Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Skala potrzeb mieszkaniowych Polaków jest olbrzymia - to wniosek z wieczornej dyskusji w audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
Goście przyznali, że propozycje "Polskiego Ładu", mimo braku ich szczegółów, powinny docelowo poprawić sytuację mieszkaniową Polaków.

- Przede wszystkim rodzin - mówi prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Szczecinie Grażyna Szotkowska. - Każda oferta ze strony rządu, propozycji zapewnienia rodzinom dachu nad głową jest jak najbardziej celowa i oczekiwana. Bez względu na to, co się okaże w przyszłości i jak dany projekt będzie realizowany.

Jednym z ważniejszych pomysłów "Polskiego Ładu" jest uproszczenie przepisów przy budowie małych domów mieszkalnych - przyznaje ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dr inż. Michał Domińczak. - Chętnie przyklaskuje wszystkim koncepcjom wspierającym działania rodzinne. Jeśli te pomysły, bardzo szkicowo zarysowane, zostaną uszczegółowione w postaci wsparcia np. budownictwa, możemy rozumieć że ograniczenie ilości dokumentacji czy pozwoleń związanych z budową małych domów ma temu służyć, to wszystko było bardzo interesujące.

Pomysły "Polskiego Ładu" na rozwiązanie złej sytuacji mieszkaniowej, to między innymi gwarancje kredytowe w ramach programu "Mieszkanie bez wkładu własnego" przy kredycie mieszkaniowym, dofinansowanie dla korzystających z budownictwa społecznego i uproszczenie przepisów przy budowie domów do 70 metrów kwadratowych.
- Przede wszystkim rodzin - mówi prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Szczecinie Grażyna Szotkowska.
Jednym z ważniejszych pomysłów "Polskiego Ładu" jest uproszczenie przepisów przy budowie małych domów mieszkalnych - przyznaje ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dr inż. Michał Domińczak.

Dodaj komentarz 3 komentarze

A co z programem mieszkanie plus? To już koniec ?
#NowyWał Nieoficjalnie mówi się, że zmiany podatkowe wejdą w życie od nowego roku. Zapytacie Państwo kiedy planuje się wprowadzenie hucznie ogłaszanych ulg? Uwaga, uwaga... rok później :) Brawo PiS - piękny propagandowy policzek.

Największy (nieśmieszny) żart? Umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, umowy o dzieło) mają zostać w pełni OSKŁADKOWANE już od stycznia 2022, a od kolejnego roku... zlikwidowane. Już widzę jak rośnie szara strefa i wypłaty "pod stołem". Brawo PiS - stworzycie największy system nielegalnego zatrudnienia w historii.

Pomysł mieszkania bez wkładu własnego spowoduje oczywiście wzrost cen na rynku nieruchomości i zaburzenie rynkowych mechanizmów kupna/sprzedaży mieszkań. Jeżeli pamiętacie program mieszkanie+ to wiecie czym się kończy ingerencja państwa w deweloperkę. Brawo PiS - mieszkania nie są jeszcze wystarczająco drogie.

Najśmieszniejsza reforma? Dom do 70 mkw. bez formalności. Czyli możesz sobie postawić trochę większe mieszkanie niż studio bez pytania urzędnika o zgodę. Hurra. Brawo PiS - poczułem prawdziwą wolność.

Za mało nieśmiesznych żartów? Proszę bardzo. Naliczanie składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą płaci się oddzielnie do ZUS. Jeśli ta składka nie będzie powiązana z kwotą wolną i nie będzie w całości odliczana od dochodu, to wtedy podatek ROŚNIE DLA WSZYSTKICH o 7,75%. Obciążenie podatkowe wzrośnie, bo PIT nie będzie już pomniejszony o składkę zdrowotną. Dla osób prowadzących aktualnie działalność gospodarczą składka zdrowotna jest ryczałtowa i wynosi 381 zł miesięcznie. Jak będzie po zmianie? Składka będzie naliczana od dochodu, a jednocześnie nieodliczalna w ogóle od podatku. Brawo PiS - takie tam podwójne uderzenie w polskich przedsiębiorców.

Co, jeśli się rozwijasz, starasz i zarabiasz 10 000zł miesięcznie? Państwo Cię zgniecie i finalnie będziesz obciążony daninami w wysokości... 39,75%. Osoby wkraczające w drugi próg realnie zapłacą 41%. Takie tam drobniaki dla rządu. Brawo PiS - jeszcze by się ludziom w głowie nie poprzewracało od tego dobrobytu.

Wszyscy doradcy podatkowi powinni wysłać kwiaty na Nowogrodzką, ponieważ po wprowadzeniu Nowego Wału będą mieli ręce pełne roboty. Brawo PiS - niedługo zaczniecie wyczuwać w powietrzu zapach przegranych wyborów.
to początek

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty