow.net opublikował zdjęcia z portalu lasyiobywatele.pl dot. planowanej wycinki drzew w Łukęcinie. Wygląda to - delikatnie mówiąc nieciekawie - czy rzeczywiście wszystko idzie pod topór? Naszym gościem była Renata Pietrzak z Nadleśnictwa Gryfice. Jak mówiła - mapa nie pokazuje realnej wycinki, a sosny zostaną zastąpione dębami.

W audycji powróciliśmy do sprawy braku finansowania w tym roku zajęć dodatkowych w szczecińskich przedszkolach. Wczoraj temat poruszono na posiedzeniu komisji ds. edukacji, jest też interpelacja w tej sprawie. Naszymi gośćmi byli członkowie tej komisji radna KO Urszula Pańka oraz radny PiS Krzysztof Romianowski.

Na ten dzień czekają nie tylko miłośnicy jednośladów, uruchomienie szczecińskiego roweru miejskiego tuż, tuż. Jest jednak kilka pytań - czy i jak będzie weryfikowane posiadanie karty rowerowej, czy płatności będą tylko i wyłącznie przy użyciu "cyfrowych" metod, a może tradycyjny przelew też wystarczy? Naszym gościem był rzecznik miejskiej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim.

Miejsca na parkingu przy Jeziorze Głębokim są, ale i tak osoby nieuprawnione zajęły miejsca dla niepełnosprawnych. Straż Miejska w Szczecinie szybko zainterweniowała - są dwa mandaty.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nasi Słuchacze zwracają uwagę na tworzące się codziennie korki, na niedawno oddanym do użytku węźle Łękno - być może to wynik złego ustawienia świateł. Bierzemy to pod uwagę - mówił rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński. Z rzecznikiem rozmawialiśmy też nt. postępu prac na węźle Granitowa.

Nasza Słuchaczka jest na urlopie wychowawczym, czy straci czy zyska na Polskim Ładzie? Naszym gościem była rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej Małgorzata Brzoza.

Przestępcy nie próżnują, wciąż wymyślają nowe metody by ukraść pieniądze z naszego konta bankowego. Naszym gościem był wiceprezes Związku Banków Polskich dr Tadeusz Białek.

Windy w przychodni przy ul. 3 Maja nie działają, tymczasem budynek ma 8 pięter - alarmują Słuchacze. Rzeczywiście - z czterech wind dwie nie działają, te które znajdują się po prawej stronie od wejścia.

Koniec świątecznej atmosfery - ogłasza miasto i demontuje ozdoby, m.in. wielką choinkę na Placu Lotników.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W sobotę w związku z tzw. "torową rewolucją" wprowadzone zostaną spore zmiany dot. przejazdu przez centrum Szczecina: "ruch po al. Wyzwolenia na odcinku od Ronda Giedroycia do ul. Odzieżowej możliwy będzie jedynie w kierunku centrum po jednym pasie ruchu". Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.

Centrum Wodne Laguna rozważa wprowadzenie limitów wejść. Gryfiński aquapark odwiedza średnio ponad 100 osób na godzinę i są to liczby mniej więcej sprzed pandemii - mówiła Edyta Zart z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie. Problem w tym, że zbliżają się ferie, a w obiekcie obowiązuje limit 142 niezaszczepionych osób - i wlicza się do tego też dzieci, których większość nie przyjęło szczepionki. Duże zainteresowanie Laguną wynika m.in. z tego, że od wielu tygodni zamknięte są szczecińskie baseny SDS oraz Floating Arena, od wakacji z powodu zawalenia dachu nieczynna jest również pływalnia w Schwedt.

Stargardzka policja szuka sprawcy podrzucana opon w pobliżu obwodnicy Kobylanki. Prawdopodobnie latem ub. roku ktoś podrzucił kilkadziesiąt sztuk do lasu w pobliżu Miedwiecka - ich usuwaniem zajmuje się gmina Kobylanka. Z kolei w październiku około dwustu starych opon znalazło się w rowie w pobliżu drogi S10. Sprzątniemy je do końca stycznia - mówiła w naszej audycji zastępca wójta gminy Stargard Dorota Mazur. Usunięcie odpadów będzie kosztować kilka tysięcy złotych. Sprawca może być ukarany przez sąd karą do 5 tys. zł.

Mieszkańcy kwartału ulic Bogusława X, Małkowskiego i Boh. Getta Warszawskiego w Szczecinie narzekają na hałas z budowy - prace trwają nawet o 1-szej w nocy. Rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek przepraszał za sytuację i tłumaczył, że ze względu na proces technologiczny niektóre maszyny są włączane w nocy na kilkadziesiąt minut.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Brak basenów w Szczecinie, szczególnie 50-metrowego ma spore przełożenie na Miejski Klub Pływacki. W bardzo trudnym położeniu jest m.in. młoda pływaczka Klaudia Tarasiewicz, która przeprowadziła się kilka miesięcy temu z Warszawy do Szczecina, właśnie by trenować na Floating Arena. A obiekt jest od kilku tygodni zamknięty, tymczasem zbliżają się kwalifikacje do Mistrzostw Europy. Naszym gościem była mama zawodniczki Katarzyna Tarasiewicz.

Widząc pojazd uprzywilejowany zazwyczaj myślimy, że za kółkiem siedzi bardzo dobry i doświadczony kierowca. Tymczasem jak się okazuje np. kierowcy Ochotniczych Straży Pożarnych są zwolnieni z specjalistycznego szkolenia. Naszym gościem był instruktor nauki i techniki jazdy, były kierowca Jednostki Wojskowej Grom Tomasz Kulik.

W audycji powróciliśmy do sprawy obcięcia funduszy na organizację zajęć dodatkowych w szczecińskich przedszkolach. Naszymi gośćmi byli członkowie komisji ds. Edukacji w Radzie Miasta Szczecina - radna KO Urszula Pańka oraz radny PiS Krzysztof Romianowski. Radni zapowiedzieli m.in. apel do Prezydenta w sprawie przywrócenia zajęć.

W audycji powróciliśmy do sprawy kontroli taksówek. Naszym gościem był naczelnik Wydziału Inspekcji Transportu Drogowego w Szczecinie Tomasz Krawacki.
12