Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. polskielng.pl
Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. polskielng.pl
Trzeba wzmóc czujność, nie panikować, a ochronę obiektów infrastruktury krytycznej przekazać profesjonalistom - uważa generał Roman Polko. W ten sposób skomentował też zabezpieczenie terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.
- W szczegóły nie będę wchodził. Pilnowałem kiedyś mostu w Kosowie, a przejęliśmy obiekt od Francuzów, którzy nie do końca dawali sobie tam radę... Jakby pan wszedł na ten obiekt przez nas szczelnie chroniony, to nie zobaczyłby pan żadnego żołnierza, a oni tam byli. - wspomina gen. Polko.

Roman Polko badał także zabezpieczenie infrastruktury krytycznej w Warszawie. W jego ocenie, często sprawy tego typu są oddawane emerytom, którzy nie generują etatów.

- Jeden z wniosków, jaki wysunęliśmy podczas badań, które realizowaliśmy w ramach rady bezpieczeństwa i obronności, to niestety refleksja, że bardzo często za infrastrukturę krytyczną na poziomie województwa, powiatu czy miasta odpowiadają ludzie, którzy nie spełnili się w administracji i przesunięto ich na takie stanowiska. Ten sposób myślenia trzeba zmienić - podkreśla gen. Polko.

Do tzw. infrastruktury krytycznej zaliczamy m.in. sieci energetyczne, elektrownie, rafinerie czy też wodociągi.
- Jakby pan wszedł na ten obiekt przez nas szczelnie chroniony, to nie zobaczyłby pan żadnego żołnierza, a oni tam byli. - wspomina gen. Polko.
- Ten sposób myślenia trzeba zmienić - podkreśla gen. Polko.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty