Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W "Rozmowach pod Krawatem" Jarosław Kaczyński mówił o "czymś, co się z różnych względów odwlekało, a trzeba do tego przystąpić".
Sądy rejonowe staną się wydziałami sądów okręgowych - a sprawy będzie można przenosić do innych miast.

- Mieć wybór między sądzeniem za rok czy dwa - bo to są takie terminy - w Warszawie, a za kilka tygodni, dajmy na to w Przasnyszu. Krótko mówiąc, będzie można dokonywać takiego wyboru. W Polsce jedne sądy są bardzo przeciążone, a z kolei w innych pracy jest niewiele - tłumaczył Kaczyński.

Lider PiS mówił też o zobowiązaniu wobec Pawła Kukiza i wprowadzeniu instytucji sędziów pokoju. Jarosław Kaczyński zwracał uwagę, że w systemie anglosaskim funkcję pełni osoba, która nie jest prawnikiem.

- Na mocy tego autorytetu, w pewnych drobnych sprawach decyduje, natomiast u nas to musi być sędzia, bo tak przewiduje konstytucja. Takie jest też orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, że sądzić może tylko sędzia - dodał Kaczyński.

Jak wyjaśniał prezes PiS, planowane jest, aby kandydat na sędziego pokoju był wyłączony z przejścia aplikacji sądowej, musiałby także wygrać wybory na to stanowisko.
- W Polsce jedne sądy są bardzo przeciążone, a z kolei w innych pracy jest niewiele - tłumaczył Kaczyński.
- Takie jest też orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, że sądzić może tylko sędzia - dodał Kaczyński.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty