Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Genetycy - profesor Jan Lubiński i profesor Cezary Cybulski. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Genetycy - profesor Jan Lubiński i profesor Cezary Cybulski. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Nową mutację genu, który odpowiada za zachorowanie na raka piersi odkryli naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. To ATRIP.
Zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu o nawet 30 procent. Wiemy już, że tak jest w przypadku raka piersi, sprawdzimy czy nie wywołuje on innych nowotworów - mówi prof. Cezary Cybulski z Zakładu Genetyki i Patomorfolgii PUM.

- Pytanie jest czy ten nasz gen predysponuje tylko do raka piersi, czy też do raka jajnika - musimy to zbadać. Robimy takie badania. Pytanie co z innymi nowotworami... Robimy też badania dotyczące raka prostaty, a także raka trzustki - tłumaczy prof. Cybulski.

Wkrótce w Onkologicznej Poradni Genetycznej PUM będzie można zbadać się i sprawdzić
czy pacjenci są nosicielami tej mutacji genu.

Jeżeli wynik będzie pozytywny, to najważniejsza będzie profilaktyka - dodaje Cybulski: - USG od 25. roku życia, mammografia od na przykład 35. roku życia, Chodzi o to, aby wykryć wczesnego raka, kiedy jeszcze możemy go wyleczyć. Wśród grup najwyższego ryzyka proponowana może być - bardzo skuteczna metoda - na przykład prewencyjna mastektomia - dodaje prof. Cybulski.

Liczbę nosicielek tej mutacji genu ATRIP w Polsce szacuje się na około 25 tysięcy.
Zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu o nawet 30 procent. Wiemy już, że tak jest w przypadku raka piersi, sprawdzimy czy nie wywołuje on innych nowotworów - mówi prof. Cezary Cybulski.
Jeżeli wynik będzie pozytywny, to najważniejsza będzie profilaktyka - dodaje Cybulski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty