Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Gospodarka wychodzi na prostą, wzrasta PKB, z miesiąca na miesiąc inflacja powinna spadać - oceniali ekonomiści w "Radiu Szczecin na Wieczór".
Wzrost cen w Polsce w kwietniu to 14,7 procent, w maju - 13 procent - co jest lepszym wynikiem niż zakładana średnia prognoz ekspertów. Jak mówił Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao jednocyfrową inflację będziemy mieli już we wrześniu.

A Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego dodawał, że Polska wychodzi ze spowolnienia gospodarczego.

- Mamy perspektywę taką, że ten drugi kwartał, w którym się obecnie znajdujemy będzie miał zeroprocentowy wzrost, czyli ani gospodarka się nie skurczy, ani szczególnie nie wzrośnie, w porównaniu do zeszłego roku. Ta gospodarka będzie w tym roku w spowolnieniu, ale w takim, które nie oznacza żadnej recesji, ani technicznej, ani jakiejkolwiek innej, jak w innych państwach europejskich - tłumaczył Arak.

- Inwestycje prowadzone w naszym kraju są hamulcem dla inflacji - podkreśla prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista z Instytutu Myśli Schumana: - Dzisiaj ten trend inwestowania jest bardzo pozytywny, bo on bardzo dobrze działa przeciw inflacji, czyli po prostu wpływa na jej redukcję. Te inwestycje świadczą też o tym, że buduje się moce inwestycyjne, czyli postrzega się rosnący popyt nie tylko w kraju.

Jak zaznaczają ekonomiści, do spadku inflacji przyczyniły się nie tylko czynniki niezależne od popytu w gospodarce, czyli ceny żywności i paliw. Wolniej drożały bowiem także pozostałe towary i usługi.
A Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego dodawał, że Polska wychodzi ze spowolnienia gospodarczego.
- Inwestycje prowadzone w naszym kraju są hamulcem dla inflacji - podkreśla prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista z Instytutu Myśli Schumana.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty