Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Maksymalne wskazania termometrów w regionie: 15-17 stopni w skali Celsjusza. Wiatr z północy (7 km/h), ciśnienie wysokie (1024 mbar).
O godzinie 21.21 rozpocznie się astronomiczna jesień. Za jej początek przyjmuje się moment, w którym Słońce osiąga tak zwany punkt Wagi. Równocześnie, na półkuli południowej rozpocznie się astronomiczna wiosna.

Rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Grzegorz Walijewski zaznacza, że o nadejściu jesieni informuje nas nie tylko zmiana pogody, ale i otaczająca roślinność.

- Roślinami, które wskazują nam nadejście jesieni są np. kasztanowce zwyczajne i ich dojrzałe owoce. Tak samo rzecz ma się z dereniami, które owocują o tej porze - wyjaśnia.

Według synoptyków, rozpoczynająca się jesień ma być łagodna. Szczególnie najbliższe tygodnie powinny zachęcać do aktywności na zewnątrz - dodał Grzegorz Walijewski.

- Czeka nas złota polska jesień i to szczególnie w październiku. Temperatura ma utrzymywać się w normie, to znaczy w średniej z ostatnich 30 lat. Ma być jeszcze niewiele opadów w stosunku do listopada, co będzie zachęcać do podziwiania wielobarwnych krajobrazów - zaznaczał rzecznik.

Jesień potrwa u nas do 21 grudnia do godziny 16.59, kiedy nadejdzie zima. Jesień astronomiczna może się zacząć 22 września, tak jak w tym roku, bądź 23 września. Nie należy jej mylić z jesienią kalendarzową, której początek przypada zawsze 23 września i jest niezależny od położenia Słońca względem Ziemi.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty