Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Flaga NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Flaga NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Szwecja i Finlandia podpisały protokoły akcesyjne do NATO.
Uroczystość odbyła się w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Podpisy pod dokumentem złożyli ministrowie spraw zagranicznych dwóch nordyckich krajów oraz ambasadorowie państw członkowskich NATO.

Razem ze Szwecją i Finlandią będziemy w Sojuszu silniejsi - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w kwaterze głównej w Brukseli, przy okazji podpisania protokołów akcesyjnych obu krajów.

- Mamy teraz 32 kraje przy jednym stole, jesteśmy silniejsi a nasi obywatele będą bezpieczniejsi, tym bardziej, że mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa od dekad - podkreślił szef Sojuszu.

- To historyczny dzień dla Szwecji i Finlandii - komentowała szefowa szwedzkiego MSZ-tu Ann Linde a fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział - Członkostwo Finlandii i Szwecji będzie kluczowe nie tylko naszego bezpieczeństwa, ale i całego NATO. Będziemy mieć wkład w rozwój i budowanie siły Sojuszu.

Dwa nordyckie kraje wejdą do NATO po zakończeniu procesu ratyfikacji protokołów akcesyjnych we wszystkich krajach członkowskich, co - jak się oczekuje - ma nastąpić jeszcze w tym roku.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty