Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Model "dom i praca" - to sprzyja asymilacji uchodźców w Polsce - mówił w Rozmowach pod Krawatem socjolog, profesor Waldemar Urbanik, rektor Akademii Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie. To komentarz o pomocy dla Ukraińców i przyjmowaniu ich przez polskie rodziny, zamiast tworzenia skupisk w obozach.
Propozycja rządu, aby wypłacać 1200 złotych dla tych, którzy przyjmą u siebie Ukraińców to dobry pomysł - mówił rektor szczecińskiej uczelni.

- Ten model jest zdecydowanie skuteczniejszy w zakresie potencjalnej asymilacji uchodźców. Ci uchodźcy nie trafiają do wielkich skupisk, zbiorowości - krótko mówiąc obozów uchodźców, ale trafiają do polskich rodzin, trafiają do Polaków - nieomal, wprost do naszego systemu państwa. Dom i praca to takie dwa podstawowe elementy - podkreślał profesor.

Jednocześnie profesor Urbanik zwracał uwagę, że z biegiem czasu w sposób naturalny osłabnie emocjonalne zaangażowanie Polaków. I ogromną pracę na rzecz uchodźców będą musiały wykonać struktury państwa - rząd i samorządy.
Propozycja rządu, aby wypłacać 1200 złotych dla tych, którzy przyjmą u siebie Ukraińców, przegłosowana w Sejmie specustawa - socjolog popiera takie rozwiązania.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty