Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasza Słuchaczka zwróciła uwagę na brak płynów do dezynfekcji rąk na terenie placówek pocztowych. Naszym gościem była rzeczniczka Poczty Polskiej S.A. Justyna Siwek.

W audycji powrócimy do wiecznie zajętego przez taksówkarzy parkingu "kiss & ride" przy dworcu Szczecin Główny. Naszym gościem był sierż. szt. Paweł Pankau, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Zapadł kolejny sądowy wyrok związany z nieprawidłowym oznakowaniem szczecińskiej Strefy Płatnego Parkowania - miasto zwróciło naszemu Słuchaczowi 60 groszy za parkowanie przy Wojska Polskiego. Musiało też zapłacić 30 zł kosztów postępowania z odsetkami. Naszym gościem był rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim, który mówił m.in., że decyzja sądu nie będzie mieć wpływu na zasady pracy kontrolerów SPP.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W naszej galerii prezentujemy stan drzew przy Placu Tobruckim, platany zostały wycięte, gdyż stwarzały zagrożenie dla przechodniów oraz kierowców.
Między ulicami Sikorki i Wronią stoją pochylone drzewa, nasza Słuchaczka zgłasza, że ich stan wymaga podcięć pielęgnacyjnych lub usunięcia. Naszym gościem jest Andrzej Kus, rzecznik Miasta ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, który odnosi się do wymienionych spraw.

Jeleni Staw na Kijewie wysycha. Słuchacz przypuszcza, że bez ingerencji odpowiednich służb całkowicie zniknie. Czy zbiornik da się uratować, jeśli tak to w jaki sposób? O stanie jeziora rozmawiamy z Anną Bury z Zakładu Usług Komunalnych.

Dziś Dzień Tramwajarza! Wszystkim szczecińskim motorniczym życzymy bezpieczeństwa oraz punktualności. A z Hanną Pieczyńską rozmawiamy na temat Placu Grunwaldzkiego, który jest słabo oświetlony, co stanowi zagrożenie dla niewidocznych pieszych. A także zadajemy podstawowe pytanie; co z zakupionymi w ostatnich miesiącach sieciówkami komunikacji miejskiej? - wiele osób pracuje zdalnie oraz porusza się prywatnymi środkami transportu, w obawie przed zarażeniem się koronawirusem.

Bezrzecze ma problem z siecią od operatorów Orange i T-Mobile. Przyczyną jest wyłączona stacja bazowa wspólna dla tych dwóch podmiotów. Kiedy zasięg wróci do mieszkańców Bezrzecza? O to pytamy Konrada Mroza, rzecznika prasowego sieci T-mobile.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Ściana Bramy Królewskiej jest popękana, ponadto na jej dachu wyrosło drzewo - alarmuje nasz Słuchacz. Kto odpowiada za stan zabytku? Czy tego typu obiekty są regularnie kontrolowane? Naszym gościem była Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

To temat stary prawie jak "Czas Reakcji" - parking "kiss&ride" jest wiecznie zajęty przez taksówkarzy - mimo, że można tam stać do 1 minuty. Dziś naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach. Do sprawy odniesie się też w czwartek przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Sezon grzewczy w pełni - czy w tym roku również nad Szczecinem będą loty kontrolne "antysmogowego" drona? Naszym gościem była Paulina Łątka z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

W sklepie jednej z sieci zainstalowano butelkomat - czy to sensowne rozwiązanie? Naszym gościem był Piotr Kardaś Związku Pracodawców "Polskie Szkło".

W audycji powróciliśmy tez do wczorajszego tematu ogrzewania na ulicy Kalinowej - naszym gościem była ponownie Danuta Misztal z SEC.

Nasza Słuchaczka jechała autobusem linii nr 67, nie było zbyt przyjemnie - z otwartej klapy w podłodze wydobywały się spaliny. Kierownik ds. eksploatacji w SPA Klonowica Jacek Remiszewski obiecał interwencję.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nad ranem wybuchł pożar w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, w wyniku którego zginęły dwie osoby. Najprawdopodobniej przyczyną był papieros zapalony na terenie kliniki. O zdarzeniu mówi prof. Kazimierz Ciechanowski, kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii Chorób Wewnętrznych PUM.

Sezon grzewczy na ulicy Kalinowej od lat objawia się brakiem ciepłej wody. Na ten temat wypowiada się Danuta Misztal ze Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, z którą rozmawiamy również o sposobie naliczania i pomiaru zużywanej wody.

"Prawdopodobieństwo odnalezienia dawcy to jest 1:20 000, czyli musi być 20 tysięcy osób zarejestrowanych, żeby znalazł się ten jeden zgodny dawca, natomiast w przypadku rzadkiego genotypu może to być nawet jeden do miliona" - informuje Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS, która mówi o sytuacji 8-letniego Jasia z Gryfic, chorującego na białaczkę, a także wyjaśnia funkcjonowanie Fundacji. Co zrobić gdy jesteśmy zarejestrowani w bazie dawców, a nasze dane kontaktowe uległy zmianie? Ile czasu są przechowywane próbki DNA? Czy to, że Fundacja powstała w Niemczech powoduje, że chorzy na białaczkę z tego kraju w pierwszej kolejności mają przeszczepiany szpik kostny?- o tym w programie.

Zachęcamy do pomagania chorym i zostania dawcą szpiku. Można zarejestrować się w bazie dawców pod linkiem: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca .
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nasza Słuchaczka ze Stargardu od kilku tygodni nie może kupić szczepionki przeciwko grypie. Niestety szczepionki nie ma w hurtowniach - te pesymistyczne informacje przekazał prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Wojciech Chmielak.

"Latarnia morska w Niechorzu jest uszkodzona, po prostu nie świeci" - informuje nasz Słuchacz. Naszym gościem był zastępca dyrektora ds. Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie Zenon Kozłowski.

W audycji powróciliśmy do sprawy pani Ani, która mieszka w kamienicy przy ul. Kordeckiego - sąsiad podczas remontu uszkodził ścianę działową i nasza Słuchaczka ma po swojej części ściany sporą dziurę. Od kilku tygodni. Pani Ania była dziś naszym gościem - uszkodzenia obejrzeli przedstawiciele m.in. Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Nasza stała Słuchaczka i jednocześnie zapalona czytelniczka zastanawia się, czy Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie nie mogłaby dostarczać książek (tak jak dzieje się to w innych miastach) do paczkomatów/książkomatów albo po prostu po wcześniejszym uzgodnieniu wydawać czytelnikom. Naszym gościem był dyr. Miejskiej Biblioteki Krzysztof Marcinowski.

Nasz Słuchacz zwrócił uwagę, że pary które obchodzą "złote gody" muszą o same się dopominać o uhonorowanie przez Prezydenta Szczecina - nie ma np. programu, który "wyłapuje" takie osoby. Naszym gościem był dyr. Urzędu Stanu Cywilnego Karol Lipiński.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Czy lekarze rodzinni bez problemów wystawiają skierowania na badania w kierunku zakażenia koronawirusem? Jakimi kryteriami się kierują? Naszym gościem była prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr Wiesława Fabian.

Obwodnica Kobylanki prawie gotowa, tymczasem nadal nie można na nią wjechać od strony Zieleniewa i Morzyczyna, chcąc podróżować w kierunku Szczecina. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mateusz Grzeszczuk.

Nasz Słuchacz miał wykupiony pobyt w marcu tego roku w jednym z hoteli nad morzem. Niestety rozpoczął się "lockdown" i wypoczynek trzeba było przesunąć na jesień. Teraz jest podobna sytuacja i niestety pobyt nie jest możliwy. Czy można w takich sytuacjach żądać zwrotu pieniędzy? Naszym gościem była Marta Wszoła z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Szczecinie.

Sprawa złego oznakowania szczecińskiej Strefy Płatnego Parkowania wciąż żywa. Nasz Słuchacz wygrał sprawę i otrzymał od miasta zwrot pieniędzy. Na dowód przesłał nam kopię przekazu pocztowego. Przy okazji publikujemy zdjęcia jak strefa jest oznakowana we Wrocławiu - tam etap procesów sądowych miasto przeszło kilka lat temu.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Jednym z tematów są urny na dokumenty w Urzędzie Miasta. Jeden z naszych Słuchaczy wrzucił do jednej z nich wniosek o zwolnienie z ZUS-u za trzy miesiące. Otrzymał wezwanie do zapłaty. Karol Jagielski, Regionalny Rzecznik Prasowy Oddziału ZUS w Szczecinie tłumaczy co należy zrobić w takiej sytuacji.

Dziki powodują straty na polach uprawnych. Jeden ze Słuchaczy zapytał czy w związku z tym rolnikom należą się odszkodowania z tego tytułu. O rekompensatach mówi nasz gość, Gabriela Wiatr, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Podejmujemy również sprawę pana Zdzisława, który w programie mówił o sytuacji jego 91-letniej mamy; została ona wypisana ze szpitala w Goleniowie, lekarz zaś nie chce wydać zaświadczenia o stanie zdrowia pacjentki. Jesteśmy w kontakcie ze szpitalem i do sprawy powrócimy w przyszłych wydaniach Czasu Reakcji.

W galerii zamieściliśmy zdjęcia zdewastowanych wiat autobusowych. Jak pisze nasz Słuchacz: "pomalowane wiaty autobusowo-tramwajowe farbą symbolami 'Strajku Kobiet'. Każdy znajdzie podobne na swojej dzielnicy, nie tylko na przystankach czy w tramwajach. Najbardziej, gryzie w oczy pomalowanie zabytkowej wiaty Tramwaje Szczecińskie na pętli przy ul. Arkońskiej, obiekt jest z obu stron monitorowany". Na ten temat wypowiada się Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Sytuacja epidemiologiczna stabilizuje się. Czy to fakt czy też jest to spowodowane brakiem wykonywania testów i badań przez osoby podejrzewające zakażenie koronawirusem? Na to pytanie odpowiada dr n. med. Wiesława Fabian, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W programie rozmawiamy o programie badań przesiewowych na Covid-19 z Natalią Cistowską, rzecznikiem Szpitala przy ulicy Arkońskiej, która odpowiada na pytania: Kto może zgłosić się do programu? Na czym on polega? Co zrobić kiedy zachorujemy w terminie, w którym ma być wykonane badanie?

Zagraniczne produkty oznaczane etykietami zachęcającymi do kupna polskich wytworów. To częsty widok w super-, czy hipermarketach. O tym w jaki sposób konsumenci wpadają w pułapkę działań marketingowych i luk prawnych mówi założyciel AGROunii Michał Kołodziejczak.

Grupy bezdomnych coraz częściej przebywają w okolicy Centrum Handlowego Turzyn, o czym donosi nasz Słuchacz. Na temat utrzymania porządku w tym miejscu wypowiada się Joanna Wojtach ze Straży Miejskiej w Szczecinie.

Prace przebudowy sieci wodociągowej na Batalionów Chłopskich wpłynęły na stan drogi, utrudniając mieszkańcom oraz komunikacji miejskiej swobodny przejazd. O tym rozmawiamy z Tomaszem Makowskim, rzecznikiem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Gość mówi również o remontowanych odcinku ulicy granitowej, która wkrótce powinna zostać oddana do użytku.

Co oznacza bezobjawowe przechodzenie koronawirusa? Czy wówczas jesteśmy chorzy i zarażamy innych? Na ten temat wypowiada się prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nowe zasady kwarantanny i izolacji. Czy pracownicy Sanepidu poinformują nas o obowiązku odbycia kwarantanny? Na to pytanie odpowiada Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie

Interweniujemy w sprawie pana Ryszarda, który został dwukrotnie okradziony na swojej działce ogrodowej. Zgłosił włamanie do altanki policji, która w swojej dokumentacji zawiera zeznanie spisane w czerwcu, choć pierwsze zdarzenie miało miejsce w marcu. Czy można jeszcze odzyskać skradzione przedmioty? W rozmowie słuchacz, pan Ryszard oraz sierż. Kamil Zwierzchowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu.

W programie poruszamy również problem pani, która z objawami koronawirusa nie została przetransportowana karetką do szpitala. Czy na to wskazują procedury? Na ten temat wypowiada się Paulina Targaszewska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Na załączonych zdjęciach widać zaniedbaną okolicę Centrum Handlowego Turzyn, jak podaje nasz Słuchacz teren zajęli bezdomni.
Prezentujemy fotografie innego Słuchacza, który wysłał nam maila o treści:
"Zdjęcie na którym widać stos pustych butelek po winie i piwie jest zrobione pod wiaduktem kolejowym przy pętli Turkusowa, taki widok jest codziennie i butelek jak i potłuczonego szkła na chodniku. Podobny widok jest przy willi Gruneberga, miasto wydało 2mil złotych na przesunięcie willi (...) Kolejne zdjęcie przedstawia przejście pod torami, od pętli Turkusowa w stronę osiedla słoneczne".
W naszej galerii także przewrócony stojak przy ulicy Wojska Polskiego, który leży na ziemi od roku. Najprawdopodobniej jest to stojak z pojemnikiem na pakiety do zbioru psich odchodów.
Zaprasza Przemysław Szymańczyk
Znak o końcu drogi ekspresowej postawiono na drodze nr 10 tuż za węzłem Kobylanka. ,,10" miała stać się ekspresówką - a na razie nie jest. To się zmieni - zapewniał Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA.

W audycji powróciliśmy do tematu braku właściwego oznakowania strefy płatnego parkowania w Szczecinie. Naszym gościem był członek Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, radny PiS Leszek Duklanowski.

Pani Ania ma mieszkanie przy ulicy Kordeckiego, niestety sąsiad "zza ściany" podczas remontu wybił zbyt dużą dziurę w ścianie. I na tym się skończyło. Dziura jak była tak jest, nic nie dają monity u zarządcy jak i właściciela mieszkania. Taka sytuacja jest od kilku tygodni. Z mikrofonem w mieszkaniu naszej Słuchaczki była Anna Łukaszek.
1234567