Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Związkowcy chcą 400 złotych brutto podwyżki, zarząd Tramwajów Szczecińskich chce dać tylko 150 zł. Motorniczowie walczą o swoje pensje. Wzrostu wynagrodzeń chcą wszystkie 4 organizacje związkowe.
W ostatnich dniach otrzymaliśmy odpowiedź, że możemy liczyć na 150-złotową podwyżkę od przyszłego roku, sytuacja jest napięta - mówił w naszej audycji interwencyjnej "Czas Reakcji" przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Tramwajowej w Szczecinie Grzegorz Joda.

- Niektórzy pracownicy zgłaszają, że są bardzo zbulwersowani i żądają od organizacji związkowych podjęcia stanowczych kroków - mówi Joda.

Jak wynika z informacji wysłanych przez motorniczych ich pensja to niecałe 3 tys. zł netto. Znamy problem - tłumaczyła rzeczniczka Tramwajów Szczecińskich Hanna Pieczyńska.

- Myślę, że nie byłoby takiej stawki, o której byśmy mówili, że jest wystarczająca. Są prowadzone rozmowy dotyczące podwyżek wśród kierowców, temat jest otwarty, miasto zauważa ten problem - mówi Pieczyńska.

Trwają rozmowy w sprawie podwyżek. Czy dojdzie do protestu - o tym jeszcze motorniczowie nie zadecydowali.
W ostatnich dniach otrzymaliśmy odpowiedź, że możemy liczyć na 150-złotową podwyżkę od przyszłego roku, sytuacja jest napięta - mówił w naszej audycji interwencyjnej "Czas Reakcji" przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Tramwajowej w Szczecinie Grzegorz Joda.
Jak wynika z informacji wysłanych przez motorniczych ich pensja to niecałe 3 tys. zł netto. Znamy problem - tłumaczyła rzeczniczka Tramwajów Szczecińskich Hanna Pieczyńska

Dodaj komentarz 11 komentarzy

W pełni popieram motorniczych ! Niecałe 3 tys. netto za przewożenie tysięcy ludzi dziennie to jakaś kpina , tym bardziej że odpowiadają za ich życie , zdrowie i bezpieczeństwo na drodze. Ci ludzie (podobnie jak kierowcy autobusów) nie przychodzą do pracy niczym urzędnik na 5 minut przed jej rozpoczęciem tylko co najmniej godzinę wcześniej. Trzeba dokonać odprawy , sprawdzić skład itp.itd. do tego odpowiednie predyspozycje - psychotesty, uprawnienia. Ta praca to nie jest jeden "klik w PC" i już przyjmuję petenta ; aczkolwiek niechętnie bo jeszcze kawa nie dopita . Stoję po stronie motorniczych których widzę jadących do pracy codziennie już o 3.00 do zajezdni na W.Polskiego ...
O 6.00 to "niektóre "biurwy" zaczynają dopiero robić "oko" do pracy ;)
Walczcie , walczcie, walczcie ... z głupotą Waszych przełożonych. Jedno pytanie do Pani Rzecznik z informacji w dzisiejszym CR RS ... Był w Komisji elektryk że sprawdzaliście żarówki w kontrolkach ? I ile trwała taka kontrola z Prezesem SPK że rozkręciliście i skręciliście wszystkie (!) panele kontrolne aby dostać się do tych żarówek !?
można się oburzać, że 3,000, że mało i że nie starcza na życie...
ALE!
To DROŻYZNA, to INFLACJA powodują, że te 3.000 to za mało na godziwe życie.
A drożyznę i inflację zawdzięczamy komu? No właśnie!
Nomisiom, Mirkom, Pawełkom i ich kumplom z PiS.
--
A tak przy okazji. 3.000 na rękę, to jakieś 4.200 brutto. A wg "geniuszy" z PiS każdy, kto ma więcej niż 4 tys. to... KLASA ŚREDNIA.
Oczywiście popieram bardzo motorniczych i życzę powodzenia. Nie zapominajmy ,że za rządów Tuska nastąpiły drakońskie podwyżki podatków stawek VAT ( z 3-5 % , z 7-8 % z 22-23 %) stawki rentowej o 2 punkty procentowe, akcyzy na wódkę ON i papierosy,zamrożenie progów PIT,oraz i tak śmiesznej kwoty od podatku.
Podczas premierowania genialnego Tuska zadłużenie Polski zwiększyło się o 400 miliardów (czyli 11 tyś na każdego pracującego) Do tego doszedł zabór oszczędności Polaków z OFE.
Oczywiście nikt tego obecnie nie chce pamiętać.Widocznie tak dobrze było za tych rządów i każdemu żyło się cudownie ,z ogromnymi perspektywami i widokami na przyszłość. Nowak powie,że to nieprawda, więc radzę poczytać sobie artykuły z 2014 roku. Obecna pandemia wymusiła inflację.Każdy wyciągał rękę po pieniądze. Za PO,czy KO-jak go zwał wszystko było kolorowe i wspaniałe.
@ Jan Nowak ...
Gdyby twój komentarz dotyczył zwiększenia dotacji na psychiatrę to bym to poparł ; nawet wpłatą zwaną cegiełką. Natomiast co mam wspólnego z inflacją ... tego nie wiesz nawet sam.
Inni Komentujący wiedzą bo znają prawa rynku ...ale cóż Radio Szczecin zwane jako PIS-owskie medium dopuszcza wszystkie komentarze w przeciwieństwie do tzw. nazywających się demokratycznych stacji , każdą opinię ! Wniosek ...Być może za trudny.
Szacunek dla pracy innych - widać - "biurwy" itp.. jakby inna praca była "be" tylko twoja jest najlepsza/najcięższa.. A drugi jedzie.. "drakońskie podwyżki podatków stawek VAT ( z 22-23%). Skąd was biorą? Proponuję poznać znaczenie słowa - drakońskie. A co do tematu.. nie oceniam kto ile zarabia.. ale każdy powinien otrzymać godziwe wynagrodzenie za swoją pracę. Łatwiej nam ocenić pracę motorniczych w Szczecinie.. i chyba tu jest DUŻO do opowiadania.
Dobrze że niektórzy pamiętają czasy poprzedniej władzy, która podniosła podatki, VaT-y i inne tego typu... OK, byli źli ale obecna władza rządzi już 6 lat i co? Ceny jeszcze wyższe, inflacja, podatki i parapodatki już prawie na wszystko... I co? Wmawiają nam że to wina poprzedników i robią co mogą... Obywatelowi w nowym roku dadzą 210 brutto a sobie??? Tysiące podwyżki - bo im się należy. Skłócają Nas na potęgę a sami sobie razem (POPiS) piją wódeczkę na urodzinach koleżki i się z Nas nabijają...
Oni nie są głupi, Oni wykorzystują głupich aby ciągle na przemian rządzić...
Marku, jeśli chcesz analizować historię polskiej ekonomii, to przyznać musisz, że choć rządy Tuska padły na czas po 2-letnich rządach Kaczyńskiego, które spustoszyły budżet, a następnie nastał ogólnoświatowy wieloletni kryzys gospodarczy, to jednak mimo rosnącego zadłużenia w Polsce szalała.. DEFRLACJA! Czyli pieniądz nie tylko się umacniał, ale i zyskiwał na wartości.
Jak to wygląda dziś - wszyscy wiemy. A do tego wiemy, że rządzą nami kłamcy, oszuści, lenie i złodzieje, którzy są dyletantami. I wszystko czego nie dotkną, to sp...rawią jak Sasin wybory za 70 milionów oraz rekompensaty za podwyżki cen prądu i "załatwione" negocjacje z Czechami w sprawie Turowa.
Co zaś do podwyżek podatków, to chyba nikt nie prześcignie PiSu! prawie 40 nowych danin, opłat i innych podatków! I już zapowiadają kolejne. Nie można też pominąć podwyżek dotychczasowych podatków.
No i ta ciągła KREATYWNA KSIĘGOWOŚĆ. Przestępczy proceder, który wiele pańśtw doprowadziła do bankructwa.
Tak więc bądź uczciwy i oceniaj TU I TERAZ. Bo czas odwoływania się do historii i filipiki z dawnymi czasy nie dość, że przeminął, to na dodatek nie jest ani na miejscu, ani tym bardziej konstruktywny.
Kaczyński niszczy nam Polskę. NAM. Nam i naszym dzieciom. On swoich nie ma i jemu nie zależy na przyszłości kraju. A NAM - powinno
Szkoda tylko, że rzekomo tylko motorniczowie walczą o swoje. O pracownikach zaplecza już nikt nie pamięta. Pamiętajmy że tramwaj nie pojedzie bez prądu dostarczanego siecią trakcyjną, i nie pojedzie bez torow ktore go poprowadzą. Motorniczy obsługuje tramwaj ale wokół tego żeby ten motorniczy mógł pracować zaangażowanych jest mase osób o których nikt nie pamieta. Torami zajmują się spawacze i toromistrzowie. Siecią trakcyjną zajmują się elektromonterzy sieci, dodatkowo jest sztab ludzi odpowiedzialnych za stan techniczny taboru, aby ten mógł bezpiecznie wyjechać na linie. Pomijam pracowników wszystkich pogotowi technicznych które pracują w tramwajach szczecińskich. A jest to: pogotowie podstacji, pogotowie spawalnicze, pogotowie torowe, pogotowie dźwigowe, pogotowie tramwajowe, pogotowie sieciowe.
Wszystkie te służby to przedewszystkim sztab ludzi którzy często zarabiają mniej niż taki motorniczy za prace ktora jest również bardzo niebezpieczna. Motorniczy odpowiada za ludzi ktorych przewozi i odpowiada za sklad. Pracownicy techniczni odpowiadaja za infrastrukture której obsługa jest niebezpieczna ze wzgledu na np. Napiecie jakie panuje na sieci czy podstacji. I ci ludzie również oczekują jakiejś godziwej podwyżki a nie tak jak prezes proponuje prawdopodobnie 150zł brutto pod warunkiem że "nowy ład" na to pozwoli. Już sa ogromne braki kadrowe, a jestem wiecej niż pewien że kolejni pracownicy odejdą ze względu na niskie stawki. Dajcie ludzie godziwą płace za ciężką pracę...
Właśnie o to chodzi,że politycy obu ekip-PiS i PO prywatnie nabijają się z szarych obywateli,aby być przy korycie. Tusk przechodzi już samego siebie.Gada co innego w miejscu A,potem co innego w B. Grożą sobie tylko pod publiczkę a tak naprawdę nikt nie stanął przed Trybunałem Stanu i nie stanie nigdy. A panu mądrali krytykującemu moje sformułowanie o drakońskich cenach polecam przeczytać definicję. Wielu mądrzejszych ode mnie wykorzystuje ten zwrot.Nie jest to błąd językowy.Proszę napisać do Bralczyka lub Miodka -podpowiedzą.
Nieskromnie przypomnę tylko, że podwyżka VAT z 22 do 23% była wprowadzona czasowo! Po ją przedłużyło a PiS miał (zgodnie z hasłami wyborczymi) przywrócić ją do poprzedniej stawki. I co?
PO+PiS=23%VAT :)
a ja się ponownie zapytam:
DLACZEGO płaca minimalna na poziomie 3.000 zł nie wystarcza na podstawowe choćby życie???
DLACZEGO, mimo podwyżki o 1.260 (w 2015 było 1.750) płaca minimalna nie wystarcza na życie???
Odpowiedź banalnie prosta: przez 6 lat rządów PiS FAKTYCZNA INFLACJA, czyli drożyzna , drakoński wzrost cen podstawowych środków egzystencji - sięga właśnie 50-75% !!!
CO NAJMNIEJ 50 PROCENT.
I każdy to widzi, jeśli sam robi zakupy i płaci rachunki

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty