Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Nowa jakość leczenia w nowoczesnych ośrodkach. Pomorski Uniwersytet Medyczny od 2018 roku dostał miliard złotych rządowego dofinansowania na kolejne inwestycje i sprzęt - mówił w "Rozmowach pod krawatem" rektor uczelni, Bogusław Machaliński.
Profesor podkreślał, że w historii szkoły nie było takich pieniędzy na rozwój, co przełoży się naturalnie na lepsze warunki leczenia dla pacjentów.

- Co odmieni absolutnie jakość, infrastrukturę i nowoczesność opieki zdrowotnej w naszym mieście i regionie. Trudno będzie znaleźć jakikolwiek tak dobrze wyposażony ośrodek, nawet zza zachodniej granicy. Do tego na najwyższym poziomie mamy jeszcze całe zaplecze naukowo-badawcze - mówi Machaliński.

Najnowsza rządowa dotacja to 300 milionów na budowę Centrum Zabiegowego dla Dzieci. Profesor Machaliński podkreślał, że w nowoczesnym budynku znajdzie się miejsce na kompleksową pomoc młodszym pacjentom.

Do 600 milionów złotych od ministerstwa na przebudowę szpitala przy Unii Lubelskiej trzeba dopisać jeszcze kolejne 100 mln zł - mówił rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bogusława Machalińskiego pytaliśmy też o zaawansowanie prac nad kompleksową zmianą, jaką przechodzi już placówka przy Unii Lubelskiej. Projekty architektoniczne są gotowe, przetargi na kolejne zadania ruszają wkrótce - odpowiadał rektor PUM-u. Jednocześnie zwracał uwagę, że z racji wyższych cen, potrzebne będzie dodatkowe rządowe wsparcie.

- W tej części, w której mamy środki, to one są zabezpieczone. Tutaj jestem absolutnie spokojny. Aczkolwiek nie są wystarczające na ten projekt, który mamy. Brakuje około stu milionów złotych. Jestem naprawdę umiarkowanym optymistą i myślę, że w niedługim czasie będziemy mogli przekazać dobre wiadomości, że ministerstwo wesprze nas w tej infrastrukturze - mówi Machaliński.

Przebudowa szpitala przy Unii Lubelskiej przebiega w etapach. Jak informował rektor PUM-u, już zakończono prace przy nowej centralnej sterylizatorni, kończy się rozbudowa poradni przyklinicznych - następna ma być onkologia i przede wszystkim nowoczesne centrum badawcze - Centrum Medycyny Translacyjnej, Collegium Pharmaceuticum i Centrum Badań Klinicznych.
Profesor podkreślał, że w historii szkoły nie było takich pieniędzy na rozwój, co przełoży się naturalnie na lepsze warunki leczenia dla pacjentów.
Projekty architektoniczne są gotowe, przetargi na kolejne zadania ruszają wkrótce - odpowiadał rektor PUM-u.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty