Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Karmniki, poidło, ptasie budki, tablice edukacyjne, ale też mała stacja pogodowa. Tak wygląda "Wróbli zaułek", który powstał przy podstawówce w Wolinie.
Dzieci już wyliczyły, że ptaki zjadają tygodniowo 10 kilogramów ziarna. - Mamy nasionka, żeby nakarmić ptaszki! Przylatują wróbelki. I gile! - opowiadają dzieci.

Pomysłodawcą projektu jest miejscowy ksiądz. - Wszystko bierze się od papieża Franciszka, który to napisał kolejną encyklikę o charakterze ekologicznym - tłumaczy ks. Marcin Miczkuła, nauczyciel religii w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie. - Papież pokazuje, że to jest także nurt, którym powinniśmy iść. Tak jak święty Franciszek był bardzo blisko przyrody, tak i my powinniśmy być blisko przyrody i dbać o nią, bo to jest skarb, który został nam dany, a który musimy podtrzymywać, musimy o niego dbać - dodaje ksiądz Miczkuła.

Jednocześnie duchowny zwraca uwagę na konieczność dbania o same ptaki. - Bardzo mocno spadła populacja wróbla, a wróbel jest bardzo pożyteczny i potrzebny - mówi.

- Dzieci przychodzą, dokarmiają ptaki i prowadzimy właśnie przez ten nasz zaułek edukację ekologiczną - dodaje Joanna Kleszcz, dyrektorka szkoły.

W ramach projektu posadzono też krzewy, które w przyszłości dadzą schronienie i pożywienie ptakom, a uczniowie otrzymali multimedialną tablicę. "Wróbli zaułek" kosztował blisko 10 tys. zł i powstał dzięki grantowi Funduszu Naturalnej Energii.
Relacja Katarzyny Świerczyńskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty