Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
"Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie z zaniepokojeniem odbiera kolejne sygnały o braku leków na COVID-19 w aptekach raz w opiece ambulatoryjnej. To niebezpieczne, szczególnie w kontekście wzrostu zachorowań na Covid" - alarmuje ORL. Naszym gościem był prezes Rady dr n. med. Michał Bulsa.

Kilka pytań dot. inwestycji drogowych w powiecie policki - m.in. o zaawansowanie prac w Ustowie, Stobnie i na ul. Górnej - naszym gościem był Starosta Policki Andrzej Bednarek.

Napisał do nas Pan Maciej: "moja koleżanka zaszła w ciążę, a odbywa obecnie staż zawodowy z Urzędu Pracy. Staż kończy się jej wraz z końcem grudnia. Z tego co zdążyłem doczytać, stażyści nie mają opłacanej składki chorobowej, dlatego nie może ona iść na L4, gdyż zostanie zerwana umowa o staż (jest w 2 mies. ciąży i znosi to naprawdę źle). W takim wypadku najpewniej pracodawca (lub UP) nie przedłuży umowy z moją koleżanką. Czy ona w tej sytuacji zostaje na lodzie?". Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału ZUS Karol Jagielski.

Czy sekundniki instalowane na skrzyżowaniach są potrzebne? Szczecińscy czy stargardzcy kierowcy mają z nimi do czynienia już kilka lat. Przeciwnikiem takiego rozwiązania jest nasz gość Łukasz Zboralski z portalu brd24.pl.

W audycji powróciliśmy do sprawy zabicia wilka w lesie w Nadleśnictwie Nowogard. Naszym gościem była prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk" prof. UW Sabina Pierużek-Nowak.

Pan Piotr zwrócił uwagę na pewną studzienkę przy w okolicach wiaduktu, przy ul. Milczańskiej w Szczecinie: "w czerwcu za pomocą aplikacji Alert zgłaszałem uszkodzoną studzienkę, niestety do tej pory nie została ona naprawiona. W obecnej sytuacji śniegu potrafiącego skutecznie maskować miejsce niebezpieczne dla przechodniów". Sprawą zajęła się szczecińska Straż Miejska.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Dziś kontynuowaliśmy dwa poruszane wcześniej tematy. Pierwszy benzyna E10, która ma zastąpić od 1 stycznia "klasyczną" benzynę - naszym gościem był dr inż. Robert Pełech z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

Kontynuujemy temat opłat miejscowych i uzdrowiskowych - czym się różnią, czego możemy wymagać po jej uiszczeniu? Naszymi gośćmi były radna Rady Miasta Świnoujścia, dyrektor Sanatorium Uzdrowiskowego Energetyk w Świnoujściu, była zastępca Prezydenta tego miasta Joanna Agatowska oraz radczyni prawna w fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi Kamila Drzewicka.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W sobotę w Nadleśnictwie Nowogard znaleziono rannego wilka, zwierzę najprawdopodobniej zostało postrzelone podczas polowania, mimo udzielonej pomocy nie przeżyło. Naszym gościem był Michał Kudawski z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt działający przy Dzikiej Ostoi, który brał udział w akcji ratunkowej.

Od początku 2024 r. w naszym kraju sprzedawane będzie benzyna E10, która może zawierać do 10 proc. biokomponentów. Naszym gościem był prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.

W piątek potwierdzono w Polsce blisko 2,5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. Według ekspertów są to dane niedoszacowane, bo nie ma już powszechnego testowania i chorych może być kilkukrotnie więcej. Naszym gościem był wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Zbliża się sezon zimowych wyjazdów w góry - niestety często turystyczne miejscowości borykają się z nadmiernym smogiem. Gdzie to sprawdzić? Naszym gościem był Jarosław Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

W audycji powróciliśmy do sporu o pieniądze pomiędzy zachodniopomorskim NFZ, a szpitalem przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Naszym gościem był dyrektor Departamentu Prawnego Rzecznika Praw Pacjenta Paweł Grzesiewski.

8 nowych ptasich bufetów pojawi się w Szczecinie - mamy listę: park im. Jana Kasprowicza - jeziorko Rusałka, Jezioro Słoneczne, Staw Brodowski, Bulwar Piastowski nad Odrą, Rubinowy Staw, Staw w Parku Brodowskim, dwa na Jasnych Błoniach. Jeśli ktoś ma pomysł na kolejne miejsca - o informacje prosi Marzena Białowolska-Barnyk z Fundacji Dzikich Zwierząt Marzeny Białowolskiej.

Mamy ocieplenie klimatu czy nie? To pytanie powraca niczym bumerang przy niskich temperaturach. Naszym gościem była dendroklimatolog dr hab. Anna Cedro, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dziś w Szczecinie rusza Jarmark Bożonarodzeniowy. Stoiska ustawione są pomiędzy Aleją Kwiatową, a Placem Lotników oraz - nowość w tym roku - w Alei Wojska Polskiego. Naszym gościem była rzeczniczka spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Celina Wołosz.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Oświadczenie szpitalaStanowisko ZOW NFZ
Napisał do nas Słuchacz: "godz. 10 rano, dzwonek do domofonu. - Gazownia - słyszę, otwieram. Stoi jeden facet w roboczym ubraniu, z jakimś zeszytem i mówi: - Kończy się panu termin gazomierza, wymiana za darmo, chce pan? Patrzę na niego, a on: - To co, możemy wchodzić?!? I tu mnie tknęło: Teraz?! A jakąś legitymację pan ma? A on z tego zeszytu swojego wyjął mi karteczkę (ćwiartka A4) (załączam fotkę), dał mi i mówi: - Pan dzwoni, można też się umówić. Słowem - przekręt (moim zdaniem)". Tyle mail. Wszystko jest w porządku - zapewniał rzecznik polskie Spółki Gazownictwa Grzegorz Cendrowski.

10 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy, niestety bezpośrednich pociągów Szczecin - Warszawa jest tylko kilka. Naszym gościem był rzecznik PKP Intercity Cezary Nowak.

Szpital przy Unii Lubelskiej w Szczecinie odwołuje operacje - powód - wyczerpanie limitów. Naszym gościem była dr Dobrawa Biadun – ekspert ds. służby zdrowia, specjalista w zakresie prawa medycznego. Publikujemy oświadczenia w całej sprawie zarówno NFZ jak i szpitala.

Zima zaskoczyła drogowców, czy nie? Zdania naszych Słuchaczy są podzielone. A pan Waldemar zauważył, że na drodze Szczecin - Stargard praca wre, aż iskry lecą.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Przejazd pod głównym wiaduktem kolejowy w Stargardzie znów zamknięty - kierowcy nie mogą przejechać ulicą Szczecińską i Wyszyńskiego. Dlaczego znów kierowcy mają problemy? Naszym gościem był Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK.

W Szczecinie jest coraz więcej PAT-ów, czyli pasów autobusowo - tramwajowych. Gdy autobus z niego zjeżdża w "normalną" drogę, kto ma pierwszeństwo? Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Adademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Od ponad roku w Szczecinie działają tzw. ptasie bufety, czyli metalowe skrzynki z których można pobrać karmę dla kaczek, łabędzi czy wróbli - by nie karmić ich chlebem. Czy pomysł się sprawdza, czy będą kolejne ptasie bufety? Naszym gościem była Marzena Białowolska-Barnyk z Fundacji Dzikich Zwierząt Marzeny Białowolskiej.
Ulica Drozdowa
Zaprasza Janusz Wilczyński
Mieszkańcy ul. Drozdowej w Szczecinie mają spore problemy z zalewaniem ulicy - informuje pan Bogusław, który był dziś naszym gościem. Jak to wygląda - przedstawia filmik.

Jak rozwiązać problem spadającego lodu z dachów naczep tirów? czy i gdzie są specjalne rampy, które to umożliwiają? Naszymi gośćmi byli rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad i Aleksander Milewski z firmy transportowa Norsped i Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.

W audycji powróciliśmy do sprawy myśliwych i różnych złych praktyk, o których nas informują Słuchacze. Naszym gościem był Mariusz Bułtowicz ze stowarzyszenia pro bono do wspierania i pomocy członkom Polskiego Związku Łowieckiego i pełnomocnik Koła Łowieckiego Basior w Szczecinie.

18 listopada otwarto bazę rodzin akcji Szlachetna Paczka. Jak pomóc potrzebującym? Naszym gościem była wolontariuszka Monika Szczepanik ze Stowarzyszenia Wiosna organizatora akcji. Więcej szczegółów: https://www.szlachetnapaczka.pl/ .
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W ub. tygodniu trzy razy wyłączono dostawy prądu w Centrum Wodnych "Laguna" w Gryfinie, ze względów bezpieczeństwa trzeba było zarządzić ewakuację. Naszym gościem była dyrektor Centrum Edyta Zart.

Kilka spraw dot. organizacji ruchu w Szczecinie - m.in. o cykle świateł na skrzyżowaniu ul. Sczanieckiej i E. Plater oraz na przejściu na ul. Mieszka I. Naszym gościem był kierownik zespołu ds. organizacji ruchu w UM Szczecin Marcin Charęza, który oceniał też zmiany organizacji na Al. Wyzwolenia.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasz Słuchaczka narzeka na utrudnienia związane z przebudową ul. Wielkopolskiej w Szczecinie. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek, który mówił też o opóźnianiach przy budowie Mediateki na prawobrzeżu.

To nie jest dobra wiadomość m.in. dla mieszkańców ul. Kolumba - termin zakończenia prac modernizacji ulicy przesunięto na połowę 2025 r. Naszym gościem był wiceprezes ZUE, spółki odpowiedzialnej za prace Marcin Wiśniewski.

Temat wszawicy m.in. w szkołach wciąż wywołuje komentarze. Jaką role ma w tutaj "sanepid"? Naszym gościem był Paweł Mayko z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie.

Coraz więcej przypadków zachorowań na covid-19. Czy może dojść do powrotu pandemii? naszym gościem była specjalista mikrobiologii lekarskiej dr n. med. Joanna Jursa – Kulesza.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i sezon na karpie. Jak kupić dobrą rybę? Naszym gościem był prezes zarządu Organizacja Producentów Polski Karp Sp. z o.o. Paweł Wielgosz.

Trwa budowa S3 na odcinku Troszyn - Świnoujście, nasi Słuchacze informują nas o utrudnieniach na odcinku między Dargobądzem i Międzyzdrojami. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA Mateusz Grzeszczuk.

W audycji sprawdziliśmy na jakim etapie jest realizacja jednego z pomysłów w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 "Rynek dla Podjuch wraz z przestrzenią kulturalno-rekreacyjną". Naszym gościem był członek Rady ds. Budżetu Obywatelskiego Miasta Szczecin, były radny Osiedla Podjuchy Jarosław Warchoł.
1234567