Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Archiwum Radia Szczecin
Fot. Archiwum Radia Szczecin
Smutna wiadomość. W wieku 73 lat zmarł nasz redakcyjny kolega Zdzisław Tararako.
Niemal do końca pracował z mikrofonem. Jego pasją było rolnictwo. Prowadził między innymi popularną wśród gospodarzy audycję "Na szczecińskiej ziemi", która o 6 rano w sobotę budziła naszych słuchaczy. Tu fragment jednej z ostatnich rozmów naszego dziennikarza.

- W poprzednim tygodniu mówiliśmy o przygotowaniu karpi na wigilijny stół, dzisiaj o pieczywie i naszych wyrobach cukierniczych będziemy rozmawiać ze współwłaścicielem firmy cukierniczo-piekarniczej w Trzebuszu. Ze mną właściciel firmy "Asprod" pan Roman Kopiński, widzę, że bardzo zadowolony, ale chyba troszeczkę miał chyba trudności z przeniesieniem się z Klinisk do Trzebusza - przedstawiał swojego rozmówcę.

Zadzisław Tararako był również autorem takich audycji, jak m.in. "Kiermasz pod Kogutkiem", "Kraj za miastem", "Zielone Studio Bałtyk", "Radiowa Estrada Folkloru" i "Malowana Skrzynia".

W rozmowie z Małgorzatą Furgą mówił o swoim zainteresowaniu.

- Moja mama pochodziła z okolic Zwolenia. Ona tam śpiewała. Słyszałem ją czasami na zabawach, weselach. Były to bardzo piękne przyśpiewki. Ja to załapałem, można powiedzieć, po mamie. Jak rosłem, podglądałem kapele oraz śpiewaków ludowych, którzy grali na zabawach, byli czasami niesamowici. Bałem się, żeby to tylko nie zaginęło - mówił Tararako.

Zdzisław Tararako urodził się w Połczynie Zdroju w 1949 r. Był absolwentem ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie. Pracę w Polskim Radiu Szczecin rozpoczął w 1975 r. Od początku współtworzył programy poświęcone rolnictwu i gospodarce żywnościowej, ale także kulturze ludowej.

Był jurorem wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich - m.in "Nasze Kulinarne Dziedzictwo", "Smaki Regionów" i konkursu agroturystycznego "Zielone Lato".

Nagrodzony trzykrotnie (w 2001, 2004 i 2008 roku) w konkursie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, był także laureatem konkursów organizowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W rozmowie z Małgorzatą Furgą tak mówił o swoim zainteresowaniu.
Tu fragment jednej z ostatnich rozmów naszego dziennikarza.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty