Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Dr hab. Andrzej Ossowski Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Dr hab. Andrzej Ossowski Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
To dla Gruzji sukces na miarę pierwszych identyfikacji szczątków z Łączki w Polsce. Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pomogli w zidentyfikowaniu ofiar zbrodni komunistycznych w Gruzji.
To dzięki międzynarodowej współpracy między innymi z Amerykanami. Specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów odpowiadali za badania genetyczne. O pomoc poprosiło Towarzystwo Antropologii Sądowej w Gruzji.

- Odnaleziono masowy grób, w którym było 27 osób, trzy zostały zidentyfikowane - mówi Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej. - Dla Gruzji to olbrzymie wydarzenie, bo to tak, jak byśmy się cofnęli u nas do 2012 roku, jak zidentyfikowaliśmy pierwsze ofiary z Łączki. U nich nikt wcześniej nie identyfikował ofiar zbrodni komunistycznych. Nikomu się to wcześniej nie udało. Dla nich to coś zupełnie nowego.

To nie były łatwe badania, ale cieszy to, że baza jest tak doceniana na świecie - dodaje Ossowski. - Jesteśmy bardziej rozpoznawalni jako sprawny team genetyczny na świecie niż w Polsce. Sprawa jest dla nas trudna, bo zbieranie materiału porównawczego. Trzeba zachować standardy, które są trochę inne niż w Polsce z uwagi na to, że mamy do czynienia nie tylko z katolikami, ale i muzułmanami. Z tego powodu to trudne badania.

To nie koniec współpracy z Gruzją. Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów pracuje nad identyfikacją kolejnych odnalezionych osób. Niebawem naukowcy polecą też do Gruzji i tam będą prowadzić badania.
- Odnaleziono masowy grób, w którym było 27 osób, trzy zostały zidentyfikowane - mówi Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej.
To nie były łatwe badania, ale cieszy to, że baza jest tak doceniana na świecie - dodaje Ossowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty