Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Tomasz Grodzki. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Tomasz Grodzki. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Marszałek Grodzki powinien zrzec się immunitetu sam, by przyspieszyć oczyszczenie swojego dobrego imienia - uważają goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
W senackim biurze legislacyjnym od pięciu miesięcy "leży" wniosek Prokuratury Krajowej o odebranie immunitetu.

Prokuratura chce postawić Grodzkiemu zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych, gdy był dyrektorem szpitala w Szczecinie i ordynatorem Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej.

Jak mówił poseł klubu Koalicja Polska Radosław Lubczyk, w takich sytuacjach immunitet nie powinien chronić osób publicznych z urzędu. - Immunitet może dotyczyć tego, jak jeden poseł powie drugiemu różne brzydkie rzeczy, natomiast nie po to, jak jest sprawa karna - powiedział Lubczyk.

Poseł Michał Jach z Prawa i Sprawiedliwości dodawał, że jak najszybsze wyjaśnienie sprawy leży w interesie marszałka. - Gdyby ktoś wobec mnie złożył takie zarzuty, wobec szeregowego posła, to sam bym głosował jak najszybciej, żeby sąd rozpatrzył tą sprawę - podkreślał Jach.

Socjolog prof. Antoni Kamiński apelował o całkowite zniesienie immunitetów poselskich. - Ponieważ one łamią zasadę równości wobec prawa, które jest zasadą konstytucyjną - stwierdził prof. Kamiński.

Sprawę w grudniu 2019 roku ujawniło Radio Szczecin. Wtedy pojawiły się relacje pacjentów, którzy informowali, że przekazywali lekarzowi kwoty w dolarach i złotówkach w zamian za osobiste przeprowadzenie operacji lub ich przyspieszenie a także dobrą opiekę lekarską.
Jak mówił poseł klubu Koalicja Polska Radosław Lubczyk, w takich sytuacjach immunitet nie powinien chronić osób publicznych z urzędu.
Poseł Michał Jach z Prawa i Sprawiedliwości dodawał, że jak najszybsze wyjaśnienie sprawy leży w interesie marszałka.
Socjolog prof. Antoni Kamiński apelował o całkowite zniesienie immunitetów poselskich.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty