Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

źródło: pixabay.com/photo-123222 (domena publiczna)
źródło: pixabay.com/photo-123222 (domena publiczna)
O pomocy dla uchodźców z Ukrainy w naszym regionie oraz o niezwykłej solidarności ponad podziałami politycznymi rozmawiali goście "Kawiarenki Politycznej" w Radiu Szczecin.
- Na ostatniej sesji Rady Miasta wybrzmiał jeden głos wśród radnych, aby wdrożyć pomoc uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy do Szczecina - podkreśla Agnieszka Kurzawa, szczecińska radna PiS.

- Uchwała dotycząca bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską będzie obowiązywała do września 2022 roku. Również przyjęliśmy uchwałę zwolnienia z opłat za miejsca w przedszkolach, które są podległe miastu - dodaje Kurzawa.

- W Zachodniopomorskiem coraz więcej lokalizacji przeznaczonych jest na tymczasowe noclegownie dla uchodźców - mówi Olgierd Kustosz, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego z PSL. - Przeznaczyliśmy generalnie już sześć takich lokalizacji, aby przyjąć uchodźców, naszych braci z Ukrainy. Sytuacja jest bowiem cały czas dynamiczna.

- Radni jednogłośnie przeznaczyli pieniądze na pomoc uchodźcom - dodaje Rafał Niburski, radny PiS Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

- Na ostatniej Komisji Budżetu głosowaliśmy za uruchomieniem rezerwy budżetowej na pomoc obywatelom Ukrainy, jeśli idzie o województwo zachodniopomorskie. Obywatele Ukrainy też mogą za darmo podróżować pociągami obsługiwanymi przez POLRegio i to jest realna pomoc - tłumaczy Niburski.

- Bardzo dobrze zdaje egzamin punkt recepcyjny na Dworcu Głównym, gdzie uchodźcom jest udzielana pierwsza pomoc po przyjeździe do Szczecina - mówi Łukasz Tyszler, przewodniczący klubu KO w Radzie Miasta Szczecin.

- Tam na dworcu wspaniale działają mieszkańcy, wolontariusze czy Klub Słowianin. Widziałem tam wielu radnych sejmikowych i Rady Miasta, którzy próbują pomagać. Wolontariusze donoszą pożywienie, m.in. kanapki - dodaje Tyszler.

W Szczecinie został utworzony kolejny punkt noclegowy dla uciekających przed wojną uchodźców z Ukrainy w hali sportowej przy ulicy Narutowicza, którą udostępnił prezydent Szczecina. Uchodźcy mają przebywać w tym miejscu do maksymalnie 24 godzin, czyli do czasu znalezienia dla nich stałego zakwaterowania.
- Również przyjęliśmy uchwałę zwolnienia z opłat za miejsca w przedszkolach, które są podległe miastu - dodaje Kurzawa.
- W Zachodniopomorskiem coraz więcej lokalizacji przeznaczonych jest na tymczasowe noclegownie dla uchodźców - mówi Olgierd Kustosz.
- Radni jednogłośnie przeznaczyli pieniądze na pomoc uchodźcom - dodaje Rafał Niburski, radny PiS Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
- Bardzo dobrze zdaje egzamin punkt recepcyjny na Dworcu Głównym, gdzie uchodźcom jest udzielana pierwsza pomoc po przyjeździe do Szczecina - mówi Łukasz Tyszler.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty