Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
argum.eu
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin

Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
O sto kilometrów mniej do stolicy i sto złotych więcej w portfelu kierowcy - to jeden z oczekiwanych efektów budowy nowej drogi ekspresowej S10.
Szczeciński Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował przy węźle Stargard-Wschód, o publikacji ogłoszeń przetargowych w Dzienniku Urzędowym UE, które dotyczą wybudowania nowej drogi ekspresowej ze Stargardu do Piły. Inwestycję podzielono na osiem odcinków.

Koszt budowy dwujezdniowej trasy o długości 110 km oszacowano wstępnie na ok. 7 mld zł. Rozpoczęcia prac budowlanych można spodziewać się za dwa lata, o czym poinformowano w trakcie spotkania z udziałem przedstawicieli rządu, wojewody i parlamentarzystów.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk przypomniał, że nowa S10 będzie kluczowym ogniwem nowej sieci dróg.

- Dzisiaj mamy zaangażowane blisko 28 miliardów złotych tylko i wyłącznie w budowę dróg na zachodnim Pomorzu. Co pokazuje, jak dla nas ważny jest ten region i jak ważny jest ten region dla Polski. Przede wszystkim pod kątem rozwoju gospodarczego - mówi Gróbarczyk.

Poseł Michał Jach przyznawał natomiast, że po latach mieszkańcy Stargardu i regionu doczekali się tej inwestycji.

- Są wszelkie pozwolenia na budowę, są środki finansowe zabezpieczone, aż do Piły. To dla Stargardu, dla przedsiębiorców, ale i dla wszystkich, bardzo istotna wiadomość. Będziemy już za parę lat mogli do Warszawy jechać najprostszą drogą. Nie przez Świebodzin, zatłoczoną autostradę - mówi Jach.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki przyznał, że po wieloletnich przygotowaniach budowa drogi ekspresowej stała się faktem.

- To dla nas można powiedzieć taka druga droga życia, równolegle z S3, mówię o tej zachodniej części województwa. Oczywiście S3 jest już właściwie cała zbudowana, jeszcze ten ostatni odcinek Świnoujście-Troszyn, a tutaj od Stargardu aż do Piły. Kolejne przetargi, żeby zakończyć te inwestycje. Dla mieszkańców, ale także dla biznesu to szalenie ważne połączenie, także dla portów - mówi Bogucki.

Dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA Łukasz Lendner, przypomniał, że gotowa jest już mapa drogowa inwestycji.

- Prace przygotowawcze trwają już od 2017 roku. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej w 2019 r. otrzymaliśmy kolejne 40 milionów złotych na prace geologiczne. Dzisiaj się spotykamy, bo w ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy już tym razem środki na realizację, w wysokości 7 miliardów złotych. Ogłaszamy pierwsze postępowania - mówi Lendner.

W ramach projektu powstaną także obwodnice Suchania, Recza, Kalisza Pomorskiego i Mirosławca. Budowa trasy ze Stargardu do Piły zakończyć się ma w 2027 r.
Relacja Marka Synowieckiego.
Relacja Marka Synowieckiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty