Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Znaleziono list generała Romana Abrahama pisany do oficerów, jak się mają zachować po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. List jest pisany ręcznie.
- Powstał, gdy Roman Abraham był dowódcą Brygady Kawalerii Bydgoszcz - mówi
Wiktor Możdżer ze stowarzyszenia Denkmal Pomorze. - Udało się nam znaleźć bardzo ciekawy dokument, w zasadzie list pisany na papierze "firmowym" dowódcy Brygady Kawalerii Bydgoszcz. Mamy tu rok 1935. 11 maja. List to odezwa do dowódców pułków, które wchodziły w skład Brygady Kawalerii Bydgoszcz. Traktuje o tym, w jaki sposób ma się zachować wojsko na wypadek śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dokument trafił do Szczecina najprawdopodobniej przypadkowo. Istnieje hipoteza, że był w niego zapakowany jakiś towar - mówi Dariusz Sołtys, wiceprezes stowarzyszenia Denkmal Pomorze. - To jest trzymanie w ręku naprawdę dużego kawałka historii. Był dreszczyk, bo to dokument, który nie miał żadnego związku, a nagle okazało się, że trzymamy w rękach perełkę.

Dokument został napisany dzień przed śmiercią marszałka Józefa Piłsudskiego, czyli 11 maja. Znaleziono go w domowym archiwum. Generał Roman Abraham dowodził podczas kampanii wrześniowej Wielkopolską Brygadą Kawalerii.
- Powstał, gdy Roman Abraham był dowódcą Brygady Kawalerii Bydgoszcz - mówi Wiktor Możdżer ze stowarzyszenia Denkmal Pomorze.
Dokument trafił do Szczecina najprawdopodobniej przypadkowo. Istnieje hipoteza, że był w niego zapakowany jakiś towar - mówi Dariusz Sołtys, wiceprezes stowarzyszenia Denkmal Pomorze.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty