Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
Pomiędzy Arkonką a Jeziorem Goplana nie ma przenośnej toalety. Na zarzut słuchacza odpowiada rzecznik miasta ds.gospodarki komunalnej Andrzej Kus. Zapewnia, że do końca tygodnia WC zostanie w tym miejscu ustawione.

Kiedy zaczną działać windy na kładce nad ul.Hangarową? Nieprędko. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego wysłał do Urzędu Miasta zapotrzebowanie na pieniądze potrzebne na naprawę osiadających w gruncie szybów, w których porusza się winda. O tym poinformowała Hanna Pieczyńska z ZDiTM. Windy nie działają od 2019 roku...

Czy można ocalić kilkanaście dębów, które rosną wzdłuż ul.Koralowej w Bezrzeczu. Jedna z mieszkanek zbiera podpisy pod petycją w tej sprawie. Jak informuje wicestarosta policki Joanna Napiwodzka, drzewa trzeba wyciąć, aby droga była szersza, z wyodrębnionymi ścieżkami rowerowymi w obu kierunkach. Wicestarosta zapewniła, że sprawdzi możliwość nasadzeń nowych drzew wzdłuż drogi. Ale czternastu dębów żal...

Nadmorska Kolej Wąskotorowa finansowana przez gminę Rewal jest atrakcją turystyczną. Czy zarząd firmy zamierza zmodernizować oraz przedłużyć trasę? Na to oraz inne pytania słuchacza Artura odpowiada prezes kolejki Janusz Cetera.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Wyścig słoni na S trójce. W okolicy Klinisk Wielkich nasz słuchacz był świadkiem wyprzedzania się dwóch TIRów. Trwało to długu, samochody jechały niemal równolegle kilka kilometrów. Czy to zgodne z przepisami? Jak reagować na takie zdarzenia? Na te pytania odpowiadał Arkadiusz Kuzio z Akademii Ruchu Drogowego.

Wracamy do tematu Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie i oznakowania miejsc postojowych. Tylko na prawidłowo wyznaczonych miejscach zarządca drogi ma prawo pobierać opłaty za parkowanie. To właśnie z tego powodu Miasto musiało wymalować w całej SPP oznakowanie poziome na miejscach postojowych. Teraz z kolei utrzymuje, że znaki poziome mogą być zastąpione tzw. elementami konstrukcyjnymi, jak np. kostka brukowa innego koloru. Owszem może, ale również to wyznaczenie konstrukcyjne musi odpowiadać określonym normom wyrażonym w przepisach - to opinia naszego słuchacza i członka stowarzyszenia Prawo na Drodze, pana Grzegorza Grucy, który był gościem audycji. Sprawą również zainteresował się miejski radny klubu PIS - Dariusz Matecki.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Pani Katarzyna pisze: Chciałam państwa zainteresować tematem remontu Górnej i Koralowej w Bezrzeczu. Byłam pierwszą osobą, która zorganizowała protest w sprawie remontu tych ulic. My wszyscy mieszkańcy Bezrzecza czekamy z utęsknieniem na ten remont, ale wycinka drzew, wszystkich drzew budzi nasz niepokój. 12 dębów to wizytówka wjazdu do naszej miejscowości. Dodam, że wycinka spowodowana jest tym, że drzewa kolidują ze ścieżką rowerową, która ma być w pasie jezdni i, uwaga!, ma mieć tylko 250 metrów, gdzie urwie się nagle i nie będzie kontynuacji ścieżki teraz ani nigdy, gdyż nie ma na nią miejsca. Nigdy nie byłam wielką obrończynią drzew, chociaż zawsze mi żal każdego starego drzewa, które zostaje wycięty w mojej okolicy, ale to co teraz chcą nam zafundować projektanci i starostwo, sprawiło, że nie mogę siedzieć cicho. Naszym gościem jest Katarzyna Ciurzyńska, autorka maila, inicjatorka petycji w sprawie niewycinania dębów z ul.Koralowej, radna gminy Dobra.

Wałęsające się psy są na terenie Szczecina poważnym problemem. Nasz słuchacz opowiada o zdarzeniu w Wielgowie, gdzie bezpański pies biegał w pobliżu posesji. Czy w takim przypadku dzwonić do Straży Miejskiej? Tak, ale to nie strażnicy będą łapać psa. Nasz słuchacz został poproszony... o to, by sam przetrzymał zwierzę do czasu przyjazdu pracowników firmy zajmującej się interwencjami wobec bezpańskich psów. Naszym gościem jest rzeczniczka SM Joanna Wojtach.

Pan Piotr uderzył mężczyznę, który palił papierosa obok jego syna, który choruje na astmę. Zanim pan Piotr uderzył, poprosił palacza, żeby zgasił papierosa. Ten miał odpowiedzieć "spier...laj". Wtedy doszło do rękoczynów. Czy pan Piotr miał prawo zareagować w ten sposób? Odpowiada adwokat Przemysław Kowalewski.

Naszym gościem jest także rzecznik miasta do spraw gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Andrzej Kus. Rozmowa dotyczyła kilku tematów. Zaczyna się sadzenie kwiatów na trawnikach przy Pomniku Czynu Polaków. W tym miejscu będą kolorowe, kwietne dywany. Nie wolno łowić ryb w sztucznych zbiornikach wodnych na terenie Szczecina. Rzecznik Andrzej Kus rekomenduje łowienie w jeziorze Głębokie. W przyszłym tygodniu zostanie naprawione ogrodzenie cmentarza w Płoni. Bobry nad Stawem Uroczysko podgryzają drzewa. W miarę mozliwości drzewa będą zabezpieczane siatką.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Zadzwonił nasz stały Słuchacz, pan Marek, informując, że na remontowanej ulicy Pszennej "nic się nie dzieje. Czy rzeczywiście? Nasza Słuchaczka z kolei narzeka na krótkie składy tramwajów jadących na Głębokie - w weekendy jest w nich bardzo tłoczno. Naszym gościem była rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu w Szczecinie Hanna Pieczyńska.

Mieszkańcy Starej Dobrzycy koło Reska chcą ratować okoliczne jezioro, gdzie jest bardzo popularne kąpielisko. Założyli komitet i zbierają podpisy pod petycją do władz w tej sprawie. Czy akwen da się uratować? Naszym gościem był dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Duklanowski.

Sprawa małego szopa znalezionego w jednym z domów w Pyrzycach wzbudza spore emocje - zwierzę zostało uśpione, tymczasem są głosy, że można było je uratować. Naszymi gośćmi byli lek. wet. Grzegorz Dziwak z Fundacji Szopowisko oraz Ryszard Czeraszkiewicz pełniący obowiązki łowczego miejskiego.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Od rana kierowcy jadący w kierunku Stargardu przez węzeł Kijewo narzekają na korki, które mają ponad 1,5 km. Drogowcy układają nawierzchnię, droga jest zwężona do jednego pasa, prace powinny się już kończyć, jutro niestety będzie podobnie - ekipy wejdą od 9tej, prace powinny zakończyć się około południa - mówił rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mateusz Grzeszczuk.
Mamy aktualizacje - drogowcy jednak zakończą prace dziś wieczorem, początek ok. 19, koniec przed północą. Czyli jutro na szczęście bez utrudnień.

To temat stary jak świat, który pewnie pojawi się znowu przed sezonem - psy na plaży. Okazuje się, że zarządcy nie mają zbyt wiele do powiedzenia w tym temacie, ze względu na przepisy prawa. Naszymi gośćmi byli komendant Straży Gminnej w Rewalu Paweł Ługowski oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji "Wyspiarz" w Świnoujściu Marek Bartkowski.

Nasi Słuchacze zastanawiają się nad sensem wprowadzenia bus-pasa na ul. Wyzwolenia pomiędzy Rondem Giedroycia, a ul. Słowackiego. Naszym gościem był kierownik referatu ds. organizacji ruchu w Urzędzie Miasta w Szczecinie Marcin Charęza, który mówił tez o światłach na ul. Batalionów Chłopskich, przy skrzyżowaniu z ul. Jarzębinową.
W audycji sporo komentarzy nt. oznakowania przejazdu przez Estakadę Pomorską i tezy, że częste zmiany oznakowania powodują, że kierowcy je ignorują. Naszym gościem był instruktor techniki nauki jazdy Filip Grega.

Pacjenci gabinetów w budynku przychodni przy ul. Powstańców Wielkopolskich 66/68 narzekają na pijanych bezdomnych. Ci śpią na ławkach przed wejściem, na trawniku a także wewnątrz budynku. Sytuacja się powtarza od wielu miesięcy. Naszymi gośćmi byli rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach oraz rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim. A nasz Słuchacz, pan Bogumił przesłał zdjęcia z ostatniej doby.
Pani Joanna odniosła się też do dwóch innych spraw. Napisała do nas pani Agnieszka: "dwa auta spłonęły przed moją posesją. Stoją tak do dzisiaj, zastawiając furtkę wejściowa i zjazd do garażu". Z kolei pan Piotr zwrócił uwagę na śmieci przy ul. Glinnej w Szczecinie: "Ostatnio w czas reakcji można było usłyszeć o pewnej pani, która wyrzuciła stertę śmieci i została namierzona poprzez znalezione na miejscu dokumenty. Oto co wyrzucił ktoś przy ul. Gliniana blisko budynków gazowni. Na miejsce wezwana została straż miejska. Czy można dowiedzieć się jak sprawa się zakończyła i czy znaleziono wyrzucającego te śmieci ?".

Napisali do nas mieszkańcy Grzędzic w gm. Stargard, m.in. pani Anna: "od 16 maja do 03.07 planowane jest zamknięcie przejazdu kolejowego. Mieszkańcy są zaniepokojeni, ponieważ po raz trzeci będziemy mieć problemy z dojazdem. Rozumiem, że remont jest niezbędny, ale można wprowadzić chociaż ruch wahadłowy. Mamy dwie drogi umożliwiające nam wyjazd z Grzędzic, jedna przez przejazd kolejowy na Lipnik, a druga na Żarowo, z tym że ta droga jest w fatalnym stanie i wygląda jak ser szwajcarski, jeździć się nie da". Naszym gościem był Bartosz Pietrzykowski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A..

W 15 - piętrowym bloku przy ul. Bandurskiego 96 od poniedziałku nie działa jedyna winda, trwa jej remont, prace jednak prowadzone są przez kilka godzin dziennie. Naszym gościem była przedstawicielka zarządcy budynku Elżbieta Uljanowska - jak mówiła - w piątek przewidziane jest badanie urządzenia przez Urząd Dozoru Technicznego.

Powiat policki otrzymał pieniądze na opracowanie programu prac konserwatorskich nagrobnego pomnika Jürgena von Ramina w Stolcu. Naszym gościem była wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka.

Wczoraj poruszyliśmy sprawę Niepublicznej Szkoły Podstawowej Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Przecławiu - otrzymaliśmy oświadczenie Fundacji, które publikujemy.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Temat parkowania przy i na terenie szpitala na Pomorzanach to temat rzeka - tym razem powrócił za sprawą interpelacji radnego PiS w Radzie Miasta Szczecina, członka komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Leszka Duklanowskiego, który napisał m.in.: "w pobliżu Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM na Pomorzanach występuje poważny deficyt miejsc parkingowych. Proszę zobowiązać służby miejskie do podjęcia działań w celu wybudowania w tym rejonie odpowiedniego parkingu. Należy podkreślić, że z każdym miesiącem coraz trudniej parkować w pobliżu tego szpitala osobom korzystającym z usług medycznych tej placówki służby zdrowia". Radny Duklanowski był naszym gościem. O problemie parkowania już na terenie szpitala pisał 24 kwietnia jeden z naszych Słuchaczy, poprosiliśmy wtedy rzeczniczkę placówki Bognę Bartkiewicz o komentarz, przestała od nas odbierać telefony, a odpowiedzi do dziś nie ma.

Rodzice uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Przecławiu nie zgadzają się z decyzją wójt gminy Kołbaskowo, która zadecydowała o zamknięciu placówki. Naszymi gośćmi byli mama jednego z uczniów pani Iwona oraz Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W audycji poruszyliśmy sprawę dostępności szczecińskich obiektów sportowych dla "przeciętnego Kowalskiego". Naszym gościem był Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta.
Oto mail od pani Moniki: "basen w SP51 - tylko raz w tygodniu roboczym można tam wejść w godzinach popołudniowych. W weekendy ludzi mnóstwo - nie chodzę. Ludzie z okolicy czekali na ten basen przez lata, a nawet nie ma za bardzo kiedy z niego skorzystać. Może chociaż gwarantowane 30% czasu otwarcia obiektów przeznaczona byłaby dla ludzi nie zapisanych do żadnych szkółek. Dlaczego miasto buduje za nasze podatki obiekty z których potem nie możemy skorzystać!?".

I od naszego Słuchacza dot. terenu MOSiR przy ul. Tenisowej: "czy zwykły mieszkaniec Szczecina lub jego dziecko mogą korzystać z boisk? Chodzi oczywiście o czas w którym nie odbywają się treningi czy mecze. Niewinne odbijanie piłki do siatkówki przez dwójkę dzieci lub rodzica i dziecko kończą się awantura i groźbami ze strony Pani i Pana z obsługi obiektu. Mój syn z kolegami, którzy trenują piłkę nożną również zostały w bardzo niemiły sposób wygonione z terenu obiektu, bo nie można przebywać. Na boisku trawiastym ani na 'orliku'. To dla kogo w takim razie są miejskie obiekty sportowe? Tylko dla klubów czy szkółek?".

Z kolei nasz Słuchacz chciałby łowić ryby w jeziorach wapnickich w gm. Suchań, ale jak twierdzi są problemy z kupnem zezwoleń. Naszym gościem był dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Duklanowski.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Mieszkanka prawobrzeża Szczecina wyrzuciła przy ul. Przestrzennej stertę śmieci. Została na szczęście "namierzona" przez Straż Miejską, dostała m.in. mandat i nakaz usunięcia odpadów. Naszym gościem była rzeczniczka Straży Joanna Wojtach.

Coraz więcej użytkowników nowego roweru miejskiego widać na ulicach Szczecina, nadal jednak dostajemy sygnały, że zdarza się. że jednośladów w centrum jest jak na lekarstwo. Pod koniec kwietnia rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim mówił na naszej antenie, że na początku maja będzie dodatkowa, druga ekipa rozwożąca jednoślady. Czy już działa? Wojciech Jachim był naszym gościem.

Naszym gościem był także Krzysztof Gach z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Szczecinie, który mówił o sprawie uczestnika promocji organizowanej przez firmę Samsung: "kupiłem słuchawki bezprzewodowe firmy Samsung 11 kwietnia. W tym czasie obowiązywała promocja, tzw. 'cashback 270 na konto'. Cytując fragment regulaminu: 'po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia, w ciągu 21 dni kalendarzowych otrzymasz 270 zł zwrotu na konto'. Weryfikacja polegała na tym, że musiałem wyciąć z pudełka kod kreskowy i zrobić jego zdjęcia a także rozpakowanych samych słuchawek. Chodzi pewnie o to by ukrócić dalszy handel. Słuchawki kupiłem dla siebie, więc nie widzę problemu. Wykonałem to co Samsung wymagał, czyli te zdjęcia, otrzymałem maila, że jest ok i.. sprawa utknęła. Pod koniec kwietnia, czyli minęły prawie trzy tygodnie i zbliżał się termin deklarowany przez Samsunga, napisałem na czacie do konsultanta firmy. Ten poinformował mnie, że za weryfikację odpowiada zewnętrzny podmiot - spółka Smolar z Łodzi. 2 maja dodzwoniłem się do tam, potwierdzono że moje zgłoszenie jest ok, ale zostało odesłane do Samsunga, bo tam jest dział zajmujący się przelewami. Samsung z kolei, również 2 maja, odpowiedział, że 'Pańskie zgłoszenie jest w pełni poprawne, czeka jeszcze tylko na finalne zatwierdzenie przez zespół finansowy Samsung. Przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania, w ciągu najbliższych dni otrzyma Pan mailowe potwierdzenie akceptacji, a w kolejnych, niezwłocznie przelew środków'. Pieniędzy do dziś nie mam, niesmak również, na szczęście słuchawki działają".

W audycji zajrzymy też do młodych wiewiórek, ratowanych przez Fundację Dzikich Zwierząt Marzeny Białowolskiej. Pani Marzena komentowała też wycinkę drzew przy Al. Wojska Polskiego, przy dawnym Polmo. O sprawie mówiliśmy 29 kwietnia, sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Zadzwonił do nas Słuchacz, informując, że jego sąsiad regularnie opala w piecu kable. Takie sytuacje zdarzają się wszędzie, to zgłoszenie jest natomiast z gminy Barlinek. Naszym gościem był kierownik referatu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w Urzędzie Janusz Mickiewicz.

Napisał do nas Słuchacz: "kilka dni temu postanowiłem pojechać rowerem miejskim przez Park Żeromskiego w kierunku Urzędu Wojewódzkiego - myślałem, że zęby zgubię. Wprawdzie część alejek okalających park jest już wyremontowana, ale wewnątrz są one w opłakanym stanie - właściwie więcej jest dziur i wyrw niż samego asfaltu. Czy alejki będą wyremontowane?". Byliśmy na miejscu - rzeczywiście - nie wygląda to najlepiej. Naszym gościem była Paulina Łątka z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie, która zapowiedziała gruntowną modernizację.

Nasz Słuchacz spacerował wokół Syrenich Stawów i zwrócił uwagę na wędkarza, który spokojnie łowił sobie tam ryby. Jak się okazuje - nielegalnie. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Andrzej Kus.

Strefa Płatnego Parkowania na wyremontowanym odcinku Alei Jana Pawła już działa, są jednak wątpliwości, czy jest tam dobre oznakowanie - ciemna kostka brukowa to za mało. Czy czeka nas powtórka z historii i malowanie linii? Naszym gościem był Grzegorz Gruca ze stowarzyszenia "Prawo na Drodze", które wygrało ponad sto spraw sądowych dot. oznakowania szczecińskiej SPP.
1234567