Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Na wieczną wachtę odszedł kpt. ż.w. Zbigniew Wincenty Sak, urodzony w Lublinie, absolwent Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie oraz Wydziału Transportu Morskiego Politechniki Szczecińskiej.
Należał do pionierów polskiej żeglugi promowej. Doprowadził do jej wznowienia po II wojnie światowej. Szlify kapitańskie zdobył w 1959 r., stając się tym samym najmłodszym kapitanem w historii powojennej floty handlowej. Współorganizował Polską Żeglugę Bałtycką w Kołobrzegu, był dowódcą jednostek promowych i handlowych. Kapitan Sak tak wspominał swoją edukację morską.

- Oprócz zawodu marynarskiego uczyli nas jednej rzeczy, że jesteśmy kapitanami, którzy pływają pod polską, biało-czerwoną banderą, że honor kapitana jest ponad wszystko i nie można zawieść tego honoru - mówił kpt. Sak. - To było nieprawdopodobnie ważne.

Współorganizował Polską Żeglugę Bałtycką w Kołobrzegu, był dowódcą jednostek promowych i handlowych. Z jego inicjatywy powstała „Szkoła na morzu", w której uczestniczyło w rejsach do Ystad, Kopenhagi i Helsinek ok. 15 tys. licealistów. Swoje bogate doświadczenie zawodowe i morskie przygody opisał w książkach pt. „Z Lublina na oceany” i „Dogonić horyzont” oraz „Wierni banderze”. W przygotowaniu jest kolejna książka Kapitana, której wydania już nie doczekał. Wyrazy współczucia rodzinie zamarłego i całemu środowisku morskiemu Szczecina.
Kapitan Sak tak wspominał swoją edukację morską.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty