Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
19 osób zostało ewakuowanych po pęknięciu bloku mieszkalnego przy ulicy Armii Krajowej w Stargardzie.
Budynek został wybudowany w 2014 roku, mieszkańcy wcześniej zgłaszali administracji, że są lekkie pęknięcia. W końcu o drugiej w nocy lokatorów obudził ogromny huk.

- O 2:00 w nocy obudził mnie głośny huk, tak jakby ściana gdzieś pękła. Z żoną wstaliśmy po tym hałasie i sprawdziliśmy, były mocne pęknięcia w kuchni, łazience i u dzieci w pokoju. - Nagle przyszli strażacy i kazali się wszystkim ewakuować. Mieszkańcy pozabierali najważniejsze rzeczy, przyjechał autobus po ludzi, a teraz czekamy co dalej będzie, czy zamkną budynek, czy pozwolą nam wejść z powrotem - opowiadali mieszkańcy.

- Cały blok jest uszkodzony, potwierdzają to wstępne oględziny - mówi mł. bryg. Paweł Różański, rzecznik straży pożarnej w Stargardzie. - Przy tym budynku nastąpiło popękanie ściany, wewnętrzne filary też zostały uszkodzone. Na tę chwilę trwają oględziny inspektorów budowlanych.

- Mieszkańcy nie zostaną bez dachu nad głową - dodaje Piotr Mync, zastępca prezydenta Stargardu. - Będziemy zapewniać jakieś tymczasowe zakwaterowania. Oczywiście liczymy na to, że wszyscy, którzy nie będą mogli wrócić do mieszkania, że znajdą wśród bliskich i przyjaciół tymczasowe schronienie. W tym momencie najważniejsze jest, jak rzeczoznawca z nadzoru budowlanego oceni sytuację.

Obecnie powiatowy inspektor budowlany prowadzi oględziny budynku. Nie wiadomo kiedy lokatorzy wrócą do swoich mieszkań.

Po publikacji materiału otrzymaliśmy telefon od przedstawiciela administracji. Jak nas zapewniono administracja informowała dewelopera o usterkach, zgłaszanych przez mieszkańców. Część z nich deweloper usunął, a na pozostałe dostawał wezwania do ich usunięcia w ramach udzielonej rękojmi. W związku z brakiem reakcji deweloper otrzymał przed sądowe wezwanie w tej sprawie. Oprócz tego administracja z inspektorem budowlanym kontaktowała się też z konstruktorem budynku, który w dokumentacji oświadczył, że budynek nadaje się do użytkowania, a pęknięcia są naturalnym zjawiskiem wynikającym z pracy budynku i należy obserwować blok.
Relacja Marcina Kokolusa [Radio Szczecin]
- Cały blok jest uszkodzony, potwierdzają to wstępne oględziny - mówi mł. bryg. Paweł Różański, rzecznik straży pożarnej w Stargardzie.
- Mieszkańcy nie zostaną bez dachu nad głową - dodaje Piotr Mync, zastępca prezydenta Stargardu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty