Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
To pierwsze takie pociągi w Polsce - dwa nowoczesne, hybrydowe składy wyjechały w czwartek na zachodniopomorskie tory.
Kupił je samorząd województwa. Pociągi spalinowo-elektryczne będą mogły sprawniej poruszać się w miejscach, gdzie sieć trakcyjna nie jest w pełni zelektryfikowana.

Jeden z nich to pociąg bursztynowy, a drugi zielony, bo w takich barwach są pomalowane. Bursztynowy wyruszył w czwartek w pierwszy kurs ze Szczecina, przez Kołobrzeg,
do Koszalina. Hybrydy od piątku będą już normalnie kursować na trasie ze Szczecina do Koszalina.

- No super, pierwsze wrażenie naprawdę olbrzymie. Wszystko ładnie pachnie, nowe i kolorowe - mówił jeden z podróżujących.

- Dzięki tym pociągom dwunapędowym będziemy w stanie podróżować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe z napędem elektrycznym. A tam, gdzie jest to niezbędne, żeby dowieźć, odwieźć naszych mieszkańców, a nie mają oni zelektryfikowanej linii kolejowej, tam poruszać się będziemy z napędem diesla - mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Kolorystyka pociągów jest nieprzypadkowa - tłumaczyła Gabriela Wiatr, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego. - Szukaliśmy oryginalnego pomysłu, jak ozdobić pociągi. Stwierdziliśmy, że to będzie szata bursztynowa nawiązująca do specyfiki regionu. Jesteśmy regionem nadmorskim i bursztyn zawsze był tu obecny. Kolor zielony nawiązuje do tego, że to rozwiązanie ekologiczne, sprzyjające środowisku.

- Jest to innowacja, niespotykany sprzęt na skalę Polski. To będzie znaczne ułatwienie dla nas maszynistów. Bardzo też ważne, że te pociągi są ekologiczne - odpowiadał Krystian Kuzon, maszynista POLREGIO.

Pociągi wyprodukowała firma Newag. Dwa składy kosztowały prawie 50 mln złotych. Samorząd województwa zachodniopomorskiego rozważa zakup kolejnych 10 takich pociągów.
Relacja Joanny Gralki [Radio Szczecin]
To bardzo ważny dzień dla rozwoju lokalnego rynku kolejowego - mówiła Gabriela Wiatr, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.
Kolorystyka pociągów jest nieprzypadkowa.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty