Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. pixabay.com / leo2014 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / leo2014 (CC0 domena publiczna)
W ciągu minionej doby wykryto w Polsce 29 064 zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa liczba w czwartej fali epidemii. Zmarło 570 zakażonych osób. To także najwięcej w tej fali. W Zachodniopomorskiem stwierdzono 1491 przypadków zakażeń.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że na 570 chorych z COVID-19, które zmarły ostatniej doby, 427 - to osoby niezaszczepione.

Do tej pory w Polsce wykonano ponad 41 milionów szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 20 milionów 400 tysięcy osób.

Od środy obowiązują dodatkowe obostrzenia sanitarne. Na razie w naszym kraju nie wykryto wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Ale nowy wariant koronawirusa, pochodzący z południa Afryki, został już potwierdzony w wielu krajach Europy.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił, że restrykcje będą obowiązywały na razie do 17 grudnia. Będą polegały między innymi na uszczelnieniu granic. Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów: Bostwany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. "Te kraje zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka i w [ich] przypadku zostanie wprowadzony w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury zakaz lotów" - poinformował minister. Dodał, że osoby wracające z tych krajów obojętnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannie do 14 dni bez możliwości wcześniejszego zwolnienia na podstawie wyniku testu.

Adam Niedzielski poinformował, że zmienią się także zasady dla osób podróżujących z państw spoza strefy Schengen. Obowiązująca je obecnie 10-dniowa kwarantanna wydłuży się do 14 dni. Zwolnienie z kwarantanny będzie można uzyskać dopiero od ósmego dnia, po wykonaniu testu PCR-owego.

Szef resortu zdrowia powiedział, że restrykcje krajowe obejmą między innymi zmianę limitów osób przebywających w pomieszczeniach zamkniętych. W obiektach, gdzie obowiązuje obecnie 75-procentowy limit zapełnienia, od 1 grudnia będzie on wynosił 50 procent. Jak mówił minister to dotyczy gastronomii, hoteli, obiektów kultury czyli kin, teatrów, opery i filharmonii, domów i ośrodków kultury, a także koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych takich jak baseny i aquaparki. Minister przypomniał, że osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach tam obowiązujących.

Zmienią się również limity dotyczące zgromadzeń i uroczystości z obecnych 150 osób na 100. Minister doprecyzował, że chodzi o wesela, komunie, inne spotkania, również dyskoteki.

Limit uczestników wydarzeń sportowych, które są realizowane poza obiektami sportowym zmieni się z obecnych 500 osób na 250 osób. W miejscach takich jak siłownie, kluby i centra fitness, muzea i miejsca związane z hazardem - tam, gdzie - jak mówił minister - limit był uzależniony od powierzchni i wynosił jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, w ramach restrykcji zostanie on podniesiony do jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.

Adam Niedzielski zastrzegł, że wraz z rozwojem sytuacji decyzje mogą podlegać zmianom. Podkreślił, że celem wprowadzenia obostrzeń jest to, aby ewentualna kolejna fala spowodowana przez wariant omikron koronawirusa nie startowała z wysokiego pułapu, bo to - jak zaznaczył - jest bardzo ważne z punktu widzenia utrzymania wydolności infrastruktury szpitalnej.
Relacja Barbary Góry.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że na 570 chorych z COVID-19, które zmarły ostatniej doby, 427 - to osoby niezaszczepione.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty