Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
"Prawdopodobnie udało się przerwać łańcuch wtórnego zakażania Odry" - mówi wojewoda zachodniopomorski.
Zbigniew Bogucki na konferencji prasowej zaznaczył, że było to możliwe dzięki postawionym zaporom.

- Najpierw ten patogen czy czynnik, którego nie znamy, który powodował śnięcie ryb na południu, niósł tę falę w kierunku północnym, do naszego województwa. Z drugiej strony masy śniętych ryb, a później innych organizmów, przede wszystkim skorupiaków, które niosła rzeka. Poprzez rozkład i ich obecność w wodzie, dochodziło do wtórnego zanieczyszczania i skażania rzeki. To powodowało kolejne następstwa. Poprzez to, że ustawiliśmy w 15 miejscach 26 zapór, udało nam się - mam nadzieję i mówię to warunkowo - w dużej mierze przerwać ten proces - mówi Bogucki.

Wojewoda dodał, że nadal w kanałach Odry w Szczecinie trzeba ręcznie wybierać ryby. Zbigniew Bogucki powiedział, że chodzi o wybranie wszystkich martwych organizmów z rzeki.

- 15 łodzi jest zadysponowanych z Polskiego Związku Wędkarskiego, za co bardzo dziękuję. Tutaj olbrzymi ruch PZW i Społecznej Straży Rybackiej. Kolejne 15 łodzi są od Państwowej Straży Pożarnej i 7 od Miasta Szczecin. Łącznie to daje nam liczbę 37. Głównymi "sternikami" na tych łodziach będą specjaliści, którzy są związani z rzeką od lat. Będą decydować gdzie płynąć, jak manewrować, dokąd warto podpłynąć, gdzie mogą znajdować się ryby, gdzie są zakola i zatoczki - mówi Bogucki.

Właśnie ruszyła akcja oczyszczania rzeki ze śniętych ryb, które zatrzymały się w zaroślach. Pracują strażacy, terytorialsi, wędkarze, a także służby miejskie.

Do tej pory z zachodniopomorskiego odcinka Odry wyłowiono 82 tony śniętych ryb i skorupiaków.

Zbigniew Bogucki na konferencji prasowej zaznaczył, że było to możliwe dzięki postawionym zaporom.
Wojewoda dodał, że nadal w kanałach Odry w Szczecinie trzeba ręcznie wybierać ryby.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty