Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś Wielki Piątek, w którym katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
Wieczorem wierni uczestniczą w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, w centrum jest krzyż - mówi ks. Grzegorz Adamski. - Wielki Piątek dla chrześcijan to dzień powagi, skupienia oraz postu. W tym dniu szczególnie czczone jest drzewo życia, czyli krzyż, na którym dokonało się odkupienie człowieka.

Lektura Męki Pańskiej opisuje wydarzenia poprzedzające a także samą śmierć Chrystusa. - W dalszej części wierni, oddając cześć zmarłemu Jezusowi, całują krzyż.

- Wszyscy uczestnicy Liturgii podchodzą i adorują krzyż, na którym zawisło Zbawienie świata, Jezus Chrystus - mówi ks. Marcin Szczodry. - Liturgia Wielkiego Piątku kończą się Komunią Świętą, a potem przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do miejsca, w którym będziemy Go adorować poprzez wieczór, a potem całą Wielką Sobotę. Jest to Grób Pański.

W Wielki Piątek nie odprawia się mszy świętej. Katolicy zachowują post ścisły - nie jedzą mięsa i ograniczają się do trzech posiłków, w tym jednego do syta.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty