Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
150 hektarów nowego lasu posadzono - tylko w tym roku - w Nadleśnictwie Kliniska. Właśnie kończy się czas sadzenia nowych lasów.
Tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie posadzono 40 milionów sadzonek drzew, głównie sosny - mówi Ryszard Siarkiewicz-Hoszowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Kliniska. - Jako, że jesteśmy w Puszczy Goleniowskiej, w Kliniskach sadzimy głównie sosnę, ale także dąb, buk, jawory czy klony. Przed wykonaniem samego sadzenia wykonujemy orkę. Orka jest robiona takim specyficzny pługiem leśnym, który odsłania tylko wierzchnią warstwę, aby jak najmniej wzruszyć glebę i w takie miejsca sadzimy sadzonki ręcznie lub mechanicznie.

- Dziś lasy sadzi się głównie maszynowo. Sadzarka jest w stanie dziennie obsadzić hektar lasu - tłumaczy leśniczy Tomasz Bihun. - Obsługujący ją wkłada sadzonkę, łapka się zamyka, obraca sadzonkę korzeniami do ziemi i w ziemi łapka się otwiera, sadzonka tam zostaje. Dwa talerze z tyłu dociskają ją, żeby była ugnieciona.

Posadzone w środę drzewa będą rosły sto lat.
- Orka jest takim specyficzny pługiem leśnym, który tylko wierzchnią warstwę odsłania, aby jak najmniej wzruszyć glebę i w takie miejsca sadzimy sadzonki ręcznie lub mechanicznie - tłumaczy Siarkiewicz-Hoszowski.
- Dziś lasy sadzi się głównie maszynowo. Sadzarka jest w stanie dziennie obsadzić hektar lasu - tłumaczy leśniczy Tomasz Bihun.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty