Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Zaproszenie na Jarmark Jakubowy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Zaproszenie na Jarmark Jakubowy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W niedzielę odpust św. Jakuba. Kiedy uroczystość wypada w niedzielę, mamy Rok Święty Jakubowy. To wiąże się z dodatkowymi przywilejami szczecińskiej katedry.
Cała niedziela jest dniem odpustowym w Bazylice, ale centralna liturgia rozpocznie się w południe. Czym jest odpust - tłumaczy ks. Dariusz Knapik, proboszcz parafii katedralnej.

- Nasze grzechy są nam przebaczane co do winy poprzez sakrament pokuty i pojednania, ale oczywiście zaciągamy też pewne kary. Odpust jest takim darem, gdzie Pan Bóg daruje nam wszystkie kary zaciągnięte przez nasz grzech - dodaje proboszcz.

Warunki uzyskania odpustu to m.in. uczestnictwo w mszy odpustowej: stan, w którym można przyjąć komunię św. a także modlitwa w intencjach papieża. Wierni mogą otrzymać odpust nie tylko w niedzielę.

- Katedra przez Stolicę Apostolską jest wyznaczona jako jeden za 48 kościołów stacyjnych, w których można codziennie zyskiwać odpust zupełny, kiedy przybywamy w takim celu do tego miejsca - tłumaczy ks. Knapik.

Odpust to religijny wymiar Jarmarku Jakubowego, który w niedzielę kończy się w Szczecinie.

Rekolekcje Jakubowe kończą się w szczecińskiej katedrze. To obok odpustu, najważniejszy element religijny Jarmarku Jakubowego. Uczestnicy 12. edycji Jarmarku odwiedzają ponad 200 stoisk wokół Bazyliki, ale również samą świątynię, w której obok zwiedzania z przewodnikiem, można też zaczerpnąć duchowych przeżyć.

- Do katedry rzadko przyjeżdżamy, ale jak już jesteśmy, to na pewno wejdziemy. Raczej przyjeżdżamy tutaj dla ciała, szczególnie dla ciała, duch to już w naszej parafii. Bardziej dla ciała - mówią odwiedzający jarmark.

Ks. Maciej Wagner ze szczecińskiej katedry podkreśla wymiar religijny. - Kończymy tą niedzielą czas świętych rekolekcji, które przygotowywały nas do odpustu. Rekolekcje głosił ks. Cezary Korzec, nasz szczeciński biblista, prowadził nad do nowego odkrycia postaci Świętego Jakuba.

Jarmark potrwa do godzin wieczornych.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty