Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Błażej Łukaszewski 12. Brygada Zmechanizowana
Fot. Błażej Łukaszewski 12. Brygada Zmechanizowana
Ławeczka Józefa Hallera oraz Skwer Hallerczyków przed koszarami 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. To z okazji 25-lecia formacji, które obchodzone jest 15 maja.
"Błękitna" Brygada we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej uhonoruje swojego patrona - generała Józefa Hallera - miejscem do wypoczynku dla przechodniów. - Autorką rzeźby jest Dorota Dziekiewicz-Pilich, która przygotowywała między innymi statuetkę Fryderyków - mówi dyrektor szczecińskiego IPN doktor Paweł Skubisz. - Można idąc, oglądając tego bohatera, usiąść przy nim i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Podobnie jak w przypadku wielu innych ławeczek funkcjonujących na terenie Polski.

- Pomnik, który będzie można zobaczyć w Szczecinie w najbliższych dniach, został przygotowany na podstawie zdjęcia wykonanego najprawdopodobniej w 1920 roku w Zakopanem. Nasz patron gen. Józef Haller jest ubrany w mundur Błękitnej Armii z krzyżem Virtuti Militari - tłumaczy Skubisz.

Święto brygady to również okazja do nagrodzenia zasłużonych żołnierzy - dodaje pułkownik Roman Łytkowski, dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej. - To zbiórka całej brygady. Nie ma dla jednostki wojskowej większej okazji niż uroczysty apel z okazji ich święta. W związku z tym to jest dodatkowa nobilitacja dla tych wyróżnionych.

Swoje 25. urodziny 12. Brygada Zmechanizowana obchodzi w sobotę, jednak uroczystości związane ze świętem zaplanowane są w piątek. Właśnie wtedy odsłonięta zostanie rzeźba Józefa Hallera.
- Autorką rzeźby jest Dorota Dziekiewicz-Pilich, która przygotowywała między innymi statuetkę Fryderyków - mówi dyrektor szczecińskiego IPN doktor Paweł Skubisz.
Święto brygady to również okazja do nagrodzenia zasłużonych żołnierzy - dodaje pułkownik Roman Łytkowski, dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej.
Siedzi na ławce w mundurze z krzyżem Virtuti Militari na piersi. Tak wygląda pomnik spod dłuta Doroty Dziekiewicz-Pilich, który już w piątek stanie przed koszarami 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.
Odsłuch wywiadu z dyrektorem IPN oraz dowódcą 12. Brygady Zmechanizowanej

Dodaj komentarz 4 komentarze

Upamiętnianie osób, czy zdarzeń historycznych powinno być czynione w sposób przemyślany. Bo piękne założenia fundatorów to jedno, a proza życia - to drugie.
Taka ławeczka w przestrzeni publicznej służyć może nie tylko do pamiątkowych selfie, ale też i lumpom do popijania alkoholu, a bezdomnym czy pijakom za noclegownię służyć może. Co zaś młodzież może tam wyczyniać, to strach myśleć... :))) I cyk! Zaraz będą zarzuty o znieważenie miejsca pamięci. Nooo... chyba, że się postawi przy ławeczce patrol żandarmerii.
A tak przy okazji- co się dzieje z "genialnym" wynalazkiem z czasów Maciarewicza, czyli patriotycznymi narodowymi ławeczkami multimedialnymi za grube miliony??? Spełniły swoją misję? Czyli wyciągnięcia tych grubych milionów? To też może być ciekawy temat. Dla służb śledczych
@Jan Nowak Strach pomyśleć, co by było gdybyśmy mieli ławki na ulicach, skwerach, albo, o zgrozo, w parkach... Na szczęście inne miasta na całym świecie są bardziej ucywilizowane od nas i nie robią takich ławeczek z rzeźbami ważnych dla historii i kultury ludzi, nie przybliżają ludziom ich sylwetek, ani nie robią z tego atrakcji turystycznych. A nie, czekaj...
@ Jan Nowak ...
Masz rację niczym kandydat na Prezydenta RP p. Kononowicz ; zlikwidować wszystko i nic nie będzie ..!
@ Dukal ...
No to podaj przykład takiej ławeczki ... miej jaja ! Samorządy promują pewne osoby i miejsca np. Ustka p. ś.p. Irenę Kwiatkowską ale bym nie generalizował ... Przez 20 lat odwiedzając tą miejscowość jej nie spotkałem :(

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty